ابطال قرارداد پیش فروش به دلیل فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

در برخی قراردادهای مشارکت در ساخت ضمن امضای قرارداد شرط می شود که سازنده تا پایان قرارداد یا تا مدت معینی حق پیش فروش واحد های سهم  خود را ندارد.این شروط و تعهدات برای طرفین الزام آورند و در صورت تخلف از شرط ، آثاری را به دنبال دارند. لازم به توضیح است چنانچه سازنده با وجود شرط عدم پیش فروش واحد ها مبادرت به پیش فروش واحد های سهم خود کند ، با توجه به تخلف سازنده از شرط ضمن عقد (شرط عدم انتقال واحد ها ) مالک حق فسخ قرارداد مشارکت در ساخت را دارد. در صورتی که در قرارداد مشارکت در ساخت عدم انتقال ملک موضوع مشارکت توسط سازنده شرط شده باشد. قرارداد پیش فروش نیز قابل انحلال خواهد بود.

بطلان قرارداد پیش فروش

این دعوا را مالک اولیه ملک به طرفیت پیش فروشنده و پیش خریدار مطرح می کند. منظور از مالک اولیه کسی است که ملک خود را در اجرای قرارداد مشارکت در ساخت در اختیار سازنده قرار داده است. سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت ملک سهم خود را به شخص دیگری فروخته و به این ترتیب پیش فروشنده نیز هست.

هر چند پیش خریدار رابطه قراردادی با مالک اولیه ندارد ولی از آن جا که پیش خریدار یک طرف قرارداد پیش فروش است وی نیز باید خوانده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید :  دعوای الزام به تحویل ملک

دعوای تایید بطلان قرارداد پیش فروش ساختمان به دلیل فسخ قرارداد مشارکت در ساخت در دادگاه محل وقوع ملک پیش فروش شده مطرح می شود.

رای دادگاه جنبه اعلامی دارد و به همین دلیل در این دعوا اجرائیه صادر نمی شود. چنانچه پیش خریدار مبلغی بابت قرارداد به پیش فروشنده (سازنده) داده باشد این مبلغ طی دادخواستی که پیش خریدار تقدیم می کند قابل مطالبه است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست