تخلیه سرقفلی به جهت انتقال به غیر

تخلیه سرقفلی به جهت انتقال به غیر

موارد اسقاط حق سرقفلی

یکی از اقداماتی که باعث اسقاط حق سرقفلی می شود انتقال به غیر است که در بند 2 ماده 14 قانون موجر و مستأجر مصوب سال 1356 به آن اشاره شده است در این بند آمده است که در مواردی که عین مستأجره به منظور کسب یا پیشه و یا تجارت خود مستأجر اجاره داده شده و مستأجر آن را به عناوینی از قبیل وکالت یا نمایندگی و غیره عملاً به غیر واگذار نماید بدون اینکه به موجب ماده 19 این قانون با مستأجر لاحق اجاره نامه تنظیم شده باشد. ( تخلیه سرقفلی  به جهت انتقال به غیر )

تخلیه سرقفلی به جهت انتقال به غیر

 دعوای تخلیه سرقفلی  به جهت انتقال به غیر

از جمله شرایط طرح دعوای تخلیه ملک تجاری  به جهت انتقال به غیر این است شرط عدم انتقال به غیر کتباً در اجاره نامه قید شود که این موضوع از ماده 10 قانون روابط موجر و مستأجر سال 1356 به خوبی استنباط می شود که مقرر داشته اصل به غیر انتقال بودن منافع می باشد مگر اینکه این اختیار کتباً به مستأجر داده شده باشد. در غیر این صورت ادعای انتقال به غیر از سوی دادگاه صالح غیرقابل پذیرش است.

بیشتر بخوانید :  تکالیف مستاجر

مدارک لازم جهت دادخواست تخلیه سرقفلی به جهت انتقال به غیر

  1. کپی برابر اصل سند مالکیت
  2. کپی برابر اصل قرارداد اجاره
  3. معاینه و تحقیق محلی با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری

لازم به ذکر است که طرح دعوای تخلیه سرقفلی به جهت انتقال به غیر از جمله دعاوی مالی می باشد که هزینه دادرسی آن برابر با 3/5 درصد میزان بهای خواسته است و دادگاه صالح جهت رسیدگی به این قبیل دعاوی دادگاه محل وقوع ملک مورد اجاره می باشد.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری که تخصص لازم و کافی در زمینه دعاوی مالک و مستأجر را دارند آمادگی ارائه خدمات حقوقی و تخصصی خویش که در بخش اجاره و سرقفلی و قرارداد پیمانکاری و قراردادهایی مهندسی توضیح داده شده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 1)
فهرست