کلاهبرداری در امور ثبتی

کلاهبرداری در امور ثبتی از موارد بسیار شایعی است که به کرات دیده می شود .این امر چند ماده از قانون ثبت اسناد و املاک را به خود اختصاص داده است.

یکی ازاین موارددرصورتی است که فردی تقاضای ثبت ملکی رانمایدکه آن ملک سابقابه دیگری انتقال داده شده است.یا اینکه ممکن است در سابق فرد مالک بوده باشد اما به نحوی از انحاء از او سلب مالکیت شده باشدوفرد باتوجه به آگاهی نسبت به این موضوع تقاضای ثبت ملک رانماید.در هر دو این موارد که تقاضای ثبت میشود فردکلاهبردار محسوب میگردد.

موردشایعی درباره مقررات فوق موجود است.و آن زمانی است که وارثی باعلم به انتقال ملک ازطرف مورث خودیاباعلم به اینکه ملک به نحوی ازانحاء به دیگری انتقال پیدا کرده،تقاضای ثبت ملک رانماید.در این صورت وارث مصداق فردی کلاهبرداراست.

ماده دیگری نیزدرقانون ثبت وجود دارد.این ماده به صراحت عنوان نموده،هرکس نسبت به ملکی،امین محسوب شودوتقاضای ثبت آن ملک رابه نام خودکند،به مجازات کلاهبردارمحکوم میگردد.

درباب اینکه فردی که ملک به نام او توسط امین ثبت میشود،اینکه آگاهانه باشدیا غیرآگاهانه موضوع متفاوت است.فلذا اگراحیانا ملکی به ناحق به نام فردی ثبت شودوفرد مزبوراز ناحق بودن آن اطلاعی نداشته باشد،مجازات کلاهبرداربراوبار نمیشود.چنانچه ناخواسته چنین اتفاقی برایتان رخ داده،حتما با وکلای مجرب در این زمینه مشورت نمایید.شما با مشاوره تخصصی میتوانید،نااگاهی خودرا اثبات نمایید.شمابا اثبات این موردازمجازات کلاهبرداری خلاصی مییابید.

بیشتر بخوانید :  جرم جعل شناسنامه و اسناد سجلی

گاهی هم فردی نسبت به ملکی که درتصرف دیگری بوده،خود رامتصرف قلمداد کرده وتقاضای ثبت ملک را مینماید. با توجه به ماده ی 105 قانون ثبت اسناد و املاک جز در مورد ماده 33 قانون ثبت (در مورد بیع شرط و امثال آن) هر کس تقاضای ثبت ملکی را کند که قبلاً به دیگری انتقال داده یا با علم به این که به نحوی از انحا قانونی سلب مالکیت از او شده است تقاضای ثبت نماید کلاهبردار محسوب می شود و همچنین است اگر در موقع تقاضا مالک بوده ولی در موقع ثبت ملک در دفتر ثبت املاک، مالک نبوده و سند مالکیت بگیرد و یا سند مالکیت نگرفته ولی پس از اخطار اداره ی ثبت حاضر برای تصدیق حق طرف نباشد.

مطمئنا متعجب شده ایدکه چنین تخلفاتی دراداره ثبت هم میتواند از مصادیق کلاهبرداری باشد. البته موارد ومثال های بیشماری در این رابطه میتوان مطرح کرد. اما اینکه آیا همه آنها ازمصادیق کلاهبرداری هستند یاخیر،نیازمند بررسی موردی هرکدام ازدعاوی است.قانون گذار برای افرادی که از طریق اداره ثبت اقدام به بردن مال دیگران مینمایند،مجازات لحاظ کرده است. قانونگذاربه راحتی و سهولت از این موارد نگذشته است فلذا اگر شما هم با چنین مواردی روبه رومیباشید،حتما قبل از هر اقدامی مورد دعوی خودرا باوکیل متخصص در میان بگذاید.اینگونه قبل از اینکه حقی ازشما ضایع گردد میتوانید حق خود را اعاده نمایید.

گروه وکلای دادپویان حامی بادارابودن وکلای مجرب وباسرانجام رساندن دعاوی مشابه در پاسخ گویی به سوالات شماعزیزان یاری دهنده شماست.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست