صدور حکم ورشکستگی پس از انحلال شرکت

صدور حکم ورشکستگی پس از انحلال شرکت امکان پذیر است. ممکن است شرکت تجاری طبق صورتجلسه مجمع عمومی به طور رسمی  در اداره ثبت شرکت ها منحل شود و برای آن مدیر تصفیه تعیین شده و جریان امور نیز در روزنامه رسمی منتشر گردد.یا اینکه ممکن است شرکا برای فرار از قرار گرفتن تحت شمول مقررات ورشکستگی پیش  از  آنکه  شرکت قانونا متوقف شده باشد اقدام به انحلال اختیاری آن نمایند اما  پس از انحلال نیز می توان حکم ورشکستگی آن را صادر نمود .

شرایط صدور حکم ورشکستگی پس از انحلال شرکت

برای صدور حکم ورشکستگی شرکت پس از انحلال دو شرط لازم است:

  1. شرکت در حین انحلال از پرداخت وجوهی که بر عهده او بوده ، متوقف باشد ؛
  2. دارایی شرکت تقسیم نشده باشد.

صدور حکم ورشکستگی شرکت پیش از تقسیم دارایی

تقسیم دارایی شرکت اعم است از اینکه دارایی بین شرکا یا طلبکاران شرکت تقسیم شده باشد ؛ زیرا در صورتی که دارایی بین شرکا تقسیم شده باشد  ، استرداد آن دشوار و گاهی حتی غیر ممکن است ؛  به همین دلیل قانونگذار صدور حکم ورشکستگی شرکت پس از انحلال را مشروط  عدم تقسیم دارایی آن نموده است . دراین  خصوص ماده 127 قانون تجارت در خصوص شرکت تضامنی مقرر داشته  :” به ورشکستگی شرکت تضامنی بعد از انحلال نیز می توان حکم داد مشروط به اینکه دارایی شرکت تقسیم نشده باشد. “

به استناد ماده 189 قانون تجارت مفاد این ماده در خصوص شرکت های نسبی نیز جاری می باشد اما قانون تجارت در خصوص سایر شرکت های تجاری حکمی ندارد؛  به نظر برخی با وحدت ملاک  می توان حکم ماده 127 را درباره شرکت های تجارتی دیگر نیز جاری دانست و صدور حکم ورشکستگی سایر شرکتهای منحله تا قبل از اتمام امر تصفیه بلامانع است زیرا شخصیت حقوقی شرکت های منحله تا زمان ختم تصفیه باقی خواهند ماند بنابراین می توان شرکت متوقف مزبور را ورشکسته اعلام نمود.

شرکت های تعاونی نیز مانند شرکت های تجارتی دارای شخصیت حقوقی هستند و دارایی آنها مجزا و مستقل از دارایی اعضا ی باشد ، این شرکت ها  نیز مانند  شرکت های تجارتی ورشکسته می شوند. بر اساس ماده 54 بخش تعاونی ، ورشکستگی یکی از موارد انحلال این شرکت محسوب نگردیده و طبق بند 6 این ماده ، ورشکستگی این شرکت ها طبق مقررات مربوط به ورشکستگی خواهد بود.

نحوه ابلاغ به شرکت ورشکسته پس از انحلال

درمورد بحث ابلاغ هم در شرکتهای منحل شده تبصره 3 ماده 76 قانون آیین دادرسی مدنی مقرر می دارد شده که چنانچه شرکت منحل شده  دارای مدیر تصفیه نباشد ، اوراق اخطاریه و ضمائم آن به آخرین مدیر قبل از انحلال در آخرین محلی که به اداره ثبت شرکت ها معرفی شده است ابلاغ خواهد شد” بنابراین می توان استنباط کرد  که دعوا را نیز  باید به طرفیت آخرین مدیر قبل از انحلال طرح نمود. همچنین حکم ورشکستگی شرکت منحل شده نیز اگر فاقد مدیر تصفیه باشد به آخرین مدیر قبل از انحلال ابلاغ می گردد.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه و با بهره گیری از تیمی متخصص آماده ارائه خدمات مشاوره ای و وکالت در دعاوی مرتبط با ورشکستگی می باشد.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست