پلمپ اماکن توسط شهرداری و شیوه اعتراض

پلمپ اماکن توسط شهرداری (پلمپ واحدهای مسکونی و تجاری و اداری حوزه شهری) زمانی از حمایت قانون برخوردار است که به حکم قانونی طبق قانون شهرداریها و بر اسراس مقررات ماده 100 شهرداری صادر شده باشد.

آیا فک پلمپ اماکن توسط شهرداری که به صورت غیر مجاز باشه جرم محسوب می گردد؟

چنانچه پلمپ صورت گرفته بدون حکم یا  بدون مجوز قانونی ازطرف مقام صالح انجام شده باشد از بین بردن خودسرانه‎ پلمپ جرم محسوب نمی گردد.

بنابراین تا زمانی قانون از پلمپ املاک توسط مأموران شهرداری حمایت می‎نماید که  بر طبق قانون صورت گرفته باشد.

مرجع صلاحیتدار برای پلمپ اماکن

در صورت تخلفات ساختمانی از هر نوع آن  که قبلا انجام شده باشد، مأموران شهرداری صرفا مکلفند مراتب را برای رسیدگی به کمیسیون ماده 100 شهرداری ارجاع دهند و منتظر صدور حکم این کمیسیون باشند. تا زمانی که کمیسیون مذکور حکم به تعطیلی محل نداده و حکم مذکور مراحل قانونی خود را برای قطعی شدن طی نکرده باشد حق ندارند خودسرانه اقدام به تعطیلی یا پلمپ اماکن نمایند.

فک پلمپ اماکن که توسط شهرداری صورت گرفته است

هرگاه کسی پلمپ قانونی صورت گرفته را که ممکن است به اشکال مختلف بسته به محل اجرای دستور پلمپ متفاوت باشد را بشکند به صورت غیر قانونی از محل فک پلمپ نماید مشمول مجازات مقرر در قانون مجازات اسلامی می گردد. بنابراین تا صدور دستور مرجع قضایی برای بازکردن مجدد اماکن نباید آن مکان باز شود در غیر اینصورت تخلف صورت گرفته و مورد برخورد قانونی قرار می گیرد

مجازات پیش بینی شده برای فک پلمپ

بنا به ماده ۵۴۳ قانون مجازات اسلامی، هرگاه محلی یا چیزی برحسب امر مقامات صالح رسمی مهر یا پلمپ شده باشد و کسی عالما و عامدا آنها را بشکند یا محو نماید یا عملی مرتکب شود که در حکم محو یا شکستن پلمپ تلقی شود مرتکب به سه ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد.

مدارک مورد نیاز برای رفع پلمپ اماکن

 • مراجعه به اتحادیه ذیربط و تشکیل پرونده
 • ارائه مدارک هویتی و مدارک مکان
 • رائه گواهی از اداره امور مالیاتی ذیربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی­شدهو گواهی مبنی بر وصول نسخه‌ای از صورت‌های مالی ارائه شده به بانکها و سایر موسسات اعتباری
 • ارائه گواهی عدم سوء‌پیشینه و صلاحیت نظامی برای صنوف مشمول
 • گواهی صلاحیت بهداشت محیط و کارت سلامت بهداشت فردی برای صنوف مشمول

اعتراض به پلمپ اماکن از سوی شهرداری

اقدامات شهرداری‎ها در پلمپ ملک زمانی مورد حمایت قانونی قرار می گیرد که  با حکم قانون و بر طبق قانون شهرداریها از سوی کمیسیون  ماده100 شهرداری صادر شده باشد.در مواردی که شهرداری از ادامه ساختمان های بدون پروانه یا ساختمان هایی که بر خلاف مفاد پروانه در حال ساخت هستند، جلوگیری می نماید مکلف است ظرف مدت یک هفته از تاریخ جلوگیری، موضوع را در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری مطرح نماید در غیر اینصورت کمیسیون به تقاضای ذینفع به موضوع رسیدگی نماید.

اما در مواردی که مالک ملک، با وجود اینکه پروانه کسب را دارا می باشد ملک وی از جانب شهرداری پلمپ می گردد در چنین مواردی مالک باید با تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری اعتراض و شکایت خود را به صورت صحیح با ذکر مشخصات و نشانی شاکی و طرف شکایت و ارائه مستندات تنظیم نماید تا به موضوع رسیدگی گردد.

به موجب کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری آرائی که از این کمیسیون صادر می شود ظرف ۳ ماه از تاریخ ابلاغ آراء قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری می باشند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 2)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام بنده دو ماه است مغازه فروش لوازم برقی راه انداختم به دلیل استفاده تجاری از محل مسکونی که به دستور شهرداری تعطیل و پلمپ شده و الان می خواهم مطابق کاربری پروانه ساخت و به‌طور مسکونی از آن استفاده کنم آیا شخصا می‌توانم نسبت به فک پلمپ اقدام کنم؟ یا اینکه صرف درخواست از شهرداری به عنوان مجری حکم کافی برای فک پلمپ می باشد؟

  پاسخ
  • در صورت فک پلمپ توسط شما بدون هماهنگی با شهرداری، این امر، شکایت از شما توسط شهرداری به اتهام فک پلمپ و مجازات را در پی دارد هرچند که به نظر می‌رسد برخی از قضات محاکم کیفری قائل به جرم انگاری این موضوع نبوده و قصد مالک از فک پلاک و استفاده از کاربری محل مطابق پروانه را از جمله دلائل برائت وی می‌دانند. بنابراین صرف درخواست از شهرداری کافی برای فک پلمپ می باشد (البته این موضوع منصرف از پلمپ غیرقانونی توسط شهرداری است با درخواست و تنظیم صورتجلسه می‌توانید از محل مطابق مقررات و پروانه صادر استفاده نمایید.

   پاسخ
 • محمودعطاران
  ژوئن 26, 2021 2:06 ق.ظ

  بنده برای نصب گاوصندوق ریلی قسمتی ازمغازه راتخریب کردم ازطرف شهرداری اسفراین مانع شدند کاررا تعطیل کردم دنبال مجوزتعمیرات رفتم ….کارشناس برای بازدیدمحل تعیین شداکنون 3روزپس ازاعلام مامورشهرداری که کارراتعطیل کردم ومامورمذکوراقای ساجدی درجریان بودکه درحالرفتن مجوزهستم با انکه قانون مشخصی نیست مقام قضایی بدون هرگونه اطلاعات لازم وطرح پرسش ازبنده به درخواست پلمپ عمل نموده وبی دلیل موجه مغازه ام راپلمپ نموده انهم بدون اطلاع بنده وبدون هرگونه اخطاروتعیین مهلت قانونی و….این تخلف اشکارازسوی مامورشهرداری ودستوردهنده وبقیه دست اندرکاران که مغازه ای حساس همچوطلا فروشی روچنین بی مهابا درخواست پلمپ میدهندودستورپلمپ میدهندوبدون اطلاع صاحب مغازه.,مغازه تعطیلش را پلمپ میکنندبی انکه درنظربگیرند مسائل امنیتی لازم برای یک طلافروشی رووچنین برخوردی شرم اوروشوکاورباکاسبی که بیش از40سال سابقه کار و فعالییت داردحال راهکارهای پیش رو بمنظوراحقاق حق وحقوقات قانونیم چیست

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست