ابطال سند ذمه ای

ابطال سند ذمه ای زمانی مطرح می شود که سندی به اشتباه تنظیم شده باشد. از این رو در خواست ابطال سند ذمه ای مصداق می یابد. اما لازم است قبل از ورود به بحث با سند ذمه ای آشنا شوید.

تعریف سند ذمه ای

ذمه به معنی تعهد میباشد.در سند ذمه ای متعهد در مقابل متعهدله تعهدی را بر عهده میگیرد .تعهد مذکور امکان دارد،پول ،یا انجام عمل و سند مورد تعهد باشد که البته سند مورد تعهد نیز مشمول پرداخت پول یاپرداخت جنس(کلی فی الذمه)میگردد.

سند ذمه ای در اصلاحات ثبتی درمقابل سند شرطی و یا معامله با حق استرداد قرار می گیرد. همینطور اسناد ذمه ای منتهی به توقیف مدیون میگردد. اما اسناد شرطی باید شرط اثبات گردد . در اسناد ذمه ای طلب به طور کامل به استثناء مستثنیات دین از اموال بدهکار پرداخت می گردد. اما در وثیقه ای و شرطی بعد از اثبات شرط پرداخت صورت می گیرد و یا اینکه فقط مال مورد وثیقه، مورد اجرا قرارمیگیرد.

ضمناً مستثنیات دین مشمول سند وثیقه ای نمی شود. و چنانچه مال مورد وثیقه جزء مستثنیات دین باشد باز هم قابل توقیف خواهد بود.همچنین تفاوت سند ذمه ای باسند رهنی دراین است که،در اسناد رهنی،نسبت به مرتهن جایز ونسبت به راهن لازم است. و در ذمه ای این اختیار به بستانکار داده شده است.

در اسناد ذمه ای بدهکار موظف است ظرف ده روز لیست اموال خود را ارائه دهد. و یا اینکه اعلام کند معسر است. اما در وثیقه ای اعسار معنی ندارد و دین از وثیقه برداشت میشود .در خصوص ابطال سند ذمه ای چنانچه سند به اشتباه تنظیم شده باشد ،از آنجایی که مال به خصوصی ذکر نگردیده ابطال به دلیل ملک غیر بودن مفهومی ندارد . ابطال باید از دادگاه صالح یعنی محل سکونت بدهکار یا چنانچه طبق قراردادی باشد محل وقوع عقد قرارداد است.

درخصوص دعاوی اسناد ذمه ای،موسسه ی حقوقی بین المللی دادپویان حامی بادارابودن وکلاء متخصص،آماده ارائه خدمات میباشد.با ما تماس بگیرید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست