دعوای تائید بطلان مبایعه نامه به جهت غصبی بودن و مستحق للغیر بودن

طبق ماده 390 اگر بعد از قبض ثمن مبیع کلا یا جزئا مستحق الغیر درآید بایع ضامن است اگرچه تصریح به ضمان نشده باشد و طبق ماده 365 قانون مدنی بیع فاسد اثری در تملک ندارد یعنی مبیع و ثمن کماکان در مالکیت بایع و مشتری می ماند . ( بطلان مبایعه نامه غصبی ) در صورتی که خریدار آگاه به مستحق للغیر بودن نباشد ، در صورت کاهش ارزش ثمن و اثبات آن با توجه به اطلاق عنوان غرامات در ماده 3۹۱ قانون مدنی بایع قانونا ملزم به جبران آن است .

دعوای تائید بطلان مبایعه نامه به جهت غصبی بودن و مستحق للغیر بودن

بنابراین در صورتی که فروشنده ملکی را به خریدار فروخته باشد و پس از مدتی شخصی مدعی شود ملک متعلق به او می باشد می تواند دعوای بطلان مبایعه نامه را به جهت غصبی بودن و مستحق للغیر بودن مطرح نماید و در صورتی که خریدار جاهل بر این موضوع باشد ، فروشنده می بایست نسبت به پرداخت ثمن به وی و جبران خسارت وی از لحاظ کاهش ارزش ثمن اقدام نماید .

نحوه طرح دعوای تائید بطلان مبایعه نامه به جهت غصبی بودن و مستحق للغیر بودن

دعوا می‌تواند توسط مالک رسمی ملک به طرفیت فروشنده و خریدار مطرح شود و یا اینکه توسط خریدار یا فروشنده . دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی به دعوی بطلان مبایعه نامه جهت غصبی بودن و مستحق للغیر بودن می باشد با ارائه دادخواست و مدارک مستندات و ارجاع پرونده به شعبه مربوطه در صورتی که دادگاه پس از بررسی اسناد مدارک ادعای خواهان را محرز بداند رای بر اعلام و تایید بطلان مبایعه نامه به جهت غصبی بودن و مستحق للغیر بودن می نماید و در صورتی که دادخواست از طرف خریدار ارائه شده باشد ، فروشنده محکوم به پرداخت مبلغ ثمن  و خسارات وارده نیز می گردد .

بیشتر بخوانید :  دعوای خلع ید چیست و چگونه طرح می شود؟

در صورتی که خواسته دعوا اعلام و تایید بطلان مبایعه نامه باشد نیازی به صدور اجراییه ندارد ولی اگر خریدار علاوه بر اعلام و تایید بطلان مبایعه نامه  ، مطالبه ثمن را نیز نموده باشد میتواند تقاضای صدور اجرائیه و تشکیل پرونده اجرایی را بنماید که در این صورت به فروشنده اخطار داده می‌شود مبلغ ثمن و خسارات را پرداخت نماید در صورتی که وی در مهلت مقرر حاضر به پرداخت نشود می توان از اموال و دارایی ‌های وی  جهت اخذ محکوم به معرفی نمود و در صورتی که از وی مالی به دست نیامد و خودش نیز جهت پرداخت حضور نیابد طبق ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی می‌توان تقاضای صدور حکم جلب ایشان را نمود .

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست