اشخاص ذینفع در ماده واحده مصوب 1367 حصری نیستند.

نظریات مشورتی دعاوی اراضی ملی و منابع طبیعی

شرح موضوع

اشخاص ذینفعی که در ماده واحده راجع به اصلاح ماده 56 قانون جنگل‌ها و مراتع مصوب 1367 حصری نیستند.

سوال: آیا صرفا اشخاص مذکور در ماده واحده راجع به اصلاح ماده 56 قانون جنگل‌ها و مراتع مصوب 1367 حق اعتراض به ماده عملیات تشخیص اراضی ملی از مستثنیات را دارند؟

نظریه اداره کل حقوقی قوه قضائیه

ماده واحده راجع به اصلاح ماده 56 قانون جنگل‌ها و مراتع مصوب 1367 در مقام حصر اشخاصی که حق اعتراض دارند نبوده بلکه در مقام بیان اشخاص ذی‌نفع است، بنابراین کلیه اشخاص ذی‌نفع اعم از آنهایی که در ماده احصا شده یا نشده‌اند ولی ذی‌نفع باشند، حق اعتراض به اجرای ماده 56 را دارند. مضافاً به اینکه تبصره 1 ذیل ماده 2 قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی وی ذخایر جنگلی مصوب سال 1371 صرفاً به معترضر اشاره نموده است. بنابراین در مورد سؤال ورثه حق اعتراض دارند. ضمناً در ماهیت امر هم، کمیسیون هفت نفره موضوع ماده واحده قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی با لحاظ تبصره‌های 1 و 2 ماده 2 قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی مصوب سال 1371، با توجه به دلایل و مشاهدات خود در مورد صحت و سقم تشخیص وزارت جهاد سازندگی و اعتراض معترض رسیدگی و اتخاذ تصمیم می‌نماید.

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط