اعتراض به ضبط ضمانت نامه گمرکی

اعتراض به ضبط ضمانت نامه یا وثیقه گمرکی در صورتی می تواند قابل پذیرش باشد که گمرک میزان قانونی تضمین را رعایت نکرده و ضرری به صاحب کالا وارد شود در این صورت گمرک در قبال صاحب کالا مسئولیت دارد.

مهلت اعتراض به ضبط ضمانت نامه یا وثیقه گمرکی

در صورتی که صاحب کالا به عمل ضبط گمرک اعتراض داشته باشد می‌تواند ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ صورتمجلس ضبط یا درج در روزنامه ، به مرجع قضائی محل مراجعه نماید و مراتب را حداکثر ظرف ۱۵روز از تاریخ مراجعه به مرجع قضائی با ارائه گواهی به گمرک مربوطه اعلام نماید. در غیر این صورت کالا به ضبط قطعی دولت در می آید.

در مواردی که بر اثر کنترل های گمرکی در مرز خروج ، کالایی اضافه یا کسر یا مغایر نسبت به پروانه گمرکی کشف شود، در صورت سالم بودن مهر و موم و پلمب و محفظه حمل بار و احراز عدم سوءنیت اجازه تخلیه کالا در انبارهای گمرکی با تنظیم صورت مجلس یا خروج کالا از قلمرو گمرکی صادر می گردد و تضمین مسترد یا تعهد اسقاط می شود.

صدور ضمانت نامه گمرکی

ضمانت نامه گمرکی که هنگام انتقال محموله به فرآیند گمرکی از تاجر اخذ می گردد، نوعی توافق نامه جهت تضمین پرداخت بدهی های گمرکی است که زمان ترخیص کالا بر مالیات های کالا اضافه می گردد با صدور آن نوعی تعهد پرداخت برای بانک به وجود می آید تا در سر رسید معین اقساط وجه آن را به گمرک بپردازد.

صاحبان کالاهای وارداتی برای ترخیص کالا در صورتی که نتوانند حقوق ورودی و سود بازرگانی را نقدا پرداخت نمایند باید معادل آن ضمانت نامه ۶ یا ۹ ماهه یا قسطی به گمرک بسپارند. با صدور ضمانت نامه های گمرکی نوعی تعهد پرداخت برای بانک به وجود می آید تا در سر رسید معین اقساط وجه آن را به گمرک بپردازد.

انواع ضمانت نامه‌های گمرکی

۱ـ ضمانتنامه پرداخت سود و عوارض گمرکی

۲ـ ضمانتنامه ترانزيت کالا

۳ـ ضمانتنامه ترخيص موقت کالا

۴ـ ضمانتنامه پاساوان کالا

۵- ضمانتنامه نظام وظيفه

۶-ضمانتنامه‌های دادگستری

۷-ضمانت نامه‌های ارزی

  • ضمانت نامه شرکت در مناقصه یا مزایده
  • ضمانت نامه حسن انجام کار
  • ضمانت نامه پیش پرداخت
  • ضمانت نامه استرداد کسور وجه الضمان

میزان اخذ تضمین گمرکی برای وصول حقوق ورودی کالا

به استثناء هزینه انجام خدمات که بلافاصله وصول می شود، میزان تضمین اخذ شده برای وصول حقوق ورودی برای کالاهای مجاز معادل حقوق ورودی متعلقه و برای سایر کالاها معادل حقوق ورودی متعلقه به علاوه نصف تا سه برابر ارزش کالا است که حسب مورد توسط گمرک تعیین می شود.

تضمین ورود موقت و نحوه ابطال آن

تسلیم اظهارنامه به منظور برگشت کالا که تابع مقررات و تشریفات رویه مرجوعی می باشد. گمرک داخلی می تواند تضمین ورود موقت را در صورتی که اعتبار داشته باشد به عنوان تضمین جهت خروج کالا از کشور قبول نماید. ابطال پروانه و تضمین یا تعهد کالای ورود موقت موکول به تشخیص و تطبیق کالا با مشخصات پروانه ورود موقت و سالم بودن پلمپ یا علایم گمرکی الصاق شده روی کالا و منقضی شدن مدت اعتبار پروانه می باشد. در صورتی که به علت از بین رفتن علایم یا پلمپ، تطبیق کالا ممکن نباشد نسبت به وصول تضمین و یا پیگیری اجرای تعهد اقدام و در صورتی که صاحب کالا قصد خروج کالا را از قلمرو گمرکی داشته باشد طبق مقررات صادرات (بدون پرداخت هرگونه وجهی از قبیل جایزه صادراتی و تسهیلات صادراتی) رفتار خواهد شد.

ابطال ضمانت نامه گمرکی

هرگاه صاحب کالا بخواهد کالایی را که به عنوان ورود موقت وارد شده است در ایران بفروشد یا به مصرف برساند باید قبل از انقضای مدت اعتبار پروانه، درخواست کتبی مبنی بر ابطال پروانه ورود موقت به گمرک مربوط داده و اظهارنامه ورود قطعی برای کالای خود تنظیم و تشریفات عمومی مربوط به واردات را انجام دهد. ورود قطعی کالای ورود موقت مستلزم اخذ مجوزها و پرداخت حقوق ورودی به مأخذ و ارزش زمان اظهار ورود موقت و نرخ برابری ارز براساس زمان اظهار ورود قطعی خواهد بود.

در صورتی که کالای ورود موقت در مهلت مقرر حسب مورد تحویل گمرک یا ترخیص قطعی یا برگشت نشود، در صورت تشخیص عمدی بودن مشمول مقررات قاچاق و در غیر این صورت نسبت به وصول تضمین و پیگیری اجرای تعهد اقدام خواهد شد.

تا زمانی که اعلام جرم قاچاق و یا وصول تضمین و یا مطالبه وجه تعهد انجام نشده است صاحب کالا می‌تواند با پرداخت جریمه انتظامی نسبت به تحویل یا ترخیص یا اعاده کالا اقدام نماید.

دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه در خصوص پیگیری دعاوی گمرکی آماده ارائه هرگونه مشاوره تخصصی حقوقی و پذیرش دعاوی در زمینه اختلافات و جرایم گمرکی می باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =