ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت

دعاوی ضمانتنامه های بانکی
1111ضمانت-نامه-بانکی-تعهد-پرداخت

شرح موضوع

ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت جهت اطمینان از پرداخت دیون یا تعهدات مالی افراد نزد سازمانها می باشد.بدین صورت که چنانچه فرد یا افرادی دیون یا تعهدات مالی نزد سازمانها اعم از دولتی و غیر دولتی داشته باشند که برای پرداخت آنها درخواست مهلت نمایند،سازمان طلبکار به منظور اطمینان از پرداخت دیون در سررسید ،از مدیون ضمانت نامه بانکی درخواست می نمایند. این نوع ضمانت نامه در قراردادهای فروش، اجاره ،قراردادهای ساخت، وام یا سایر تعهدات مالی می تواند مصداق داشته باشد.

تفاوت ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت با اعتبار اسنادی

در کشورهای دیگر تقاضا برای ضمانت نامه های پرداخت در قراردادهای فروش رشد فزاینده ای داشته است.در واقع در این موارد ضمانت نامه نقش اعتبار اسنادی سنتی را ایفاء می کند.با این تفاوت که در اعتبار اسنادی وجه اعتبار در روند عادی رویدادهایی که طرفین پیش بینی و توافق کرده اند پرداخت می شود در حالی که در ضمانت نامه پرداخت ذینفع در درجه اول به مدیون اصلی رجوع کرده و در صورت امتناع وی ،وجه ضمانت نامه را مطالبه می نماید.با این وصف ،اعتبار اسنادی به عنوان یک وسیله پرداخت باقی می ماند در حالی که ضمانت نامه وسیله ای برای تضمین پرداخت خواهد بود.در عین حال استفاده از آن هم هزینه ها را کاهش می دهد و هم کارمزدهای بانکی کمتری را در برخواهد داشت.

البته استفاده از ضمانت نامه تعهد پرداخت متضمن ریسک بیشتری برای خریدار خواهد بود.چراکه لزوم ارائه اسناد خاصی جهت مطالبه وجه در اعتبار اسنادی،ریسک مطالبه ناروای وجه اعتبار را کاهش می دهد.ولی ضمانت نامه پرداخت این چنین نیست.

ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت
ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت

نکات مهمی که باید در ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت توجه نمود

ساز و کار پرداخت در ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت با ضمانت نامه عندالمطالبه متفاوت است.با این توضیح که پرداخت می تواند موکول به ارائه اخطاریه ای توسط ذینفع باشد که توسط شخص ثالثی گواهی شده باشد.

این گواهی تائید می کند که آن فرد به نحو صحیحی کارهای موضوع قرارداد را انجام داده و مستحق دریافت وجه ضمانت نامه می باشد.

اگر ضمانت نامه پرداخت بدون قید و شرط صادر شود به ویژه در قراردادهایی وامی ، در این صورت باید این تعهد را یک تعهد قطعی بانک به پرداخت دانست.که زمان پرداخت آن هنوز نرسیده ولی آن زمان نیز فراخواهد رسید و پرداخت نیز به هیچ مساله دیگری به جز فرا رسیدن زمانی خاص ،معلق و موکول نشده است.در این صورت تعهدات بانک بابت این ضمانت نامه ها را نباید جزء تعهدات احتمالی بانک دسته بندی کرد.بلکه باید آنها را تعهد قطعی دانست.و طبعا بانک زمانی مبادرت به صدور ضمانت نامه خواهد کرد که در قراردادی که با ضمانتخواه داشته، وی تعهدی دایر به پوشش پرداخت ها و تضامین معتبری بر این تعهد به بانک ارائه دهد.

 آیا ضمانت نامه تعهد پرداخت صحیح و معتبر است؟

در پاسخ باید گفت از نقطه نظر مقررات حقوقی ،در صحت و اعتبار چنین ضمانت نامه ای نمی توان تردید کرد.چراکه ضمانت نامه به معنای تضمین از دین و تعهد حال یا موجل یا مشروط دیگری است.لذا در ضمانت نامه پرداخت نیز دین قطعی و موجل ضمانتخواه تضمین می شود.ولی از جنبه مقررات بانکی حاکم بر عملیات بانکی ،این قبیل تعهدات را باید تعهدات قطعی بانک دانست .و آثار و الزامات ناشی از این دسته بندی نیز در مورد آن،اعمال و اجرا می شود.و طبعا مقررات بانک مرکزی در مورد این تعهدات متفاوت از ضمانت نامه ای که احتمال پرداخت وجه آن به همان اندازه وجود دارد که احتمال نپرداختن وجه آن.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 7 امتیاز: 2.3)

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

پرسش و پاسخ

4 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام وقت بخیر
  بنده میخواهم مبلغ دو میلیارد تومن را با قراردادمضاربه
  در اختیار شخصی که صاحب شرکت واردات و صادرات کالا هست قراردهم و در قبال سرمایه بنده میخواهد ضمانت نامه بانکی تعهدپرداخت به شرط تمدید
  بعنوان ضمانت سرمایم به بنده دهد و
  ماهانه بابت سرمایه ام به بنده سود دهد

  📌سوال بنده این هست
  اگر خدای نکرده آن شرکت از تعهداتش در قبال بنده کوتاهی کرد
  📌آیاضمانت نامه بانکی تعهدپرداخت به شرط تمدید
  تضمین سرمایه بنده هست که سرمایم را بتوانم از بانک وصول کنم؟
  و اینکه متخصص کاربلد و خبره از همکارانتان سراغ دارین بهم معرفی کنید؟
  که بتواند قرارداد مضاربه را طوری تنظیم کند که حکم ربا پیدا نکند
  که اگر خدای نکرده عامل از تعهداتش کوتاهی کرد
  قابل رسیدگی باشد

  پاسخ
 • آیا برای خارج کردن سند از وثیقه بانک لازم به امضای کلیه وراث می باشد؟ سند ماروگرفتن. وراث هم برای فک رهن حضور ندارن.کارشون غيرقانونی آیا؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط