مطالبه اجرت المثل ایام تصرف از شهرداری

چنانچه شهرداری با صاحب ملک مورد تصرف قراردادی تنظیم نموده باشد و تعهد مالی داده باشد، با توجه به لازم الاجرا بودن ولازم الایفا بودن قرارداد بایستی به قوانین قرارداد توجه نموده و در زمان مشخص خسارت را بپردازد.در غیر اینصورت صاحب ملک می تواند برای مطالبه اجرت المثل ایام تصرف از شهرداری اقدام نماید.

در چه صورتی اجرت المثل ایام تصرف از شهرداری قابل مطالبه نیست؟

هرگاه ملکی برای برنامه‌های عمرانی مورد تصرف و تملک شهرداری قرار گیرد و تصرف شهرداری بر ملکی بر اساس مقررات قانونی و ماده واحده نحوه تقسیم ابنیه و املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری باشد، مالک صرفا حق دریافت بهای روز ملک تصرف شده را دارد و نیازی به صدور رای توسط دیوان عدالت برای احراز استحقاق نیست.

در واقع شهرداری صرفاً تکلیف به‌پرداخت قیمت عادله روز را دارد و اجرت‌المثل ایام تصرف ملک از شهرداری قابل مطالبه نیست، زیرا پرداخت خسارت به قیمت روز با اجرت المثل ملک قابل جمع نیست.

اما چنانچه شهرداری اراضی متعلق به اشخاص را بدون رعایت مقررات لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی دولت تصرف نماید علاوه بر پرداخت قیمت عادله زمین می‌بایست اجرت‌المثل ایام تصرف را نیز پرداخت نماید.

بنابراین چنانچه شهرداری در پروژه های عمومی خود، نیاز به املاک شخصی افراد داشته باشد، بایستی آن را خریداری کرده و لازم است که ثمن معامله را هم پرداخت نماید

زمان قانونی مطالبه اجرت المثل ایام تصرف از شهرداری

در رابطه با پرداخت اجرت المثل ایام تصرف املاک توسط شهرداری، زمانی این خسارت را می توان مطالبه و دریافت نمود که بین زمان شروع تصرف با لحظه پرداخت بهای ملک فاصله زمانی افتاده باشد و مالک نتوانسته باشد در این بازه زمانی، از ملک خود بهره برداری و استفاده نماید.

 آیا تعیین کاربری خدماتی توسط شهرداری تملک محسوب می گردد؟

تعیین کاربری خدماتی( گردشگری،تفریحی و ورزشی و موارد مشابه دیگر) توسط شهرداری که موجب رفع امکان ساخت و ساز در املاک مربوط توسط مالکین گردد، از مصادیق تملک مستوجب دریافت بهای ملک نیست. برای اینکه مالک مستحق دریافت وجه لازم از شهرداری باشد لازم است طرح اجرایی تصویب و ملک توسط شهرداری تصرف گردد.

نحوه الزام شهرداری به پرداخت بهای روز ملک مورد تصرف

چنانچه شهردای ملکی را برای نیازهای خود عملا تصرف و تملک نموده باشد و بهای آن را به مالکین نپرداخته باشد مالکین می توانند با تقدیم دادخواست به دادگاهی که ملک مورد تصرف در آنجا واقع است، الزام شهرداری به پرداخت بهای ملک را تقاضا نمایند. در واقع شهرداری مکلف است بهای ملک را به نرخ روز تقدیم دادخواست، به مالکین ملک بپردازد.

ماده واحده قانون نحوه تقویم ابنیه و اراضی مورد نیاز شهرداری ها ناظر بر مواردی است که ملک در راستای اجرای طرح توسط شهرداری متصرف شده باشد و اگر شهرداری بدون تصویب طرح ملک را در تصرف گرفته، دادگاه نیز در این باره مکلف به رعایت مقررات قانون نحوه تقویم ابنیه املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری مصوب 1370 نیست چرا که قانون مزبور مربوط به تعیین توافقی بهای ملک تملک شده می باشد و در صورت ارجاع امر به دادگاه این روال مراعات نمی گردد.

نحوه طرح دعوا برای پرداخت خسارت ناشی از تملک اراضی توسط شهرداری

بنا به تبصره ماده 13 قانون دیوان عدالت اداری مصوب 1385اساسا طرح دعوا برای مطالبه خسارت از شهرداری طی دو مرحله صورت می گیرد: یکی اینکه ابتدائا باید دادخواست اصل وقوع خسارت به دیوان عدالت اداری تسلیم و در صورت احراز و صدور حکم به وقوع خسارت و تقصیر شهرداری، در مرحله بعد مطالبه و میزان خسارت از طریق تسلیم دادخواست دیگر به دادگاه پیگیری گردد.

برای دعوای مطالبه اجرت المثل ایام تصرف از شهرداری چه مرجعی صلاحیت رسیدگی دارد؟

مطالبه بهای زمین( بر اساس مقررات قانون نحوه تملک ابنیه و اراضی و ..)مستلزم رسیدگی قضایی به منظور تشخیص استحقاق احتمالی خواهان یا انجام تعهدات از سوی خوانده و برائت ذمه او می باشد.بنابراین این امور ترافعی و خارج از حدود صلاحیت دیوان عدالت اداری است و اساسا برای رسیدگی به دعوای الزام شهرداری به پرداخت بهای زمینی که تصرف نموده است، محاکم عمومی دادگستری صلاحیت دارند و در این باره نیازی به مراجعه ابتدائی به دیوان عدالت اداری و صدور حکم قبلی دیوان عدالت اداری (مطابق رای وحدت رویه شماره 93مورخ 27/3/80 هیات عمومی دیوان دالت اداری) جهت احراز استحقاق خواهان نیست.

آیا طرح همزمان دعوای مطالبه قیمت روز ملک از شهرداری با دعوای فسخ امکان پذیر است؟

از آنجا که دعوای تایید فسخ توافقنامه و دعوای مطالبه قیمت روز ملک، وحدت منشاء دارند بنابراین طرح همزمان دو خواسته در یک دادخواست امکانپذیر است.

چنانچه در رابطه با دعاوی شهرداری به ویژه نحوه مطالبه اجرت المثل از شهرداری نیاز به دریافت مشاوره حقوقی داشته باشید می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست