عزل وصی از وصایت

وصیت نامه

شرح موضوع

عزل وصی از وصایت با تخلف از وظایف و مسئولیت هایی که از سوی موصی برای وصی تعیین گردیده است صورت می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم.

وصی به چه کسی گفته می شود؟

وصی شخصی است که موصی او را برای اجرای وصایت خود، خواه ناظر به سرپرستی کودکان باشد یا اداره اموال و تصیفه ترکه یا تملیک مال معین یا اجرای تشریفات مذهبی و کفن و دفن و اداء واجبات و خواه شخص طبیعی یا شخص حقوقی باشد، تعیین می نماید.

موارد عزل وصی از وصایت

  • چنانچه وصی مرتکب خیانت در امانت گردد

بنا به ماده ۸۵۸ قانون مدنی : وصی نسبت به اموالی که بر حسب وصیت در ید او می باشد حکم امین را دارد و ضامن نمی شود مگر در صورت تعدی یا تفریط. بنابراین با خیانت وصی در مال موصی به وصایت او باطل می گردد. حتی در صورت باقی بودن وصایت، وصی نسبت به مال مورد وصیت در مقابل ورثه و اشخاص ذی نفع به میزان خسارت مسئول است.

  • چنانچه وصی به وظایفی که بر عهده وی گذاشته شده است عمل ننماید

بنا به ماده 859 قانون مدنی: وصی باید بر طبق وصایای موصی رفتار کند و الا ضامن و منعزل است.

  • چنانچه وصی در تربیت و نگه داری از مولی علیه کوتاهی نماید یا عارض شدن جنون بر وصی و صدور حکم حجر به‌­گونه­‌ای که امیدی به برطرف شدن آن نباشد.

بنا به ماده  47 قانون امور حسبی: در مورد دعوی خیانت یا عدم لیاقت و سایر موجبات عزل وصی یا قیم یا ضم امین ترتیب رسیدگی مطابق مقررات این قانون است و‌ حکمی که در این خصوص صادر می‌شود مطابق آیین دادرسی مدنی قابل پژوهش و فرجام است.

انعزال وصی (برکناری و زوال منصب)

اگر وصایت مقید به وصفی باشد، زوال آن وصف در وصی موجب انعزال او می گردد.وصی باید بر طبق وصایای موصی رفتار کند و الا ضامن منعزل است.

چه کسی می تواند دعوای عزل وصی را مطرح نماید؟

در صورت وجود هریک از موارد عزل برای وصی هر شخص ذی نفع یا نماینده قانونی او می تواند دعوای عزل وصی را از دادگاه بخواهد. به فرض هر زمان وصی مامور اداره ثلث اموال و دارایی موصی گردد اما در انجام موضوع وصیت کوتاهی نماید یا وظایف محوله را انجام ندهد وراث ( موصی له) یا نماینده آن ها می توانند اقدام به طرح دعوی عزل وصی از وصایت نمایند.

مدارک لازم جهت طرح دعوای عزل وصی از وصایت

  • تصویر مصدق وصیت نامه
  • تصویر مصدق گواهی فوت
  • مدارک هویتی

در صورتی عدم وجود هر یک از مدارک و اسناد بالا می توان یکی از موارد ذیل جهت اثبات عدم انجام امر وصیت یا تخلف از امر وصیت را ارائه داد.

  • درخواست استعلام
  • تحقیقات محلی
  • شهادت شهود و مطلعین
  • شماره پرونده استنادی

برای طرح دعوای عزل وصی به کجا باید مراجعه کرد؟

اشخاص می توانند برای پیگیری و مطرح نمودن دعوای عزل وصی با پرداخت هزینه دادرسی مطابق دعاوی غیر مالی در دادگاه خانواده دعوای خود را مطرح نمایند چرا که رسیدگی به این نوع دعوا بنا به بند 13 از ماده 4 قانون حمایت خانواده، در صلاحیت دادگاه های خانواده می باشد.

جهت دریافت هر گونه مشاوره در این زمینه و پیگیری موضوع خود می توانید با وکلای دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی با 10 سال سابقه فعالیت تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 5 امتیاز: 3.4)

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط