شکایت از شهرداری در خودداری از صدور پروانه ی ساختمانی

در مواردی که برای انجام اقدامات ساختمانی از سوی مالکان به اخذ مجوز از شهرداری نیاز باشد در صورت خودداری از صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری می توان با پیوست ادله و مدارک قانونی به دادخواست می توان علیه شهرداری در دیوان عدالت شکایت نمود.

نحوه شکایت برای خودداری از صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری

شکایت از شهرداری به جهت خودداری از صدور پروانه ساختمانی از جمله دعاوی مرتبط با شهرداری در دیوان عدالت اداری است.

الزام شهرداری به صدور پروانه ساخت مستلزم این است که شاکی با مراجعه به شهرداری و ارائه سند و مدارک مالکیت در منافع پلاک مورد بحث و ارائه کروکی پلاک مورد بحث و معرفی محل زمین و انجام تشریفات قانونی، درخواست صدور مجوز برای تهیه نقشه ساختمان و معرفی مهندس ناظر نماید. چنانچه پس از تشکیل پرونده مقدماتی، شهرداری بدون مجوز قانونی از صدور پروانه ساخت امتناع نماید می توان از تصمیم متخذه در دیوان عدالت اداری شکایت نمود، در حالی که از طرف شاکی دلیلی در این مورد ارائه نشده باشد و مراجعه شاکی به شهرداری برای واگذاری حق و حقوق متعلقه به منزله درخواست صدور پروانه و خودداری شهرداری از انجام وظیفه قانونی تلقی نمی شود، چنانچه خواسته و شکایت شاکی قابل پذیرش نباشد قرار رد دعوا صادرمی گردد که رأی صادره قطعی می باشد.

از دیگر مقدماتی که جهت الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمانی، لازم است ارائه مدارکی چون

 1. اصل و تصویر مدرک مالکیت: مدرک مالکیت شامل یکی از موارد ذکر شده می باشد (سند مالکیت شش دانگ، برگه قرارداد واگذاری زمین شهری، اجاره نامه سازمان اوقاف، مقاوله نامه اداره املاک و مستغلات شهرداری تهران و بنچاق)
 2. اصل و تصویر شناسنامه مالکین
 3. اصل و تصویر نوسازی سال جاری
 4. اصل و تصویر صورت مجلس تفکیکی برای املاکی که دارای سند آپارتمانی می باشند
 5. اصل و تصویر گواهی انحصار وراثت (در صورت فوت مالک)
 6. ارائه ی گواهی 6 و 8 قانون زمین شناسی در صورتی که ملک فاقد ساختمان باشد.

الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمانی فرع بر « مراجعه شاکی به شهرداری، ارائه سند مالکیت ، معرفی محل ملک، درخواست مجوز تهیه نقشه و انجام تشریفات قانونی» بوده و در صورت خودداری شهرداری از انجام خواسته، قابلیت شکایت در دیوان عدالت اداری را خواهد داشت.

در صورت خودداری از صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری به کجا باید مراجعه نمود؟

جهت اقامه دعوا در خصوص تخلف شهرداری و امتناع از صدور پروانه ساختمانی می بایست به دیوان عدالت اداری مراجعه نمود چرا که رسیدگی به شکایت مذکور بنا به رای وحدت رویه شماره556 هیات عمومی دیوان عالی کشور و ماده11قانون دیوان عدالت اداری مصوب بهمن ماه 1360 در صلاحیت دیوان عدالت اداری است.

نحوه ی صدور پروانه احداث

پروانه احداث ساختمان: صرفاً در ملک هایی که در طرح تفصیلی مصوب دارای کاربری تجاری می باشند صادر می گردد.پروانه ساختمانی از طرف شهرداری برای مشخص نمودن و تعیین کاربری ملک با توجه به طرح تفصیلی آن صادر می شود. هر گونه ساخت و ساز و فعالیت ساختمانی که در ملک خارج از چارچوب پروانه ساختمانی انجام شود، غیر قانونی می باشد. از همین رو توسط ناظرین شهرداری متوقف می شود.

پروانه ساختمانی با کاربری تجاری برای ساختمان هایی صادر می شود که، محلی برای کسب درآمد و تجارت می باشد. به طور کلی واحد های تجاری عبارتند از ساختمان هایی که مطابق با بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ، مطابق با ضوابط شهرداری به دنبال استفاده از ملک برای رسیدن به، اهداف کسب و کار و تجارت می باشند.

صدور پروانه برای برج های اداری تجاری

شهرداری ها برای صدور پروانه های برج های اداری ، تجاری و … نیاز به مجوز کمیسیون ماده 5 داشته و اغلب  برج های موجود بدون مجوز مذکور ساخته شده است . بنابراین تمام پروانه هایی که بدون مجوز کمیسیون ماده 5 از سوی شهرداری صادر شود ، از نظر قانونی باطل بوده و برای مالک آن ایجاد حق نمی نماید .

با توجه به اینکه وجود چنین برج هایی در سطح شهر ، باعث ورود ضرر مالی و کاهش قیمت املاک مجاور میگردد ، تمامی پروانه ها و آراء کمیسیون ماده 100 که در خصوص ای برج ها صادر شده ، قابل ابطال در محاکم قضایی بوده و مالکین این برج ها مکلفند به جبران خسارت های وارده به املاک مجاور می باشند.

در خصوص اقدامات اساسی ساختمانی (همچون ساخت و ساز) نحوه ی صدور پروانه ی احداث به طریق ذیل می باشد:

 • نحوه ی تشکیل پرونده با سند بنچاق یا اجاره نامه ی اوقاف و یا سند واگذاری سازمان مسکن

در مواردی که متقاضیان سند بنچاق یا اجاره نامه اوقاف و یا سند واگذاری سازمان مسکن را بدون داشتن سند مالکیت ارائه نمایند، مراتب در هر مورد با ذکر نام مالک و شماره ملک از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استعلام خواهد شد. تا در صورتیکه معارض نداشته باشد، اقدام به صدور پروانه شود.

 • تشکیل پرونده جهت املاک دارای بنچاق و فاقد سند مالکیت

صدور پروانه ساختمانی جدید و اجاره نامه احداث اضافه اشکوب، جهت زمینهایی که دارای بنچاق بوده ولی فاقد سند مالکیت با ابعاد مشخص باشند، منوط به استعلام از ثبت به منظور احراز مالکیت متقاضی و مشخص شدن ابعاد زمین می باشد.

 • تشکیل پرونده جهت معلقات تفکیکی براساس صورتمجلس تفکیکی

صدور پروانه ساختمانی جهت متعلقات تفکیکی براساس صورتمجلس تفکیکی، ضمن رعایت کلیه ضوابط و مقررات شهرسازی بلا مانع می باشد.

 • تشکیل پرونده جهت تعمیرات مغازه ها، بدون اخذ برگ مفاص حساب نوسازی

تعمیرات جزئی برای رفع نقص بهداشتی مغازه هایی که مورد تایید دستگاههای بهداشتی می باشد، بدون گرفتن برگ مفاصا حساب نوسازی و با رعایت کلیه مقررات بلامانع می باشد.

 • نکاتی که پس از تشکیل پرونده در موارد متعدد فوق، باید رعایت گردد:
 1. درج مفاد تعهدات اخذ شده در پروانه های ساختمانی
 2. انجام بازدیدهای صدور پروانه تفکیک و کسب تا اخذ مجوز یکبار انجام گردد
 3. انجام بازدید در روز تعیین شده و اعلام نتیجه ی بازدید
 4. ذکر حداکثر مدت اعتبار جهت پایان یافتن ساختمان در پروژه ساختمانی
 5.  لزوم صدور پروانه تخریب و نوسازی تواماً

اقداماتی که نیاز به اخذ مجوز از شهرداری ندارند

 1. مرمت پشت بام از قبیل (تعویض قیرگونی، پوشش آسفالت، نصب موازئیک، اندوکاهگل، تعویض یا تعمیر شیروانی)
 2. تعویض موازئیک ساختمان و راه پله
 3. سفید کاری و نقاشی و نصب کاشی
 4. نماسازی اعم از ساختمان و دیوار حیاط
 5. محوطه سازی در منازل و مجتمع های مسکونی اعم از احداث حوض یا استخر و هر نوع کف بندی، باغچه بندی مشروط بر عدم حذف پارکینگ
 6. نصب، تعمیر یا تعویض سرویسهای بهداشتی
 7. تعویض درب یا پنجره مشروط بر عدم تغییر در نظام فنی و معماری کاربردی ساختمان.

مدت اعتبار پایان کار ساختمان

چنانچه سازنده در تاریخ مشخص شده پایان کار نگیرد مالک می تواند به دادگاه حقوقی مراجعه نموده و دادخواستی با عنوان الزام سازنده به اخذ پایان کار تنظیم و ارائه دهد در صورت محکومیت سازنده و امتناع او از اجرای حکم، مالک با پرداخت هزینه پایان کار سازنده اقدامات ضروری را در این راستا را بعمل می آورد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام و عرض ادب/ سوالی داشتم خدمتتون. اینکه بنده ساختمانم پروانه احداث نداره از ما شکایت شده و به کمیسیون رفته میتونم بدونم رای کمیسیون در این خصوص چگونه است؟

  پاسخ
  • بنا به تبصره 4 ماده 100 قانون شهرداری ها به میزان یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان جریمه برای شما صادر می گردد

   پاسخ
 • سلام خدمتت شما.من به همکاری شرکاء قصد ساخت یک زمین را که در خارج از محدوده اصلی شهر است را داریم باتوجه به اینکه خارج از محدوده شهر است، آیا برای اقدام الزاما از شهرداری باید پروانه داشته باشیم؟

  پاسخ
  • بله. کلیه مالکان اراضی و املاک واقع در حریم شهرها نیز می بایست پیش از ساخت و ساز از شهرداری ها نسبت به اخذ پروانه ساختمانی اقدام نمایند در غیر اینصورت تخلف محسوب می گردد.

   پاسخ
 • سلام
  قبلا ۴۰۰ متر از زمین ۷۰۰ متری ما با شهرداری صورتجلسه معوض شده و در خیابان افتاده وقرار شده ۱۱ دهانه تجاری بابت معوض روی باقیمانده زمین به ما بدهند الان که جهت صدور پروانه مراجعه می کنیم کاربری طرح گستره طرحهای ویژه شده و می گویند باید طرح بیاید تا پروانه صادر شود از طرفی این زمین مال ورشکسته است و باید به مزایده گذاشته شود و زمان محدود است چگونه می توان شهرداری را الزام به صدور پروانه نمود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست