عدم صلاحیت رئیس ثبت محل به رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی پس از تنظیم و امضاء صورتمجلس مزایده و امضاء سند انتقال و صلاحیت دادگاه در رسیدگی به این شکایت.

نظریات مشورتی ثبتی

شرح موضوع

نظریه ۱۰۶۹/۹۶/۷-۹/۵/۱۳۹۶

۱)اولاً با توجه به مواد ۱۶۹ و ۱۷۲ آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی مصوب ۱۱/۶/۱۳۸۷ رئیس قوه قضائیه، صلاحیت رئیس ثبت محل برای رسیدگی به شکایت اشخاص ذینفع از عملیات اجرایی، پس از صدور دستور اجرا شروع و با پایان عملیات اجرایی خاتمه پیدا می‌کند. با اجرای مزایده و تنظیم و امضاء صورت مجلس مزایده عملیات اجرایی تمام می‌شود و بعد از آن تاریخ رئیس ثبت محل برای رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی صلاحیت ندارد. ثانیاً طبق ماده ۱ قانون اصلاح بعضی از مواد قانون ثبت و قانون دفاتر رسمی مصوب ۲۷/۶/۱۳۲۲ هر کس دستور اجرای اسناد رسمی را مخالف با مفاد سند یا مخالف قانون دانسته یا از جهت دیگری شکایت از دستور سند رسمی داشته باشد، می‌تواند به ترتیب مقرر در آیین دادرسی مدنی اقامه دعوا نماید و طبق ماده ۱۰ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۷۹ اصل بر صلاحیت محاکم دادگستری است، مگر اینکه قانون صریحاً مرجع دیگری را تعیین کرده باشد.

۲) در فرض مطرح شده در این سوال با عنایت به ماده ۱۷۲ آیین نامه اجراء مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی، رئیس ثبت محل پس از تنظیم و امضاء سند انتقال، نمی‌تواند به شکایت از عملیات اجرایی رسیدگی کند و در نتیجه مدعی باید به دادگاه ذی صلاح مراجعه کند.

۳) مستفاد از ماده ۱۶۹ آیین نامه اجراء مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا، رئیس ثبت محل، با تقدیم شکایت از سوی ذینفع تکلیف رسیدگی پیدا می‌کند و در هر حال باید در مورد شکایت مطرح شده رسیدگی و رای صادر کند و رای صادر شده ظرف ده  روز از تاریخ ابلاغ قابل شکایت و رسیدگی در هیات نظارت صلاحیتدار می‌باشد.

مقالات مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

مار ا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

Instagram
LinkedIn

گروه وکلای دادپویان حامی

آدرس

تهران ، میدان تجریش، خیابان دکتر باهنر ، ابتدای خیابان دزاشیب، روبه روی آتش نشانی پلاک 32 ، زنگ 202 شرقی ، طبقه اول واحد 6 شرقی

مشاوره حقوقی

09123034393

09126029277

22740104 – 021

22740103 – 021

info(at)hamilaw(dot)ir

تمامی حقوق این وب سایت برای گروه وکلای دادپویان حامی محفوظ است . کپی به هر شکل غیر مجاز و غیر قانونی است.

Copyright @2014-2023 Hamilaw.ir

تماس با موسسه حقوقی دادپویان حامی