مسئولیت مدنی شهرداری

مبنای مسئولیت مدنی شهرداری ها ،  ماده 11 قانون مسئولیت مدنی مصوب سال 1339 می باشد مسؤلیت مدنی شهرداری اصولا  به  معنی مسؤلیت  شهرداری در پرداخت خسارات وارده از سوی شهرداری است که بر مبنای ماده مذکور خسارت ممکن است محصول تقصیر شخصی کارمندان یا خطای اداری شهرداری ها باشد.

مسئولیت مدنی شهرداری در حوادث معابر

شهرداری که به موجب قانون ، مالک معابر و بناها و برخی از اماکن موجود در شهر ها می باشد، به سبب مالکیت خود مسئول خسارات ناشی از عیب یا سد معبر و همچنین خسارات ناشی از حوادث پیش آمده در معابر و خسارات ناشی از خرابی بنا نیز می باشد.

مبنای مسئولیت شهرداری در حوادث ناشی از معابر، ماده ۵۵ قانون شهرداری می باشد. حادثه های به وقوع پیوسته در معابر ممکن است علل مختلفی از جمله سد معبر، چاله ها و چاه ها، برق گرفتگی، سقوط اشیاء از بلندی و بالکن و یا حتی ریزش دیوار و بنا داشته باشند. مسئولیت جبران خسارت ناشی از این حوادث به عهده اشخاص و سازمان هایی است که وظیفه مراقبت و محافظت از آن را به عهده دارند.

هرچند که اقدامات شهرداری غالبا خدماتی و در جهت رفاه حال عمومی است و جنبه غیرانتفاعی دارد لکن در صورتی که تملک اراضی اشخاص لازمه فعالیت شهرداری باشد به حکم قانون مکلف به جبران خسارات وارده به اشخاص است.

برای طرح دعوای مسولیت مدنی باید به کجا مراجعه نمود؟

اختلاف بین شهروندان و شهرداری ممکن است در اثر یک قرارداد یا یک مسئولیت مدنی باشد.شکایت از شهردار یا کارمندان شهرداری در زمان تصدیشان در صلاحیت دادگاههای عمومی و انقلاب می باشد. در این صورت نیز باید یا از طریق دادگاههای عمومی و حقوقی یا از طریق شورای حل اختلاف، شکایت حقوقی از شهرداری را مطرح نمود.

امکان شکایت از تصمیماتی که دولت یا شهرداری‌ها در مقام تصدی‌گری اتخاذ می‌کنند، به دیوان عدالت اداری وجود ندارد و باید از این تصمیمات و اقدامات در دادگاه عمومی شکایت کرد.

سایر مسئولیت شهرداری در خصوص خسارت وارده

  • مسولیت شهرداری به جبران خسارت در خصوص خسارت ناشی از سقوط در معابر عمومی
  • مسولیت شهرداری در قبال سقوط درختان
  • مسولیت شهرداری نسبت به سقوط درختان خیابان
  • مسولیت شهرداری نسبت به خسارت ناشی از درختان
  • مسولیت شهرداری نسبت به درختان معابر عمومی
  • مسولیت شهرداری به واسطه خسارات ناشی از اشجارشهری
  • مسولیت شهرداری ناشی از فروکش کردن چاه
  • مسولیت شهرداری در حفر گودال درمعابر عمومی
  • مسولیت شهرداری در صورت خسارت ناشی از وجود نخاله در اتوبان

الازم به ذکر است در صورت بروز حادثه در اثر عدم رعایت نکات فنی و ایمنی، احراز تقصیر شهرداری در دیوان عدالت اداری قبل از اقامه دعوا ضروری است.

در چه صورتی شهرداری از جبران خسارت شهروندان معاف است؟

چنانچه کارکنان شهرداری‌ها در زمان انجام وظیفه به علت قصور در انجام وظایف محوله خسارتی به اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد نمایند، باید از عهده جبران خسارت برآیند در این جا خسارت دیدگان در نتیجه اجرای پروژه‌های شهری می بایست از شخصیت حقوقی شهرداری شکایت نمایند اما اگر در مقام اعمال حاکمیت خسارتی به دیگری وارد نمایند، مسئول جبران خسارت نیستند.

همچنین در صورت هر گونه خسارت از سوی کارکنان شهرداری به اشخاص دیگر وارد شود و خسارت مستند به عمل آنان نباشد و مربوط به نقص وسیله نقلیه یا ادوات مکانیکی یا تجهیزات مورد استفاده در اجرای پروژه باشد، دولت مسئول جبران خسارت است.

چنانچه زمان اجرای یک پروژه کارکنان شهرداری مرتکب قصور گردند و در نتیجه آن خسارتی به شخصی وارد شود باید از طرف فرد خاطی جبران شود و اگر عمدی بودن آن ثابت شود نیز فرد علاوه بر الزام به جبران خسارت وارده، به مجازات نیز محکوم می گردد.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره درخصوص نحوه و چگونگی مطالبه خسارت از شهرداری می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمایید و موضوع خود را با وکلای متخصص در این زمینه در میان بگذارید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست