مزایا و معایب تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت بر خلاف تصور عموم امری تخصصی می باشد که نحوه تنظیم آن از اهمیت بالایی برخوردار است و با توجه به طولانی بودن روند اجرای قراردادمشارکت درساخت،عدم دقت کافی در تنظیم این نوع  قرارداد می تواند مشکلات عدیده ای را ایجاد نماید .

تعریف قرارداد مشارکت در ساخت

مشارکت درساخت معمولا بدین شکل است که فردی به عنوان مالک ،زمین خود را دراختیار فردی به نام سازنده قرار میدهد.و سازنده متعهد میشود مبلغی را به عنوان سرمایه برای ساخت هزینه نماید.و به نسبت آورده در آپارتمان های ساخته شده شریک و سهیم می گردند. جهت این مشارکت به تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت نیااست و در حقیقت،اصلی ترین و مهمترین گام برای شروع فعالیت مزبور،تنظیم یک قرارداد مشارکت در ساخت صحیح و قانونی میباشد.

مزایا و معایب قرارداد مشارکت در ساخت

مزایا و معایب قرارداد مشارکت در ساخت

معایب تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت توسط مشاورین املاک

یکی از ضعف هایی که در تنظیم قراردادمشارکت درساخت وجود دارد استفاده از قرارداد تیپ می باشد.متاسفانه افراد اینگونه می پندارند که تمام قراردادهای مشارکت درساخت از یک تیپ تعریف شده برخوردارند.این نگرش رایج ترین اشتباه و نگرش بسیار غلط در مورد قراردادهای مشارکت درساخت است.و با این نگرش تنظیم قرارداد را به مشاورین املاک می سپارند.و آنها از قرادادهای تیپ برای تنظیم استفاده می نمایند.که این خود باعث بروز مشکلات و اختلافات فراوانی در طول اجرای قرارداد می گردد.در حالی که تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت توسط وکیل دعاوی مشارکت در ساخت می تواند از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری نماید.

مزایای تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

۱)قرارداد مشارکت در ساخت،قراردادی لازم است.عقد لازم عقدی است که هیچ یک از طرفین حق فسخ آن را ندارند.مگر درصورتیکه یکی از خیارات در آن باشد و یا اینکه طرفین عقد را اقاله نمایند.این امر یکی از مزیتهایی است که برای چنین قراردادهایی میتوان برشمرد.چراکه به طرفین اجازه داده نمیشود که از قرارداد مزبور سوء استفاده نمایند.و به بهانه های واهی به برهم زدن قرارداد مبادرت نمایند.
استثناء:

اما ذکر یک نکته لازم است که قرارداد مشارکت درساخت مطابق ماده۴۸شرایط پیمان عمومی،درمورد دولت،قرارداد مزبور را جایز دانسته است.بدین معنا که چنانچه طرف مقابل در قرارداد مشارکت درساخت دولت باشد،دولت حق فسخ قرارداد را دارد.

۲)قرارداد مشارکت درساخت،قراردادی معوض است،قرارداد معوض در مقابل قرارداد مجانی قرار دارد.در قرارداد مشارکت درساخت،مالک زمین درمقابل به تملک درآوردن حصه مشاع زمین و قدرسهم به شریک،اجرای تعهدات قرارداد را از او تقاضا می نماید.اجرای تعهدات در حقیقت عوض محسوب میشود که مالک زمین ،در مقابل به تملک در آوردن ، حصه مشاع زمین ،از طرف مقابل درخواست مینماید که همین امر قرارداد را معوض می نماید.فلذا معوض بودن چنین قراردادهایی به افزایش سرمایه طرفین می انجامد .که این امر به هردو طرفین سود میرساند،فلذا از مزایای تنظیم چنین قرارداد هایی به حساب می آید.فلذا در انعقاد قراردادهای معوض بایستی با وسواس بیشتری عمل نمود.
۳) از مزیت های قراردادهای مشارکت در ساخت این است که معمولا همه افراد توان مالی و یا تخصص لازم جهت ساخت و ساز را ندارند.از این رو یکی از طرفین زمین و دیگر تخصص خود را وسط می گذارد و بدین ترتیب برای صاحب زمین و شریک هردو این امر می تواند نافع باشد .چراکه هریک به تنهایی نمیتوانستند از عهده این ساخت و ساز به دلیل عدم توان مالی کافی و یا عدم تخصص برآیند.از این رو با تنظیم یک قرارداد مشارکت در ساخت صحیح میتوان این نفع را برای هر دو طرف ایجاد نمود.
۴)از مزیت های قراردادهای مشارکت در ساخت این است که سبب می شود که خانه های کلنگی و قدیمی که از لحاظ قوام وضعیت خوبی ندارند به ساختمان های نوساز و با ظاهری زیبا تبدیل شوند. که این امر هم به نوسازی و زیبا سازی کمک شایانی می نماید.
و هم اینکه…

سبب می شود خانه جدیدی که ساخته می شود از لحاظ استحکام درحد مطلوب باشد. و بتوان از تلفاتی که ممکن است خانه های قدیمی در برابر سیل و زلزله و … داشته باشند محافظت شود.

۵)خانه های قدیمی به لحاظ فرسودگی و عدم داشتن جاذبه ، برای خریداران ارزشی ندارند اما هرچه خانه نوسازتر و با امکانات و استحکام باشد از نظر فروش با سهولت بیشتری همراه است.از این رو قرارداد مشارکت در ساخت، سبب می شود که خانه های کلنگی به خانه های نوساز تبدیل گردد که این امر به سهولت فروش این خانه ها کمک می نماید.

با مزایای قرارداد مشارکت در ساخت آشنا شدید و مسلما به سود آوری چنین قراردادهایی واقف میباشید اما در نظر داشته باشید،اگر چه چنین قراردادهای سود دهی بالایی دارند، اما تنظیم یک قرارداد صحیح و بی عیب و نقص میتواند سود دهی و نفع شما را تضمین نماید. چرا که همانطور که عنوان شد تنظیم چنین قراردادهایی توسط مشاورین املاک میتواند مشکلات عدیده ای را ایجاد نماید که در بدو امر اصلا قابل پیش بینی نباشند. از این رو توصیه میشود قبل از هر اقدامی با وکیل متخصص مشارکت در ساخت مشورت و همفکری های لازم را داشته باشید تا با خاطری آسوده بتوانید در این وادی قدم بگذارید.
گروه وکلای موسسه دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص خود و سابقه ای درخشان در انعقاد قراردادهای مشارکت در ساخت و رعایت کلیه ضوابط قانونی ،شما را در انعقاد یک قرارداد صحیح و بی عیب و نقص یاری خواهد داد. با ما در تماس باشید….

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 4 =