شرح موضوع

اگر سفته به منظور ضمانت حسن انجام کار یا تعهد، صادر و به دارنده تسلیم شده باشد، پس از انتفای موضوع ضمانت یا تعهد باید به صادرکننده مسترد شود. در صورت استنکاف دارنده، صادر کننده می تواند ضمن اقامه دعوا، الزام وی به استرداد لاشه سفته را تقاضا نماید.

موارد طرح دعوای استرداد لاشه سفته

جهات طرح دعوای استرداد لاشه سفته به ترتیب ذیل است:

 • تحصیل برائت ذمه توسط صادرکننده: در صورتی که صادرکننده وجه سفته را بپردازد باید اصل سند را دریافت نماید؛ چرا که بقای اصل سند در ید دارنده اماره بر مدیونیت صادرکننده است. بنابراین در صورتی که دارنده با وجود دریافت وجه سند از استرداد آن امتناع نماید، صادرکننده می تواند با اثبات این امر نزد دادگاه، دارنده را به استرداد سفته ملزم نماید. برائت ذمه صادرکننده ممکن است به موجب پرداخت وجه سند، تهاتر، تبدیل تعهد یا سایر موجبات سقوط تعهد تحصیل شده باشد.
 • عدم اجرای تعهد پایه: اگر صدور سفته در مقابل انجام تعهدی بوده و تعهد مزبور اجرا نشده باشد، موجبی برای بقای سفته نزد طرف مقابل وجود ندارد و طرف باید سفته مذکور را به صادر کننده بازگرداند.
 • انحلال قرارداد پایه: در حالتی که متعهد سفته، آن را جهت ایفای تعهدات قراردادی خود صادر کرده باشد و این قرارداد به هر علتی (فسخ، انفساخ، اقاله) منحل شود، تعهدات قراردادی نیز به تبعیت از اصل قرارداد ساقط خواهند شد. فلذا تعهدی که منشاء صدور سفته بوده از میان رفته و سفته باید به صادر کننده مسترد شود.
 • صدور سفته امانی: در صورتی که سفته به صورت امانی صادر شده و در اختیار دارنده قرار بگیرد و دارنده بر خلاف توافق، نسبت به وصول وجه سفته اقدام نماید، صادرکننده می تواند با استناد به ماده 674 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تحت عنوان مجرمانه خیانت در امانت شکایت خود را مطرح کند.

ماده اخیر الذکر اشعار می دارد: هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت، به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور، مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

قانون کاهش حبس تعزیری مصوب 1398، میزان مجازات مقرر در این ماده را به سه ماه تا یک سال و نیم حبس تقلیل داده است.

در کلیه موارد فوق الذکر اثبات شرایط لازم برای استرداد سفته، مثل اثبات انحلال قرارداد پایه یا عدم اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل، بر عهده خواهان است. در صورت اثبات این موارد، دادگاه حکم به استرداد لاشه سفته صادر می نماید.

ضرورت طرح دعوای استرداد لاشه سفته

صدور سفته موید مدیونیت صادرکننده آن است و وجود سفته در دست دارنده نیز بیانگر آن است که وجه آن هنوز پرداخت نشده است. بنابراین دارنده می تواند با رعایت تشریفات قانونی، وجه سفته را مطالبه نماید و در مواردی که صادر کننده در واقع مدیون نباشد، باید سفته را از دارنده پس بگیرد.

مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوای استرداد لاشه سفته

دادگاه های عمومی حقوقی محل اقامت خوانده، مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوای استرداد لاشه سفته هستند. هزینه رسیدگی به این دعوا معادل سایر دعاوی غیر مالی است.

در صورتی که سفته امانی موضوع جرم خیانت در امانت واقع شود رسیدگی به شکایت در صلاحیت دادسرای محل وقوع جرم است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 17 امتیاز: 3.8)

پرسش و پاسخ

36 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام،وقتتون بخیر
  همسرم برای استخدام در یک شرکت خصوصی 100 میلیون تومان سفته ازش گرفتن که دو ضامن که فیش حقوقی دارند هم آن را امضاء کرده‌اند، الان چهار ماه میگذره و قرارداد با او نبسته اند حقوق اورو هم ندادن همش به تاخیر میاندازند به شرکت اعلام کرده قصد دارد ترک کار کند که مدیر شرکت تهدید کرده که سفته از شما داریم میتونیم اقدام کنیم و با شما برخورد کنیم. آیا میتوانن سفته را به اجرا بزارن و شکایت کنن؟همسرم حقوق ماه آخر راهم نمیخواهد، فقط میخواهد ازآنجا بیرون بیاید.

  پاسخ
  • شما می توانید ابتدا ئا اظهارنامه ای مبنی بر استرداد لاشه سفته و اعطای مهلت 24 ساعته به مدیر شرکت بدهید و سپس دادخواست استرداد لاشه سفته را در دادگاه ارائه دهید و از شهادت شهود مبنی بر عدم بدهکاری به مدیر شرکت و شاغل بودن در شرکت وی و عدم ورود خسارت به شرکت استفاده نمایید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من یک سفته به نفری دادم تا ضامنم بشه واسه وام اما رفتم و ضمانت رو برداشتم و گفتم ک نمیخوام ضامنم باشی اما حالا از دادن سفته بهم امتناع میکنه و میگه نمیدم اگه میخوای باید بهم پول بدی و اگه ندی میرم میزارمش اجرا اما من شاهد ۲تاشاهد دارم که سفته بخاطر ضمانتش بوده و الان نمیده باید چیکارکنم

  پاسخ
  • تحت عنوان خیانت در امانت میتوانید شکایت کیفری کنید

   پاسخ
   • با سلام و احترام ، بنده قرار بود با یکی از دوستان معامله ای انجام دهیم و تا معامله انجام میشه بنده یک سفته ۱۰ میلیون تومانی به عنوان ضمانت پیش دوستم گذاشتم و پشت نویسی کردم که سفته مثلا طرف مدت یک ماه دیگه اعتباری ندارد و تاریخ هم زدم و امضا هم کردم و شاهدم دارم ، انا الان آشنای من سفته را اجرا گذاشته و میگه حق خودم هست و من دیر کردِ این مدت را هم میگیرم ازت ، الان من باید چیکار کنم ، اگر میشه راهنمایی کنید ممنون میشم ، با سپاس ?

    پاسخ
 • سلام من سال ۹۶ سفته داده بودم دوماه کار کردم
  بعدشرکت تعطیل کرد و دیگر سراغ سفته نگرفتم..بعد از شش سال مدیرعامل سفته را فروخته به شرخر و متاسفانه اجرا گذاشته
  مجبور شدم پنج میلیون بدم رضایت بگیرم ولی انگشت وامضاهامو تو سفته چید و لاشه سفته بهم داد
  به نظر شما مشکلی پیش میاد که قسمت امضا و اثرانگشت منو با خچدش برد

  پاسخ
 • زمان تحویل سفته به مشتری پس از پایان کار آیا سوراخ کردن و یا پانج کردن مشکلی ندارد

  پاسخ
  • شما باید سند را صحیح به ایشان تحویل نموده و رسید اخذ نمایید

   پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر بنده از یک پلتفرم اقساطی اعتبار دریافت کردم ک از فروشگاهی خرید کنم بعد دوبرابر مبلغی ک اعتبار گرفتم سفته ازم گرفتن ک داخل قرداد هم ذکر شده ک سفته بعد از پرداخت اقساط باطل میشود .بعد اینکه قسطامو کامل پرداخت کردم تماس گرفتم برا عودت سفته ها گفتن ک سفته ها رو ما معدوم کردیم.قردادیم ک دارم الکترونیکی pdf هستش ایا از نظر قانونی مشکلی پیش نمیاد ؟؟ یا سفته هارو میتونن ب اجرا بزارن ؟

    پاسخ
 • برادر من چند سال پیش با شخصی فعالیتی رو شروع کرد و سفته صدمیلیونی داده حدود 40 میلیون به حسابش واریز شده خورد خورد…تا اینکه صاحب کار سفته رو به اجرا گذاشته و برادرم با وجود درخواست اعسار بازنده شد چون نتونست پرداخت کنه الان با حدود جریمه 350 میلیون بازداشت شده وکیل میگه تقاضای استرداد سفته کنید فقط مجبور بشه 40 میلیون رو بده آیا همچین چیزی اصلا امکانپذیره…ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
 • مهشید نعمت الهی
  دسامبر 24, 2021 10:18 ق.ظ

  سلام
  من داخل یه شرکت کار میکردم سفته دادم بعد ک قرارداد تموم شد و گفتن پروژه تموم شده قطع همکاری کردیم ۸ماه میگذره سفته رو ندادن و امروز و فردا میکنن فک میکنم گم کرده باشن من یه اظهارنامه دادم برا شرکت یه هفته فرجه دادم بهشون .الان اگ سفته دست کسی بیوفته مشکلی پیش میاد برای من؟باید بعد یه هفته اگ ج به اظهارنامه ندادن شکایت کنم؟

  پاسخ
 • با سلام و آرزوی توفیق
  من برای ضمانت دستگاهی سفته دادم و پ از عودت دستگاه ، طرف مقابل سفته را پس نداد و از من شکایت کرد که در نهایت داوری به نفع من رای قطعی داد . آیا در حال حاضر می توانم ادعای استرداد سفته را مطرح نمایم و آیا ایشان می تواند با دلیل دیگری همین سفته را مجدد به اجرا بگذارد

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 12, 2022 10:19 ق.ظ

   سلام از داور بخواهید در رای داوری دیگر رای به استرداد سفته بدهد

   پاسخ
   • سلام من از جایی که کار میکردم استعفا دادم ولی چون به مشکل خوردیم شکایت کردم ولی سفته هام رو نمیدن. برای استرداد سفته هام از چه طریقی اقدام کنم. در ضمن سال ۹۹سفته دادم و تاریخ ۹۹تا ۱۴۰۰رو پشت سفته نوشته بودم.

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     می 23, 2023 2:32 ب.ظ

     سلام. شما می توانید طی اظهارنامه استرداد سفته ها را بخواهید. چنانچه درمهلت مقرر نسبت به استرداد سفته ها اقدام نکردند شکایت خیانت در امانت مطرح نمائید.

     پاسخ
  • باسلام ،بنده برای اجاره سند برای آزادی فرزندم بایک موسسه حقوقی قراردادی منعقد و بابت هزینه اجاره یکساله سند و تضین جهت معرفی فرزندم در وقت مقرر برابر قراردادمنعقده که البته در تمام چکها و سفته ها شماره قرارداد رو قید کردم.که بعداز آزادی فرزندم مشخص شد که سند جعلی بود،که تمام باند سندگذارتوسط دستگاه قضایی دستگیر و هر کدام به ۷ سال زندان محکم میشوند.البته فرزندم بدلیل اینکه من چک داده بودم خودش رو به قاضی معرفی کرد ودر حال طی دوران محکومیت خود میباشد.حالا آن موسسه چکها و سفته های بنده رو تحویل که نمیده ؟ و آن چکها رو هم برگشت زده و تمام حسابهای بنده رو مسدود نموده ؟ آیا با توجه به جعلی بودن سند و در حقیقت غش در معامله بدلیل جعلی بودن سند میتوانیم در خواست استرداد چکها و سفته ها رو بنماییم؟با تشکر

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    می 23, 2023 2:38 ب.ظ

    سلام. با توجه به اسناد و مدارک و آراء مبنی بر محکومیت آنها و اینکه شماره چک و سفته در اجاره نامه قید شده می توانید استرداد لاشه چک و سفته را بخواهید. چنانچه چک را به اجرا گذاشته است می توانید دستور موقت مبنی بر توقیف عملیات اجرایی را هم بخواهید.

    پاسخ
 • سلام همسرم قبوض مهریو رو از من گرفت که بره رجوع رو ثبت کنه ولی بعدش گفت گم کرده الان که من مطالبه مهریه دادم میگه دستمه و مهریتو دادم خاهش میکنم بگید من باید چیکار کنم .چه دادخاستی بدم مطالبه مهریه یه وصول لاشه قبض

  پاسخ
 • سلام
  میخواستم بدونم برای تحویل دادن سفته بعد از فیش واریزی می توان تحویل داد سفته رو یا تا نشتن پول تو حساب باید صبر کرد؟

  پاسخ
 • سلام؛ اگر در دعوای استرداد سفته برنده شویم چه ضمانتی برای عودت سفته وجود دارد؟
  ضمن اینکه اگر سفته را محدوش کرده باشد چه اتفاقی میفتد؟
  و سوال آخر اینکه در صورت محکومیت طرف مقابل به استرداد سفته جریمه یا مجازاتی هم برای شخص لحاظ می شود؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 23, 2023 2:36 ب.ظ

   سلام.استرداد سفته ها دعوایی حقوقی می باشد و مجازات کیفری ندارد. اما در صورتیکه از استرداد سفته امتناع نماید میتوانید دعوای کیفری خیانت در امانت مطرح نمائید.

   پاسخ
 • سلام. عرض ادب. بنده پیمانکاری داشتم سال گذشته که بابت قرارداد پیمانکاری و حسن انجام کار و حفظ اموال کارگاه به من 3 تا سفته 100 م تومانی داد و متاسفانه فعالیت مثبت نداشته و هر روز وعده دادند که جبران میکنند و نهایتا سفته‌ها را مسترد کردم و طرف هم گم و گور شد و پیامک بازی کرد که به خدا کار میکنم خسارت شما را میدهم ولی رفت که رفت! الان بعد از یکسال که در واقع یک ماهی از زمان پایان آن قرارداد گذشته برایم اظهارنامه ارسال کرده که قرارداد فسخ شده تلقی میشود و تقاضا کرده که سفته ها را به ایشان بدهم! بنده متاسفانه آن زمان رسیدی از ایشان نگرفتم چون ایشان هم رسید از من موقع تحویل سفته ها نگرفته بود ولی شاهد دارم که سفته ها را تحویلش نموده ام. الان چاره چیست و آیا باید جواب اظهارنامه اش را بدهم و اقدامی کنم و یا منتظر اقدام بعدی ایشان بمانم؟؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 23, 2023 2:37 ب.ظ

   سلام. شما باید پاسخ اظهارنامه را بدهید و طی آن اعلام نمائید که سفته ها را مسترد نموده اید و چنانچه از شما شکایت نماید می توانید با معرفی شاهد استرداد سفته را ثابت نمائید.

   پاسخ
 • افشین دایی حامد
  ژانویه 19, 2023 10:39 ب.ظ

  با سلام، بنده سمبلی 50میلیون تومان سفته دادم به کارفرما به عنوان حسن انجام کار و بعداتمام قرارداد سفته ها رو نداده و گذاشته اجرا ‌بنده هم با وجود ارسال اظهارنامه بازم امتناع می‌کند از تحویل سفته ها. میخوام بدونم شکایت رو چطوری انجام بدم تا بتونم بگیرم سفته هام رو؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

مطالبه وجه سفته

اگر صادرکننده سفته به تعهد خود مبنی بر پرداخت وجه سفته در موعد مقرر عمل…

امهال مطالبات بانکی

امهال در عملیات های بانکی، مهلت دادن به بدهکار جهت بازپرداخت بدهی های معوقه می…

نظریات مشورتی

مقالات مرتبط