تعریف قراردادهای تجاری بین المللی

قراردادهای تجاری بین المللی قراردادهایی هستند که میان یک کشور با کشورهای دیگر یا میان تجار و شرکتهای تجاری یک کشور با کشور دیگر در موارد مختلف بازرگانی از جمله داد و ستد کالاها و خدمات نقل و انتقالات پولی منعقد می شود و مورد قبول آن ها می باشد.

انواع روش های پرداخت در قراردادهای تجاری بین المللی

معین کردن شیوه پرداخت در قراردادهای تجاری بین المللی از مبحث های مهم میان طرفین قرارداد می باشد که به طرق ذیل می باشد.

1- پرداخت نقدی یا پیش پرداخت ثمن

در این روش بایع پیش از اجرای تعهدات قراردادی به ثمن معامله دسترسی پیدا می کند و در واقع قبل از صدور کالا یا خدمات وجه آن به دست فروشنده می رسد.

این روش برای صادر کننده امن و بی خطر است اما بالاترین ریسک را برای فرد خریدار یا وارد کننده در پی دارد وارکننده نمی تواند از تسلیم شدن همان نوع و مقدار کالایی که برای آن قرارداد بسته است مطمئن باشد و اختلاف تقلب و نیرنگ صادرکننده وجود دارد از طرفی در صورت ورشکسته شدن صادرکننده معلوم نیست که کالا به دست وی برسد یا نه و با وجود اینکه ثمن کالاها را پرداخته اما بر آن حقی ندارد.

2- روش حساب باز

در این روش فروشنده به خریدار اعتماد دارد و به اعتماد و اعتبار واردکننده کالا را نخست برای او ارسال می دارد و واردکننده بعد از دریافت کالا و معمولاً فروش آن اقدام به ارسال وجه آن می نماید.

بیشتر بخوانید :  اعاده دادرسی نسبت به رای داور

3- روش اعتبار اسنادی

در این روش صادرکننده وجه کالا تنها پس از ارائه اسناد حمل به بانکی در کشور خودش دریافت خواهد نمود و بدین وسیله ریسک عدم پرداخت از طرف خریدار حذف می گردد در این روش بیشتر به نفع فروشنده بوده و منافع او را در نظر دارد به دلیل اینکه او تنها با ارائه اسناد مطابق با شرایط اعتبار به بانک می تواند وجه آن را دریافت دارد در این حالت خریدار هیچ کنترلی بر کالا ندارد و حتی ممکن است در بیشتر موارد و در حالیکه هنوز کالا به کشور خریدار نرسیده فروشنده وجه آن را با ارائه اسناد مطابق با شرایط اعتبار از بانک دریافت دارد. در این حالت خریدار بیشترین ریسک را متقبل شده است و تنها با تنظیم شرایط اعتباری محکم می تواند نسبت به دریافت کالا اطمینان خاطر بیشتری پیدا کند.

4- وصول اسنادی

وصول اسنادی مکانیسمی قدیمی است که از طریق آن بانک طبق درخواست یا دستور صادرکننده با ارائه یک یا چند برات و اسناد حمل مربوط به واردکننده ثمن را از واردکننده وصول می نماید این روش در قدیمی ترین شکل خود که بیع اسنادی نامیده می شود مستلزم آن بود که صادرکننده با به کارگیری یک متصدی حمل به وی دستور می دهد مادامی که خریدار ثمن را نپرداخته یا یک سند قابل معامله دایر بر تعهد به پرداخت ثمن را امضاء نکرده است از تسلیم کالا به خودداری کند.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری که تخصص لازم و کافی در زمینه قراردادهای تجاری بین المللی را دارند آمادگی ارائه خدمات حقوقی و تخصصی خویش در امور قراردادهای تجاری بین المللی می باشد جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست