شمسی پرسیده شده در 3 ماه پیش
ضمن عرض ادب و احترام

شرح کلاه برداری در بورس از اینجانب به طور خلاصه :

در بهمن ماه سال گذشته آگهی فردی به نام ….. را در سایت دیوار مشاهده کردم که در آن آگهی مدعی انجام سبدگردانی حرفه ای شده بود. ( ایشان مجوز رسمی در سبدگردانی و یا آموزش ندارد اما عملا به این کار مشغول است )

طی یکی دو جلسه صحبت با ایشان در نهایت یک قراردادی تهیه شد که به موجب آن ، ایشان از سبد سهام اینجانب مراقبت کند . البته این قرارداد را از طریق واتس مبادله کردیم و به دلیل تعلل نامبرده عملا فرصت نشد نسخه کاغذی امضا شده قرارداد را مبادله کنیم. البته ضربه ای که به بنده وارد کرد سریع و در کمتراز 10 روز اتفاق افتاد .

در ابتدا قرار بود فقط روی همان سهام های سبد کار کند و بدون توجه به سود و زیان از تعداد سهام اضافه شده کارمزد بگیرد. اما این شخص سهام با ارزش سبد را که ازبهترین های بازار بودند ( به شرح جدول پیوست ) به سرعت فروخت و تا بنده متوجه شدم چه اتفاقی افتاده همه را با سه سهم غیر ارزنده که یکی از آنها قبل از خرید یک ماه در صف فروش قفل بود تعویض کرد. بدترین مورد سهام شرکت ….. بود .

بر اساس تحقیقی که انجام دادم سهام …. با قیمت فوق العاده گران و نسبت P/e بالا عرضه اولیه شده بود . و در زمان خرید ایشان این نسب 38 بود که برای یک شرکت کوچک بدون طرح توسعه فعال و یا چشم انداز و مزیت نسبی در کشورکه تنها در یکی دو سال اخیر به دلیل جهش نرخ ارز موفق شده بود به سودآوری برسد فوق العاده بالاست.

موضوع از این قرار بود که این شرکت و صندوق ….. طی معاملات درون گروهی و دستکاری ، قیمت را بالا برده بودند و در نهایت به کمک شبکه ای از افراد متصل به این تشکیلات و تبلیغات گسترده و انجام معاملات فریبکارانه ، حدود 13 درصد از سهام شرکت را در 24 و 25 اسفند ماه گذشته روی تابلو معاملات خرد کد به کد کرده و تعداد قابل توجهی را در لابلای این معاملات در قیمت بالا بر سر مردم خالی کردند.

از فردای آن روز تا به حال ( چهارم اردیبشت 1400 ) این شرکت صف فروش سنگین است و افراد غیر متصل به این شبکه امکان فروش حتی یک سهم را نداشته اند. ضمنا قیمت این سهم غیر ارزنده را طی این مدت بیش از 50 درصد پایین آورده اند.

در اینجا چند تخلف به شیوه کلاه برداران انجام شده :

1) نقض مقررات معاملات عمده و انجام معاملات کد به کد و درون گروهی ( حدود 13% کل سهام ) بر روی تابلو معاملات خرد با هدف فریب و گرانفروشی

2) عرضه اولیه با قیمت گزاف و غیر ارزنده ( در دیماه 99)

3) دستکاری و فریبکاری به کمک شبکه گسترده ای از سیگنال فروشان متصل به صندوق …. و بازارگردان

4) دستکاری قیمت و در نهایت فروش 25% سهام شرکت با قیمت گزاف و غیر قابل توجیه به مردم ( تحت عنوان تامین مالی شرکت که عملا هدف تامین هزینه های پاداش و مزایا و … بیشتر نبوده )

به احتمال زیاد سبدگردان شخصی بنده متصل به همین شبکه است چون مشابه همین اتفاق روی شرکت….. در تهران افتاد و ایشان همین سهم را هم برا بنده خرید کرده است.

مجموع خسارتی که ایشان به بنده زده : در سهم ،،،،، بیش از 700 میلیون تومن و در مجموع از ناحیه خرید سهام سه شرکت ، حدود یک میلیارد و دویست میلیون تومن به طور مستقیم و حدود یک میلیارد و هفتصد تومن به طور غیر مستقیم نسبت به سبد اولیه است.

در صورت امکان گرفتن خسارت از این عوامل و خصوصا شرکت ،،،،،و یا صندوق ،،،، و یا عوامل مربوطه اگر راه حلی وجود دارد لطفا اطلاع بدهید.

1 سوال
مدیریت عضو سایت پاسخ داده شده در 3 ماه پیش

سلام طبق فرمایشات شما بله امکان شکایت کیفری با عناوین مجرمانه ۱،کلاهبرداری ۲،مشاوره بدون مجوز قانونی از سازمان بورس ۳،دستکاری بازار ۴،تحصیل مال از طریق نامشروع ،وجود دارد.

لیکن جهت اتخاذ تصمیم میبایست اسناد و مدارک مربوطه توسط وکیل متخصص امور بورس بررسی شوند.

[yasr_visitor_votes size="medium"]
فهرست