بازداشت حقوق و مزایا محکوم علیه جهت استیفاطلب محکوم له

چنانچه دعوایی مطرح گردد و در این دعوا فردی محکوم گردد، فردی که حکم به نفع او صادر شده است می‌تواند با معرفی اموالی از محکوم علیه در جهت استیفای طلب خویش برآید. اما چنانچه  محکوم علیه اموالی نداشته باشد اما کارمند  سازمان و ادارات دولتی ویا وابسته به دولت باشد وحقوق ماهیانه دریافت نمایند و تنها  دارایی او حقوق ماهیانه وی  باشد تکلیف چیست ؟ سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا می توان  حقوق و مزایای چنین فردی را که با آن گذران زندگی مینماید را به عنوان طلب محکوم له توقیف نمود ؟

لازم به ذکر است که حقوق و مزایا نیز قابل بازداشت می باشد. اما جهت بازداشت حقوق و مزایا شرایط ویژه‌ای وجود دارد .و  کلیه حقوق و مزایا قابل بازداشت نمی باشد. اما بخشی از آن قابل بازداشت است. که با توجه به شرایط محکوم علیه ،همچون مرد یا زن بودن  ،دارای همسر یا مجرد بودن  ،فرزند داشتن  یا نداشتن و… از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

چنانچه کارمندی دارای همسر یا فرزند باشد به استناد ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی از حقوق و مزایای وی به دلیل تاهل یا فرزند داشتن  تنها ربع حقوق وی قابل بازداشت می باشد. و چنانچه فاقداین ویژگیها باشد  ثلث حقوق وی جهت استیفای طلب محکوم له قابل بازداشت است. و اما ممکن است این سوال به ذهن متبادر شود که منظور از همسر  در ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی تنهاهمسر دائمی است یا همسر موقت را هم شامل می شود ؟بایستی در توضیح این بند این چنین گفت که از آنجایی   لفظ  همسر در این ماده به صورت مطلق به کار رفته است در صورتی که فردی همسر موقت نیز داشته باشند از حقوق  چنین فردی تنها ربع آن قابل توقیف می باشد.

گاهی ممکن است محکوم علیه در دویا چند جا مشغول به کار باشد .در این صورت با توجه به این که کدام یک ازشروط  فوق شامل حال وی می‌شود از هر کدام از حقوق و مزایای وی بسته به شرایط او ربع یا ثلث کسر میگردد.

ذکر یک استثنا

نکته جالبی که قابل ذکر است این که اگرچه قانونگذار در ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی بیان کرده است که از حقوق و مزایای محکوم علیه ربع یا ثلث آن قابل بازداشت می باشد. اما در یک مورد استثنا شده و آن ماده ۴۷ قانون جدید حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ می باشد .که در آن مقرر شده است که:” دادگاه در صورت درخواست زن یا سایر اشخاص واجب النفقه میزان و ترتیب پرداخت نفقه آنان را تعیین می کند.”

چنانچه مشاهده می شوددر در این مورد خاص  برخلاف ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی قانونگذار می‌تواند بیش ازمیزان مقرر قانونی ذکر شده در قانون اجرای احکام را از حقوق محکوم علیه بازداشت نماید. و حتی چنانچه فردی در سابق به دلیل محکومیتی که داشته است از حقوق وی، مبالغ مذکور در حال کسر شدن باشد این امر باعث نمی شود که بخش دیگری از حقوق به عنوان نفقه افراد واجب النفقه کسر نگردد. و وجود یکی از این موارد مانعی برای دیگری نمی باشد.

نحوه بازداشت حقوق و مزایا کارمند درصورت اعسار

قبل از ورود به بحث لازم است تعریفی از معسر را ارائه دهیم .ماده ۶ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی معسر را فردی معرفی می نمایند که به دلیل نداشتن اموال به جز مستثنیات دین قادر به تأدیه دیون خود نمی باشد.چنین فردی از نظر قانون معسر شناخته می شود.حال چنانچه فردی محکوم علیه واقع گردد و ادعای اعسار نماید و دادگاه ادعای وی را بپذیرد،طلب وی تقسیط می گردد. که باید هر ماه بخشی از آن را استیفا نماید.اما دادگاه تا چه میزان  از حقوق چنین فردی را می تواند بازداشت نماید؟ دادگاه می‌تواند به میزانی بیشتر و حتی کمتر از مقرره قانونی  ماده ۹۶ قانون اجرای  احکام مدنی محکوم علیه  را محکوم نماید.

 

 

بازداشت حقوق و مزایای زن شاغل

ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی در مورد بازداشت حقوق و مزایای کارمندان در صدر ماده چنین گفته است که(( حقوق و مزایای کارکنان…)) لفظ کارکنان در صدر این ماده به صورت عام به کار رفته است  و شامل کارکنان زن و مرد هر دو می شود.

و با توجه به ادامه ماده که عنوان کرده است در صورتی که کارکنان دولت دارای زن و فرزند باشند از حقوق ومزایای آنها  تنها یک چهارم توقیف می شود .با توجه به صدر ماده که شامل کارمندان زن نیز می شود می توان اینگونه نتیجه گرفت کارمندان زن شاغل نیز در صورت فرزند دار بودن تنها یک چهارم  حقوق آن ها قابل بازداشت می باشد.

و در غیر این صورت یک سوم از حقوق ومزایای انها بازداشت می گردد. البته اثبات وجود یا عدم وجودفرزند به عهده خود این افراد و یا به عبارت دیگر (محکوم علیه ) می باشد.

لازم به ذکر است که کارمند شاغل زن در صورتی که فرزند نداشته باشد چه دارای همسر باشد و چه نباشد از حقوق  وی  یک سوم قابل بازداشت می باشد. و دراین مورد بین کارمند مرد شاغل و کارمند زن شاغل تفاوت وجود دارد. چرا که کارمندان مرد شاغل در صورتی که دارای همسر باشند از حقوق ومزایای انها تنها یک چهارم قابل بازگشت است.

 بازداشت حقوق بازنشستگان

قانون گذار در ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی از بازداشت حقوق کارمندان دولت سخن گفته است. ومیزان آن رادر صور مختلف  بررسی نموده.  و در تبصره این ماده  به بررسی بازداشت حقوق  بازنشستگان پرداخته است.

و اما نکته  قابل توجه  که قانونگذاردر این تبصره  به ان توجه داشته است  این است که در وهله اول  لازم به ذکر است که از حقوق بازنشستگان تنها یک چهارم قابل بازداشت می باشد. چه بازنشسته دارای همسر و فرزند باشد چه نباشد. و دوم اینکه حتماً حقوق فرد بازنشسته بایستی در مقابل بدهی  خود او توقیف گردد.و الا  قابل توقیف نمی باشد. به عنوان مثال چنانچه بازنشسته ضامن فردی شده باشد و فرد مزبور بدهی خود را پرداخت نکند از حقوق فرد بازنشسته هیچ مبلغی جهت وصول بدهی چنین فردی کسر نمیگردد.

 

در این مقاله سعی بر این بوده تا شما عزیزان را با بازداشت حقوق و مزایا آشنا نماییم. وآنچه در این باره حائز اهمیت بود را بیان نماییم .اما نکته اساسی و قابل توجه این است که  بازداشت حقوق و مزایای کارمند  نباید به گونه ای باشد که انگیزه کار کردن را از وی سلب نماید. از این‌ رو قانونگذار میزان حقوق بازداشتی را در قانون مشخص نموده است. و فراتر از این  میزان را مجاز ندانسته است. مگر اینکه خود  محکوم علیه به این امر رضایت دهد. و نکته دیگری که در ماده ۹۸ قانون اجرای احکام مدنی نیز به آن اشاره شده است این است که میتوان همزمان با توقیف حقوق ومزایا ، اموالی را نیز از محکوم علیه معرفی نمود .وچنانچه مال معرفی شده از محکوم علیه کفاف بدهی های وی را بدهد  حقوق و مزایای آن متوقف نمی شود.

اگرچه   قصد بر این بود تا اهم مطالب را برای شما عزیزان بازگو نماییم اما به دلیل گستردگی مطالب ممکن است به آنچه که در ذهن شما می گذرد اشاره نشده باشد. چنانچه سوالی در ذهنتان متبادر گشته است  و  پاسخ آن را در مطالب فوق نیافته اید کافیست با ما در تماس باشید. گروه وکلای دادپویان حامی  با دارا بودن کادری متخصص و متبحر و۱۰ سال سابقه فعالیت موفق در زمینه های مختلف حقوقی وکیفری و…در این زمینه نیز همراه شما عزیزان خواهد بود.

 

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست