بطلان شرکت های تجاری

بطلان شرکت های تجاری،زمانی مطرح است که جهت تشکیل شرکتهای تجاری، تشریفاتی که در قانون لازم است رعایت نشده باشد.چراکه شرکت های تجاری تابع عقد قرارداد بین شرکاء نمیباشند. فلذا رعایت تشریفات قانونی جهت تشکیل آنها ضروری است.

شرکت های تجاری درچه صورتی باطل می باشند؟

  • نامشروع بودن موضوع شرکت
  • نامشروع بودن جهت شرکت
  •  عدم رضایت یک یا چند شریک در انعقاد شرکت
  • عدم اهلیت یکی از شرکاء
  • قید شرط خلاف تقاضای عقد شرکت.
  • عدم پرداخت کل سرمایه نقدی و عدم تقویم و تسلیم سرمایه غیر نقدی در شرکت های اشخاص.

تقاضای بطلان شرکت را تنها در موارد فوق الذکر میتوان مطرح نمود ،در غیر اینصورت بطلان شرکت ، امکان پذیر نمی باشد.

عدم ثبت شرکت در دفتر ثبت شرکتها و عدم اعلان شرکت در روزنامه های کثیر الانتشار ، موجب بطلان شرکت نیست بلکه ممکن است مجوز انحلال شرکت باشد که با بطلان متفاوت است.

طرح دعوای بطلان شرکت های تجاری

پیش از هر اقدامی جهت طرح دعوای بطلان شرکت های تجاری مشاوره با وکیل دعاوی شرکتهای تجاری لازم و ضروری می باشد. چراکه طرح دعوای بطلان شرکت های تجاری مستلزم داشتن آگاهی از قوانین و مقررات شرکت های تجاری می باشد.

لازم به ذکر است که…
در صورتی که مقررات قانونی در مورد تشکیل شرکتهای تجاری یا عملیات آنها رعایت نشود ، برحسب مورد بنا به درخواست هر ذینفع بطلان شرکت یا عملیات یا تصمیمات مذکور به حکم دادگاه اعلان خواهد شد.

بیشتر بخوانید :  شرکت سهامی

مقصود از ذینفع، دادستان و یا اشخاصی که موجبات بطلان در نتیجه اعمال آنها حاصل شده است ، می باشد.

درخصوص دعوای بطلان شرکتهای تجاری لازم است متقاضی، دادخواست بطلان شرکت را شخصاً یا توسط وکیل دعاوی شرکت های تجاری ارائه و دلایل و مستندات خود را جهت تقاضای بطلان شرکت ارائه نمائید.

چنانچه موجبات رفع ابطال پیش از صدور حکم محکمه رفع گردد ، شرکت می تواند به حیات خود ادامه دهد و دعوای ابطال دیگر پذیرفته نخواهد شد. و دادگاه قرار سقوط دعوای بطلان را صادر خواهد کرد.

دادگاهی که دعوای بطلان نزد آن اقامه شده است می تواند در صورت درخواست خوانده مهلتی جهت رفع موجبات بطلان تعیین نماید. مهلت مزبور نباید، از شش ماه تجاوز نماید. درصورتیکه در ظرف مهلت مقرر موجبات بطلان برطرف نشده باشد دادگاه حکم مقتضی صادر می نماید.

آثار بطلان شرکت های تجاری

یکی از نکته سنجی های قانون گذار در بطلان شرکت ها این است که شرکاء در مقابل اشخاص ثالث نمی توانند به بطلان شرکت استناد نمایند. این موضوع بدین جهت است که موسسان و صاحبان سهام نتوانند در تحت عنوان ابطال شرکت از تعهدات خود در مقابل اشخاص ثالث شانه خالی نمایند.

قانون تجارت، در دعوای ابطال شرکت مرور زمان قائل شده است. و تصریح نموده که هرگاه از تاریخ حدوث سبب بطلان شرکت ده سال گذشته و اقامه دعوای بطلان و خسارت نشده باشد دیگر دعوای مذکور پذیرفته نمیشود. و اگر از تاریخ رفع موجبات بطلان یکسال گذشته و اشخاص خارج، از جهت معاملاتی که با ایشان شده است به استناد اموری که موجب بطلان بوده دعوای خسارت نکرده باشند ، دیگر دعوای مزبور پذیرفته نخواهد شد.

ذکر یک نکته مهم….
طبق قانون، موسسینی که مسئول بطلان هستند و همچنین بازرسین و مدیرهایی که در حین حدوث سبب بطلان یا بلافاصله پس از آن سرکار بوده و انجام وظیفه نکرده باشند متضامناً مسئول خساراتی خواهند بود که از این بطلان به صاحبان سهام و اشخاص ثالث متوجه شود.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست