درخواست رفع  بازداشت از  محکوم به

هرزمانی که فردی در دعوا محکوم شود وحکم محکومیت وی در دعوا صادر شود محکوم علیه  نام  می‌گیرد. و بایستی جهت آنچه که بدان محکوم شده است اقدام نماید. چنانچه با میل و رضای خویش اقدام به تأدیه محکوم به نماید ،  محکوم به از آنچه که  وی جهت توقیف معرفی می نماید وصول  میگردد. اما چنانچه چنین اقدامی را انجام ندهد ،محکوم له می تواند با معرفی اموالی از وی جهت استیلای طلب خویش  برآید. و  اموالی را از محکوم علیه جهت  توقیف معرفی نماید .تا بدین سان از نقل و انتقالات آن اموال و تضییع حق خویش جلوگیری  نمایند.

هنگامی که مالی از محکوم علیه بازداشت می شود ، مال مزبور ممکن است از طریق مزایده  به فروش برسد. تا طلب محکوم له از محل آن  اموال  وصول  گردد. اما گاهی هم ممکن است از مال بازداشتی  به جهاتی و به درخواست افرادی رفع توقیف به عمل بیاید . رفع توقیف مزبور میتواند به  طرق مختلف باشد.

در این مقاله سعی بر این  است تا شما همراهان همیشگی را با انواع درخواست های رفع بازداشت و ساز و کار آن ها آشنا نماییم. چراکه به کرات در دعاوی مختلف مشاهده می شود که  اموالی مورد توقیف قرار می گیرد.  افراد به دنبال راهی جهت آزادسازی اموال توقیفی می باشند. لازم به  ذکر است که گاهی به دلایلی قانونی  و به درخواست افرادی می توان از مال مزبور رفع توقیف نمود.

باما همراه باشید تا بدانید چه افرادی مجاز به درخواست رفع توقیف از محکوم به می باشند. که البته دلایل هر کدام متفاوت از دیگری و دارای ساز و کار ویژه خود  است. چه بسا در مواردی طرفین دعوا و حتی شخص ثالث میتوانند از مال بازداشت شده رفع توقیف نمایند. اما به جهت عدم اطلاعات کافی بدین امر اقدام نمی نمایند. و از حق طبیعی خود  به دلیل عدم آگاهی محروم می گردند.

 افرادی که میتوانند درخواست رفع  بازداشت

رفع بازداشت از مال توقیفی به چهار  طرق امکان پذیر می باشد که به توضیح هر کدام می پردازیم.

 ۱) رفع بازداشت توسط مرجع یا مقام صادر کننده دستور بازداشترفع بازداشت توسط مقام صادر کننده مصادیق متعددی را پوشش می دهد. که در این بحث جهت جلوگیری از اطاله کلام   به ذکر دو نمونه جهت آشنایی شما عزیزان بسنده می نماییم.

چنانچه محکوم علیه با  محکوم له قراری جهت اجرای حکم مقرر نموده باشند. و قرار خویش را به قسمت اجرا نیز اطلاع دهند امکان رفع توقیف  ازمال بازداشت شده وجود دارد.

و گاهی نیز ممکن است مال  بازداشت شده جهت فروش به مزایده گذاشته شود .و در نوبت اول به فروش نرسد. و مزایده به نوبت دوم کشیده شود .و در نوبت دوم نیز ، مال  مزبور به فروش نرسد. و  محکوم له نیز آن را به قیمت کارشناسی شده   قبول نماید.در چنین مواقعی از مال بازداشت شده رفع توقیف به عمل می آید.

2)درخواست رفع بازداشت به درخواست محکوم علیه:  مورد شایعی که در این  باب می توان از آن نام برد در مواردی است که محکوم علیه درخواست تبدیل تامین را مطرح نماید. و از مال مورد بازداشت رفع توقیف نمایند. و مال دیگری را بدین جهت معرفی نماید. و یا گاهی ممکن است  لازم باشد که دادگاه از مال مورد بازداشت رفع توقیف نماید.اما در این امر قصور کند.  و اقدام مزبور را انجام ندهد. در این صورت محکوم علیه می تواند  چنانچه این امر را متوجه گردد از دادگاه درخواست رفع توقیف را  بنماید.

3)درخواست رفع بازداشت به درخواست محکوم له :محکوم له صاحب حق می باشد . و از آنجایی که  مال  مزبور جهت وصول طلب او بازداشت گردیده است وی می تواند هر زمان که بخواهد درخواست رفع بازداشت نماید. البته فرض خوشبینانه در این بین این است که وی با  محکوم علیه سازش و توافق نموده باشد .و یا از طلب خویش گذشت نماید. اما معمولاً این مورد کمتر شایع است. و در اکثر مواقع  محکوم له به دنبال  راهی است که بتواند به طور سهل تر و هرچه سریعتر به طلب خویش دسترسی یابد. از این رو، وی مجاز است مالی را  از محکوم علیها جهت توقیف  برای وصول طلب خویش معرفی نماید. اما چنانچه پس از معرفی مال ، متوجه گردد که مال مزبور جهت وصول  طلب او مناسب نمی باشد ، میتواند درخواست رفع بازداشت از  محکوم به را بنماید. و مال دیگری را جهت توقیف معرفی نماید. این امر را تبدیل تامین می نامند. چرا که گاهی ممکن است مالی که محکوم له جهت توقیف معرفی می نماید برای مثال از جهت  فروش با دشواری روبرو باشد.  و  محکوم له  نفع خویش را در تبدیل آن بداند. فلذا قانونگذار نیز این حق را به وی اعطا نموده است  تا هر زمان که صلاح بدانند جهت رفع توقیف و معرفی مال جدید اقدام نماید. و حتی چنانچه از مالی رفع توقیف نمایند ، مجدداً می‌توانند جهت توقیف همان مال اقدام نماید. و رفع توقیف اولیه مانعی جهت توقیف مجدد ایجاد نمی نماید.

4)درخواست رفع بازداشت به درخواست شخص ثالث: شخص ثالث نیز در مواردی میتواند درخواست رفع بازداشت از  مال توقیفی را بنماید. از جمله در مواردی که خود شخص ثالث با میل و رغبت خویش مال خود را  جهت توقیف به جای  محکوم علیه معرفی نماید.لازم به ذکر است در این موارد شخص ثالث می‌تواند هر زمان که بخواهد جهت رفع توقیف اقدام نماید. چراکه ابتدا با رضایت خویش جهت توقیف  اموالش اقدام نموده است .و اجباری در این بین نبوده است. البته در این موارد نیز چنانچه شخص ثالث مال دیگری را  جهت توقیف معرفی نماید میتواند  از مال توقیفی  سابق رفع توقیف نماید. و یا اینکه وی می تواند رضایت محکوم له را به دست بیاورد.

البته گاهی ممکن است مالی به عنوان مال محکوم علیه جهت توقیف معرفی گردد.و بازداشت نیز نسبت به آن صورت  گیرد. اما کاشف به عمل آید که مال مزبور متعلق به محکوم علیه نمی باشد. و به شخص ثالث تعلق دارد. در چنین مواقعی ثالث می تواند با  عنوان اعتراض ثالث اجرایی درخواست رفع بازداشت مطرح نماید.

و مورد دیگری که شخص ثالث مجاز به درخواست مزبور می باشد در مواقعی است که  مالی  در تصرف شخص ثالثی باشد و  توسط مامور اجرا به صورت خلاف قانون  مورد توقیف قرار گیرد. در این صورت شخص ثالث با مراجعه به  دادگاهی که حکم اجرا صادر کرده است شکایت خویش را مطرح می نماید. دادگاه در این مواقع شرایط مزبور را مورد بررسی قرار می دهد .و چنانچه ادعای  شخص ثالث را صحیح قلمداد  کند دستور ابطال بازداشت و آزادسازی مال و همچنین  تسلیم مال  به  شخص ثالث را صادر  می نماید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست