جرم مصرف مشروبات الکلی

شرب خمر، رانندگی در حالت مستی، حمل ، نگهداری و مصرف مشروبات الکلی ، تهیه و تولید مشروبات الکلی، قاچاق مشروبات الکلی و… بخشی از عناوین مجرمانه ای هستند که هر کدام مجازات متفاوتی دارند. در ادامه به بررسی جداگانه این موارد می پردازیم.

مصرف مشروبات الکلی

شرب خمر یا مصرف مشروبات الکلی، ضمن این که یک جرم حدی است و شرایط و کیفیات این جرم و مجازات مصرف مشروبات الکلی در شرع اسلام و نیز قانون بیان شده، می‌تواند زمینه وقوع جرایم دیگری را نیز به وجود بیاورد. از این رو قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ در قسمت حدود، به جرم و مجازات شرب خمر و یا همان مصرف مشروبات الکلی پرداخته است .

شرب خمر به نوشیدن و مصرف مشروبات الکلی (از آن نظر که مستی آور هستند) را گویند . سکر یا مستی حالتی ا‌ست که در آن عقل انسان زایل شده و قدرت تفکر ضعیف می‌شود . به موجب ماده 264 قانون مجازات اسلامی شرب خمر ، مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن، کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به گونه‌ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.

لازم به ذکر است که قیود مازاد بر خوردن در متن قانون، از نوآوری های قانون مجازات اسلامی در سال 1392 می باشد. همچنین در اجرا حد، تفاوتی بین مستی تعمدی و یا سهوی نیست و هر دو مستوجب حد می باشند و ضمناً این که مصرف کننده مشروبات باید بالغ، قاصد و مختار باشد و نیز به حکم و موضوع شرب خمر جاهل نباشد و در غیر این صورت حدی بر او جاری نمی‌شود.

راه های اثبات مصرف مشروبات الکلی

  • اقرار

معمولاً با توجه به قاعده فقهی اقرار العقلا علی انفسهم جائز، ‌یک بار اقرار، برای جرائم عادی کافی ا‌ست اما در مواردی نیز مانند مصرف مشروبات الکلی ، برای اثبات، نیاز به دوبار اقرار است. اقرار تحت اکراه و شکنجه و یا اذیت و آزار روحی و یا جسمی، فاقد اعتبار و ارزش قضایی است و دادگاه مکلف است، از متهم تحقیق مجدد کند. اقرار مهمترین ادله اثبات است و اگر متهم خود اقرار بکند، دیگر به سراغ سایر ادله نمی رویم.

  • شهادت

برای اثبات اثبات شرب خمر از طریق شهادت، فقط با شهادت دو مرد عادل ثابت می‌شود و شاهدان می ‌بایست ویژگی ‌های بلوغ، عقل، ایمان، طهارت مولد، عادل، عدم وجود انتفاع مشخص برای شاهد یا رفع ضرر از وی، عدم وجود دشمنی دنیوی بین شاهد و طرفین دعوا، عدم اشتغال به تکدی گری و ولگردی جمع باشد.

  • علم قاضی

علم قاضی به طور کلی و عام، یکی از دلایل اثبات جرم است که به جرم خاصی اختصاصی ندارد.

مجازات مصرف مشروبات الکلی

مطابق ماده 265 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، حد مصرف مسکرات را 80 ضربه تازیانه تعیین می نماید. لازم به ذکر است که حد شرب مسکر در دفعه اول و دوم 80 تازیانه و در صورت تکرار برای بار سوم، مجازات اعدام است. همچنین در شرب مسکر علاوه بر اجرای حد، حاکم می‌تواند جزای تکمیلی برای او قائل شود.

رانندگی در حالت مستی

مجازات رانندگی در مستی، در ماده 718 قانون مجازات اسلامی ذکر شده که به موجب آن، هرگاه فردی با وسیله نقلیه موتوری اعم از اتومبیل و یا موتورسیکلت در حالت مستی، اقدام به رانندگی کند، عمل وی جزو موارد مشدد و تشدید ‌کننده محسوب می شود و قانون ‌گذار مجازاتی بیش از دو سوم حداکثر مجازات مصرف مشروبات الکلی را برای وی تعیین خواهد کرد.

مطابق با قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، علاوه بر جریمه مالی و ضبط گواهینامه، پرونده قضایی نیز برای راننده خاطی، تشکیل می شود و به مرجع قضایی معرفی خواهد شد.

واردات، خرید و فروش و تولید مشروبات الکلی

در ماده 702 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، هرکس مشروبات الکلی را بسازد، بخرد یا بفروشد یا در معرض فروش قرار دهد یا حمل یا نگهداری کند یا در اختیار شخص دیگری قرار دهد، به حبس از 6 ماه تا یک سال زندان تعیین و تا 74 ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرف تجاری کالای یاد شده، محکوم می‌شود، همچنین در ماده 703 قانون مجازات اسلامی، وارد نمودن مشروبات الکلی به داخل کشور، قاچاق محسوب می شود، وارد کننده مشروبات الکلی صرف نظر از میزان آن به 6 ماه تا 5 سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان ده برابر ارزش عرفی تجاری آن کالای مذکور محکوم می شود.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

2 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست