خلع ید سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

خلع ید به معنی برکندن و قطع کردن و عزل کردن آمده است و در اصطلاح حقوقی به مفهوم کسی را از تصرف مال غیر منقول مانع شدن است. قرارداد مشارکت در ساخت یکی از انواع قرارداد های ساختمانی است که میان مالک زمین و شریک متعهد به ساخت و ساز منعقد می گردد. با توجه به اینکه مالکان زمین تخصص و توانایی مالی ساخت و ساز را ندارند بنابراین دو گروه صاحبان زمین و صاحبان تخصص فنی و توان مالی درصدد همکاری و مشارکت با یکدیگر بر می آیند.قراردادهای مشارکت در ساخت عموما به شکل ناقص بین مالک و سازنده به صورت غیر رسمی تنظیم و باعث تولید دعاوی مختلفی می شود. از جمله این دعاوی خلع ید سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت می باشد ، که در ادامه به توضیح شرایط خلع ید سازنده و نحوه طرح دعوا و اجرای آن می پردازیم.

مواردی که می توان خواستار خلع ید سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت شد

قرارداد یک پدیده حقوقی است و از زمان انعقاد آن زندگی حقوقی خود را آغاز می کند. قرارداد مشارکت در ساخت نیز به عنوان یک قرارداد مهم از تاریخ تشکیل خود با امضای مالک و سازنده تولد می یابد تا پس از انجام عملیات اجرایی آثار و حیات خود را به طور طبیعی از دست دهد.

بیشتر بخوانید :  الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

طرفین قرارداد در شروطی که در متن قرارداد درج می کنند ، حقوق و تعهداتی را برای خویش و برای تضمین انجام تعهدات متقابل ، ضمانت اجرایی هایی را مقرر می دارند. یکی از این شروط ، حق فسخ قرارداد توسط مالک می باشد. بدین صورت که چنانچه سازنده به تعهدات خود عمل ننماید ، مالک می تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید. و یا اینکه مالک و سازنده بنا به شرایطی قرارداد مشارکت در ساخت را اقاله می نمایند. در چنین حالتی سازنده می بایست ملک را تخلیه و تحویل مالک نماید اما در بسیاری مواقع سازنده دلایل مالک را جهت فسخ پیمان قبول نمی کند بنابراین در مقابل خلع ید مالک مقاومت نموده و ملک را ترک نمی نماید.

اقدامات مالک جهت خلع ید سازنده

سوالی که مطرح می شود این است که چنانچه سازنده در مقابل خلع ید مالک مقاومت کند چه اقدامی قانونی می توان برای مالک متصور شد؟

در قانون سه نوع دعوای تصرف پیش بینی شده است: دعوای تصرف عدوانی ، دعوای مزاحمت و دعوای ممانعت از حق. از بین دعاوی تصرف مذکور ، مهمترین آنها دعوای تصرف عدوانی است که به بحث فعلی ما مربوط می شود. طبق ماده 158 قانون آئین دادرسی مدنی ، دعوای تصرف عدوانی عبارتست از ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیر منقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست می نماید.

پس در دعوای تصرف عدوانی مدعی در اثبات ذی حقی خود ، تنها به تصرفات سابق خویش استناد می نماید و به حق مالکیت خود نسبت به ملک متمسک نمی شود. بنابراین در مواردی که متصرف سابق ، شخصا ملک را به تصرف متصرف فعلی داده است چنین تصرفی ، عدوانی شمرده نمی شود. و مالک چنانچه قصد باز پس گیری ملک خود را داشته باشد می بایست به راه های عادی و معمول اقامه دعوا روی آورد وگرنه از امتیازات مقررات مربوط به دعوای تصرف عدوانی محروم خواهد بود.

بیشتر بخوانید :  الزام به اخذ پایان کار در قرارداد مشارکت در ساخت

اما در ماده 171 قانون آئین دادرسی مدنی قید گردیده: سرایدار ، خادم ، کارگر و به طور کلی هر امین دیگری ، چنانچه پس از ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه مالک یا ماذون از طرف مالک یا کسی که حق مطالبه دارد مبنی بر مطالبه مال امانی ، از آن رفع تصرف ننماید ، متصرف عدوانی محسوب می شود. لذا با توجه به اینکه پس از فسخ یا اقامه قرارداد مشارکت ، در ساخت ید سازنده بر کارگاه ید امانی است ، سازنده مکلف است ملک را در اختیار مالک قرار دهد.

 آیا مالک می تواند به زور و اجبار سازنده را از ملک اخراج کند؟

در پاسخ باید گفت خیر ، زیرا چنین امری اشاعه‌ی بی نظمی و از مصادیق هرج و مرج است. بنابراین چنانچه سازنده پس از فسخ قرارداد مشارکت در ساخت اقدام به ترک ملک ننماید مالک باید اظهارنامه ای ارسال کند و از آن تاریخ سازنده ده روز مهلت دارد ملک را تخلیه و تحویل نماید. در غیر اینصورت کارفرما می تواند با طرح دعوای کیفری و حقوقی و حتی با مطالبه خسارات ناشی از تصرف عدوانی سازنده علیه او در مراجع کیفری و حقوقی طرح شکایت و اقامه دعوا نماید.

مدارک لازم جهت طرح دعوای خلع ید سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

هر طرح دعوایی نیازمند ارائه مدارک و مستندات می باشد. در دعوای خلع ید علیه سازنده نیز مدارک ذیل مورد نیاز می باشد:

  • سند مالکیت
  • قرارداد مشارکت در ساخت
  • صورتجلسه اقامه یا فسخ قرارداد مشارکت در ساخت
  • اظهارنامه
  • رای مبنی بر فسخ قرارداد در صورت تائید فسخ قرارداد توسط دادگاه
  • وکالتنامه

نحوه طرح دعوای خلع ید سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

دعوای خلع ید از سوی مالک علیه سازنده مطرح می گردد. دادگاه صالح رسیدگی به دعوای خلع ید دادگاه محل وقوع ملک می باشد. دعوای خلع ید در زمره دعاوی اموال غیر منقول بوده و هزینه دادرسی آن بر مبنای ارزش معاملاتی املاک در هر منطقه تعیین می گردد. دعوای خلع ید پس از صدور حکم قطعی قابل اجرا توسط دایره اجرای احکام می باشد.

بیشتر بخوانید :  مطالبه خسارت در قرارداد مشارکت در ساخت
به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست