سازش در کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت

کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت ، سومین کانونی است که پس از تصویب قانون بازار و مطابق با مقررات این قانون، تشکیل گردیده و به ثبت رسیده است. این کانون نقش ویژه ای در زمینه حل اختلافات در بازار سرمایه کشور بر عهده دارد که این صلاحیت بایستی از طریق هیات سازش کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت اعمال گردد. تشکیل این کانون ریشه در فرآیندی دارد که از آن به خصوصی سازی تعبیر می شود و با چالش هایی رو به رو بوده و هست که با دشواری های پیش روی دو کانون همتایش متفاوت است.

فرآیند تلاش برای سازش و رسیدگی به اختلافات در هیات سازش کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت

بخش سوم اساس نامه کانون سهام عدالت به مقررات مربوط به هیئت سازش و رسیدگی به اختلافات اختصاص داده شده است.

ماده ۹ اساس نامه کانون سهام عدالت، یکی از ارکان این کانون را هیات سازش و رسیدگی به تخلفات معرفی کرده است اما در سایر مواد این اساس نامه از این هیات با نام هیات سازش و رسیدگی به اختلافات یاد شده است.

کانون سهام عدالت از چهار رکن مجامع عمومی، هیئت مدیره، هیئت سازش و رسیدگی به تخلفات و بازرس/حسابرس تشکیل گردیده است.

هیات سازش و رسیدگی به اختلافات وفق ماده ۳۱ اساس نامه کانون سهام عدالت به منظور رسیدگی و سازش در پرونده های اختلافات حرفه ای بین اعضا و سایر اشخاص ناشی از فعالیت حرفه ای آنها تشکیل می شود. انتخاب اساس نامه کانون نهادهای سرمایه گذاری به عنوان مبنای اصلی تدوین اساس نامه کانون سهام عدالت موجب شده است تا سازماندهی اداری هیات سازش و رسیدگی به اختلافات و سازماندهی اعضای هیات مزبور در کانون سهام عدالت جز در دو مورد با همتای این هیات در کانون نهادهای سرمایه گذاری یکسان باشد، امری که در مورد روند تلاش نزد این هیئت نیز صادق است.

مراحل رسیدگی به اختلافات در کمیته سازش کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت

هیات سازش و رسیدگی به اختلافات کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت پس از دریافت هر پرونده شرح مراحل زیر اقدام خواهد نمود:

  1. تشخیص صلاحیت هیات سازش و رسیدگی به اختلافات در ابتدای امر جهت رسیدگی به پرونده ارجاعی؛
  2. تشخیص ذی نفع نبودن اعضای هیات سازش و رسیدگی به اختلافات در موضوع؛
  3. تشخیص لزوم انتخاب افراد خبره بر اساس تخصص های مربوط به پرونده ارجاعی؛
  4. رسیدگی به پرونده ارجاعی.

در صورت عدم حصول سازش هیات سازش و رسیدگی به اختلافات موظف است گواهی عدم سازش صادر کرده و مراتب امر را به هیات داوری سبا ( سازمان بورس و اوراق بهادار) اطلاع دهد تا اقدام مقتضی صورت پذیرد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =