خلع ید در ملک مشاعی

شرکاء ملک مشاعی بدون اذن سایرین اجازه تصرف در مال مشترک را ندارند و در صورتی که سایر شرکا به آنان اخطار دهند و نسبت به رفع تصرف اقدام نکنند سایر شرکا می توانند علیه آنان دعوای خلع ید را مطرح نمایند .دعوای خلع ید در ملک مشاعی را زمانی می توان اقامه کرد که ملک دارای سند رسمی باشد .

ارکان تشکیل دهنده دعوای خلع ید در ملک مشاعی

1 – مال غیر منقول . دعوای خلع را فقط  در خصوص مال غیرمنقول مطرح می شود برخلاف دعوای تخلیه ید که در خصوص اموال منقول نیز قابل طرح است .

2- دعوای خلع ید را در رابطه با املاکی می توان طرح کرد که دارای سند رسمی باشد . اگر خواهان در خصوص ملکی که دارای سند رسمی نیست دعوا خلع ید مطرح نماید , دادگاه حکم به رد دعوا می دهد .

3- غیرقانونی بودن تصرف خوانده . اگر تصرف خوانده در ملک قانونی باشد علیه او نمی توان دعوای خلع ید را مطرح کرد.

ادله اثبات خلع ید مشاعی

دعوای خلع  ید را در خصوص ملک غیرمنقولی می توان اقامه کرد که دارای سند مالکیت باشد اما خواهان می تواند به ادله دیگری نیز استناد کند .

1 – شهادت شهود: از آن جا دعوای خلع ید مشاعی یک دعوای مالی می باشد خواهان می تواند برای اثبات ادعای خود به شهادت دو مرد عادل یا یک مرد و دو زن عادل استناد کند .

2- اقرار. اگر خوانده اقرار به مالکیت خواهان نماید  دیگر نیز به ادله دیگر ندارد .

3 – سوگند . درصورتی که خواهان درخواست سوگند نماید و خوانده خودداری نماید با سوگند خواهان ادعای او در دادگاه ثابت می شود .

خواهان می تواند به ادله دیگری همچون تحقیق محلی و معاینه محلی را از دادگاه در خواست نماید .

آیا دعوای خلع ید مشاعی را علیه یکی از وراث می توان طرح کرد ؟

در صورتی که یکی از ورثه بدون اجازه سایرین اقدام به تصرف مال مشترک نماید , سایر شرکا می توانند علیه او دعوای خلع ید را اقامه نمایند .

نحوه طرح دعوای خلع ید در ملک مشاعی

از آن جا که دعوای خلع ید در خصوص اموال غیرمنقول اقامه می شود خواهان باید دادخواست خود را در دادگاه محل وقوع مال غیرمنقول اقامه نماید . اگر خواندگان متعدد باشند دادخواست باید به طرفیت همه خواندگان مطرح شود .

دعوای خلع ید ملک مشاعی را شرکا علیه شخص ثالث نیز می توانند اقامه کنند . برای مثال , شخصی که جزء شرکا نیست و اقدام به تصرف زمین  مشاعی می کند , شرکا می توانند علیه او طرح دعوای خلع ید نمایند .

 از آن جا که دعوای خلع ید یک دعوای مالی می باشد هزینه دادرسی آن براساس قیمت منطقه ای ملک محاسبه می شود .

اقدامات تامینی در ملک خلع ید شده مشاعی

خواهان می تواند با سپردن خسارات احتمالی از دادگاهی که دعوای خلع ید را در آن جا اقامه نموده است درخواست دستور موقت نماید .

در صورتی که خواهان درخواست دستور موقت را قبل از اقامه دعوا مطرح نماید باید درخواست خود را به دادگاهی که مال موضوع دستور موقت در مقر آن واقع است تقدیم نماید .

اعتراض به دعوای خلع ید در مشاعی

تجدیدنظرخواه می تواند ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ رای اعتراض خود را به دادگاه تجدیدنظر ارائه نماید .

اجرای رای خلع ید در ملک مشاعی

اجرای حکم خلع پس از قطعیت نیازمند صدور اجراییه می باشد . در مواردی که حکم خلع ید علیه متصرف به نفع  مالک مشاع صادر می شود از تمام ملک خلع ید خواهد شد و تصرف محکوم له در ملک خلع ید شده مشمول مقررات املاک مشاعی است که با این کیفیت رضایت و عدم رضایت متصرف قبلی و    محکوم له در نحوه اجراء حکم و مخالفت هریک با تصرفات دیگری تاثیری در اجراء حکم ندارد ودر صورتی که محکوم علیه کل ملک را متصرف باشد پس از خلع ید کامل ملک , تصرفات هریک از طرفین به نحو اشاعه و مطابق مقررات املاک مشاعی خواهد بود . (نظریه مشورتی شماره 4300/7 مورخ 9/9/62).

نحوه اجرای حکم خلع ید در ملک زراعت شده مشاعی

براساس ماده 48 قانون اجرای احکام مدنی : در صورتی که در ملک مورد حکم خلع ید شده زراعت شده و تکلیف زرع در حکم معین نشده باشد به ترتیب زیر رفتار می شود :

اگر موقع برداشت محصول رسیده باشد محکوم علیه باید فورا محصول را بردارد و الا دادورز اقدام به برداشت محصول نموده و هزینه های مربوط را تا زمان تحویل محصول به محکوم علیه از او وصول می نماید . هرگاه موقع برداشت محصول نرسیده باشد اعم از این که بذر روییده یا نروییده باشد محکوم له مخیر است که بهای زراعت را بپردازد و ملک را تصرف کند یا ملک را تا زمان رسیدن محصول به تصرف محکوم علیه باقی بگذارد و اجت المثل بگیرد . تشخیص بهای زراعت و اجرت امثل با دادگاه خواهد بود.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست