تمدید علامت تجاری

مدت اعتبار علامت ثبت شده ۱۰ سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت می باشد .اما این مدت در صورتی که مالک تمایل داشته باشد قابل تمدید است، البته جهت اعتبار و تمدید علامت تجاری ثبت شده ، باید هزینه مقرر پرداخت شود.

چه کسی میتواند نسبت به تمدید علامت تجاری ثبت شده اقدام نماید؟

مالک علامت ثبت شده ، پس از ثبت ،از حقوق ومزایای ثبت آن علامت بهره مند می شود و هیچ فرد دیگری به جز مالک حق استفاده از این مزایا را ندارد. مگر در صورتی که با اجازه و توافق مالک این حق به وی اعطا شده باشد.اما علامت ثبت شده نیز مدت زمانی برای اعتبار دارد که در صورت انقضای مدت،مالک علامت میبایست نسبت به تمدید مدت اعتبار اقدام نماید.

اعتبار و تمدید مهلت علامت ثبت شده
قانون گذار در ماده ۱۳۱ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۸۶ درباره تمدید اعتبار ثبت علامت به صراحت بیان کرده است:
“…مالک علامت می تواند با پرداخت هزینه مقرر ، درخواست تمدید اعتبار ثبت علامت را برای دوره های متوالی ده ساله بنماید.درخواست تمدید ثبت ظرف یک سال قبل از انقضای مدت اعتبار ثبت علامت در هر دوره به عمل خواهد آمد”.

قانون گذار،حق تمدید را به مالک علامت اعطا کرده است و شرط تمدید را هم پرداخت هزینه مقرر در نظر گرفته است.

درخواست تمدید مهلت چه زمانی باید صورت گیرد؟

درخواست تمدید مهلت،نباید پس از پایان مدت ۱۰ ساله نخست صورت گیرد بلکه یک سال قبل از انقضای مدت اعتبار ثبت اول در کل قبل از انقضای هر مدت ۱۰ساله ای که تمدید شده است باید جهت تمدید اقدام صورت بگیرد .

لازم به ذکر است اگر دراین مهلت یک ساله قبل از انقضا ، عملی جهت تمدید صورت نگیرد. پس از پایان مدت اعتبار، ثبت علامت از درجه اعتبار ساقط می شود.

اما گاهی مالک به دلیل عدم آگاهی و گاهی هم به هر دلیلی در مهلت ۱ ساله قبل از انقضا اقدام نمی نماید ، در این صورت اگر در ظرف مهلت ۶ ماهه قبل از انقضا هم اقدام کند، قانون گذار درخواست وی را می پذیرد. البته به شرط اینکه جریمه تاخیر به میزان نصف هزینه ثبت علامت را پرداخت کند.

مراحل درخواست تمدید علامت تجاری

اگر مالک ثبت علامت تجاری ، قصد تمدید علامت تجاری را داشته باشد، باید درخواست خود را در دو نسخه به همراه مدارک مثبت هویت خود و حداقل ۶ نمونه از علامت و هم چنین رسیدی که کاشف از پرداخت هزینه ها باشد را ارائه دهد و در صورتی که از طریق نماینده خود بخواهد اقدام کند مدارک نماینده هم باید ارائه شود .

مالک یا نماینده به همراه مدارک مذکور درخواست را امضا کرده و به مرجع ثبت تسلیم می کند .

ناگفته نماند که جهت تمدید در هر بار هزینه هم بایستی پرداخت شود.

البته ذکر این نکته هم لازم است که ….
درخواست تمدید نباید همراه با تغییر باشد و علامت سابق دقیقا باید تمدید شود در غیر اینصورت یعنی اگر همراه با تغییر علامت باشد دیگر در حوزه تمدید بررسی نمی شود.

در نهایت با رعایت تمام احتیاطات فوق ، درخواست تمدید مهلت اعتبار ثبت علامت، به مرجع مزبور تسلیم میشود ، مرجع هم درخواست را در دفتر مربوطه وارد می نماید و بر هر یک از نسخه ها تاریخ دریافت و شماره را نیز قید می نماید و نسخه دوم را که همان ویژگی های نسخه اول را دارا میباشد،مهر و امضا مینماید و به عنوان رسید به درخواست کننده، مسترد می نماید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست