دعوای ابطال سند رسمی قطعی غیر منقول

دعوای ابطال سند رسمی قطعی غیر منقول یا به عبارت دیگر، بنچاق در موارد مختلفی مطرح می شود. اما لازم است که قبل از ورود به بحث،با تعریف سند قطعی غیر منقول آشنا شد.سندقطعی غیر منقول،سندی است رسمی که طی آن مالکیت از مالک به شخص دیگری به صورت رسمی منتقل میشود که می بایست در دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردد که اصطلاحاً به آن بنچاق هم گفته می شود.

در چه مواردی دعوای ابطال سند قطعی غیر منقول را میتوان در مراجع قضایی مطرح نمود؟

  • معامله فاقد شرایط اساسی معامله باشد.
  • شخص انتقال دهنده مالک نبوده باشد،و با وکالتنامه جعلی یا وکالت نامه ای که مدت آن منقضی گشته است اقدام به انتقال نموده باشد.
  • در صورتی که مالک طی مبایعه نامه ملک را به شخصی فروخته باشد. و پس از آن اقدام به انتقال آن طی سند قطعی غیر منقول به شخص دیگری نموده باشد.
    در تمامی این موارد شخص مدعی می تواند دعوای ابطال سند قطعی غیر منقول را در مراجع قضایی مطرح نماید .

 

ابطال سند قطعی غیر منقول

ابطال سند قطعی غیر منقول

نحوه طرح دعوای ابطال سند قطعی غیر منقول یا بنچاق

دعوا ازطرف شخصی که مدعی بی اعتباری سند قطعی غیرمنقول میباشد برعلیه شخص دیگر معامله ویا طرفین معامله مطرح میگردد. در صورتی که پس از تنظیم سند قطعی غیر منقول ملک به افراد دیگر منتقل شده باشد دعوا می بایست به طرفیت همه آنها مطرح شود.درغیر این صورت باعث صدور قرار رد دعوی ازطرف دادگاه میگردد،که این خودموجب صرف هزینه مضاعف و اتلاف وقت میشود.

دعوای ابطال سند قطعی غیر منقول در دادگاه محل وقوع ملک مطرح می گردد.در صورتیکه اسناد دیگری جهت مقدمات سند قطعی غیر منقول تنظیم شده باشد بایستی ابطال همه آنها را درخواست نمود.همچنین میتوان طی دادخواست ابطال سند قطعی غیرمنقول، ابطال سند مالکیت و الزام به تنظیم سند رسمی ملک،را نیزتقاضا نمود تا به تمامی دعاوی به طور یکجا رسیدگی و رای صادرگردد .

هنگام ارائه دادخواست ابطال سند قطعی غیر منقول باید تمامی مدارک و مستنداتی که حاکی از اثبات ادعای خواهان می باشد ضمیمه نمود هم چنین می‌توان در صورتی که بیم آن باشد که خوانده یا خواندگان اقدام به انتقال سند به شخص دیگری بنمایند تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر منع نقل و انتقالات را نیز از دادگاه نمود .
پس از بررسی مدارک و مستندات و اخذ استعلام از اداره ثبت در صورتی که محرز گردد سند قطعی غیر منقول یا بنچاق به دلایلی که خواهان مطرح نموده باطل بوده است،دادگاه رای بر ابطال سند قطعی غیر منقول را صادر مینماید .

بیشتر بخوانید :  دعوای الزام به تحویل مبیع

نحوه اجرای رای ابطال سند قطعی غیر منقول

درصورتیکه رای صادره قطعی گردد محکوم له می تواند تقاضای صدور اجراییه را بنماید.پس از تشکیل پرونده اجرایی ، مدیر اجرای شعبه دادنامه قطعی را به همراه نامه ای مبنی بر ابطال سند قطعی غیر منقول به اداره ثبت اسناد و املاک ارسال مینماید .
رئیس اداره ثبت ، موضوع را برای بررسی و اقدام به دفتر املاک ارجاع مینماید. تا در صورت بررسی سوابق و مدارک ابرازی و تطبیق مشخصات مندرج در آن و محتویات پرونده ثبتی و حصول اطمینان از عدم اشکال ، نسبت به توضیح مراتب ابطال سند انتقال مالکیت اولیه در ستون ملاحظات دفتر املاک مربوط اقدام نماید .

موسسه حقوقی  بین المللی دادپویان حامی با بیش از 10 سال سابقه وکالت موفق در زمینه دعاوی ملکی ،آماده پاسخگویی و قبول وکالت پرونده های ملکی شما عزیزان می باشد. کافیست با ما تماس بگیرید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست