دیوارکشی در چه شرایطی تغییر کاربری محسوب می شود؟

عنوان : دیوارکشی در چه شرایطی تغییر کاربری محسوب می شود؟ سوال : آیا صرف کشیدن فنس یا دیوار اطراف زمین زراعی یا باغی بدون ساخت تأسیسات و بدون احداث بنا در محوطه ای که دور آن دیوار گرفته شده است ، تغییر کاربری غیر مجاز محسوب می شود یا خیر ؟ نظریه مشورتی شماره 877/7 اداره کل حقوقی قوه قضائیه مورخ 9/8/1400 پاسخ : چنانچه حصار کشی و دیوار کشی صرفاً به منظور حفظ و حراست اراضی زراعی و باغها باشد ، جرم تلقی نمی شود و این امر به معنی تغییر کاربری نیست ؛ اما اگر مرتکب به…

شرح موضوع

عنوان : دیوارکشی در چه شرایطی تغییر کاربری محسوب می شود؟

سوال : آیا صرف کشیدن فنس یا دیوار اطراف زمین زراعی یا باغی بدون ساخت تأسیسات و بدون احداث بنا در محوطه ای که دور آن دیوار گرفته شده است ، تغییر کاربری غیر مجاز محسوب می شود یا خیر ؟

نظریه مشورتی شماره 877/7 اداره کل حقوقی قوه قضائیه مورخ 9/8/1400

پاسخ : چنانچه حصار کشی و دیوار کشی صرفاً به منظور حفظ و حراست اراضی زراعی و باغها باشد ، جرم تلقی نمی شود و این امر به معنی تغییر کاربری نیست ؛ اما اگر مرتکب به هدفی غیر از حفظ و یک پارچگی اراضی و به منظور احداث بناء و تغییر کاربری و یا تفکیک و قطعه قطعه کردن زمینهای مشجر و مزروعی ، اقدام به دیوار کشی کرده باشد ، اقدامات وی طبق تشخیص مرجع رسیدگی کننده ، جرم تلقی شده و برابر مقررات مجازات خواهد شد . در هر حال ، تشخیص موضوع و تطبیق آن با قانون ، بر عهده مرجع قضایی رسیدگی کننده است.

مطالب مرتبط : تغییر کاربری اراضی کشاورزی و ممنوعیت های آن

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 2)

پرسش و پاسخ

2 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام. سوالی از خدمتتان داشتم. ممنون میشم اطلاع رسانی کنید. در سال 1388 شهرداری جهت تفکیک و سهم ماده 101 زمین مزروعی به مساحت 34000 متر مربع سی میلیون تومان از بنده پول اخذ نمود و بعد از مدتی مجوز فنس کشی دریافت کرده ام. حال با گران شدن بهای فلزات و سرقت پایه و فنس تقاضای محصور نمودن با دیوار را کرده ام. اما مسئولین شهرداری می گویند ماده 101 شما به علت عدم آگاهی شهرداران قبلی از قانون، به نحو غیر قانونی مهر 101 را به پرونده شما زده اند به همین بهانه 15 سال است که از هر گونه ساخت و ساز ممانعت می کنند. راهکار چیست؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   اکتبر 4, 2022 1:35 ب.ظ

   با سلام. اگر مجوز دیوارکشی ملک مشکلی (مانند لزوم اخذ مجوز از جهاد کشاورزی) غیر از ماده 101 نداشته باشد ادعای شهرداری فاقد وجاهت قانونی است و نهایتا در صورت امتناع شهرداری از صدور پروانه، باید دادخواست الزام به صدور پروانه دیوارکشی به دیوان ارائه دهید.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

نظریات مشورتی

مقالات مرتبط