وکیل پایه یک دادگستری

موارد صدور اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری و کارآموزی وکالت

لزوم استفاده از وکیل پایه یک دادگستری

عزل وکیل پایه یک دادگستری

شرایط اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری و کارآموزی وکالت

شرایط اخذ پروانه مشاوره حقوقی

شرایط ابلاغ به وکیل پایه یک دادگستری

روش های اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری

حقوق وکیل پایه یک دادگستری

حدود اختیارات وکیل پایه یک دادگستری

تفاوت نماینده حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری

استغفای وکیل پایه یک دادگستری

وکالت دعاوی


وکیل پایه یک دادگستری

وکیل مدنی

وکیل حقوقی

وکیل کیفری

وکیل بین المللی

وکیل دیوان عدالت اداری

وکیل خانواده

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

موارد صدور اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری و کارآموزی وکالت

 

همانطور که شرایط صدور اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری و کارآموزی وکالت در قوانین به خصوص قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶ بیان شده است ، به لحاظ اهمیت امر خطیر وکالت ، مواردی جهت منع صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری و کارآموزی وکالت در ماده ۱۰ لایحه قانونی استقلال کانون وکلاء دادگستری ، در نظر گرفته شده است که به توضیح آن می پردازیم :

مطابق با ماده ۱۰ لایحه قانونی استقلال کانون وکلاء دادگستری به اشخاص زیر اجاره وکالت داده نمیشود .

۱- اتباع خارجه

۲- قضات و مستخدمین دولتی و بلدي و مملکتی و بنگاه هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت است در حین اشتغال به خدمت به استثناي استادان دانشکده حقوق که اشتغال به تدریس در یکی از شعب حقوقی دارند در صورت اجازه شوراي دانشگاه

۳- محجورین و همچنین کسانی که سن آنها کمتر از ۲۵ سال باشد

۴- محکومین به انفصال ابد از خدمات دولتی

۵- اشخاص مشهور به فساد اخلاق و تجاهر به استعمال مسکر و افیون و اعمال منافی عفت

۶- محکومین به جنایت مطلقاً و محکومین به جنحه هایی که منافی با امانت و عفت و شئون وکالت است به تشخیص هیأت مدیره کانون و یا آنکه به موجب قانون مستلزم محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی است .

۷- کسانی که به اتهام جنایت یا جنحههاي مذکور در ماده فوق تحت محاکمه هستند

۸- اشخاصی که طبق حکم محکمه از وکالت محروم شده اند

لزوم استفاده از وکیل پایه یک دادگستری

 

باتوجه به ضرورت اشراف و اگاهی نسبت ب قوانین و مقرارت حقوقی و ساز وکارهای قضایی، برای کلیه کسانی که می بایستی به مراجع قضایی مراجعه کنند و عدم این اگاهی و اشراف از جانب اشخاصی که سر رشته ای از مباحث حقوقی ندارند به دلایلی که ذیلا به صورت اختصار به توضیح ان می پردازیم،

 

استفاده از یک وکیل متخصص پایه یک دادگستری در پرونده قضایی یک ضرورتی است که نمی توان به آسانی از ان چشم پوشی کرد:

۱- یکی از موضوعاتی که در مراجعه به مراجع قضایی بسیار حائز اهمیت است اشراف به نحوه نگارش و تهیه و تنظیم دادخوست ها ، شکایت ها، لوایح ، نگارش دفاعیات و…. می باشد که همواره می بایستی توجه داشت که چنانچه به درستی و با علم و اگاهی صحیح به ان ها پرداخته شود می تواند در روند پیگیری پرونده و نتیجه نهایی ، تاثیر بسزایی داشته باش.

۲- یکی از نکاتی که همواره مستلزم این است که توام با دقت نظر یک وکیل باشد ، انتخاب زمان مناسب جهت ارایه اسناد و مدارک و ادله موجود و هم چنین ارایه و طریقه دارای اسناد و مدارک و ادله مناسبی که به بهبود روند پرونده کمک بسزایی کند ، می باشد.

۳- با توجه به اینکه امروزه رسیدگی به پرونده های قضایی با موضاعات مختلف از جانب قوه قضاییه به دادگاه های صالح تخصصی سپرده شده است، لذا برای در درک و تمایل بهتر موضوع، استفادع از یک وکیل متخصص پایه یک دادگستری،این امکان را برای شما فراهم میکند تا از تخصص ویژه ای که او با مطالعه و کار در حیطه مربوطه فعالیت داشته ،جهت انجام تخصصی امور خود، بهره مند شوید، تا پرونده شما به صورت تخصصی در کمترین زمان موجود و تسریع در رسیدگی به پرونده، مورد بررسی قرار بگیرد

عزل وکیل پایه یک دادگستری

واژه عزل در لغت به معنای بر کنار کردن ، از کار بازداشتن می باشد و در اصطلاح حقوقی یکی از روش های انقضای وکالت می باشد .

چنانچه در حین قرارداد وکالت موکل به جهتی از جهات بخواهد که قرارداد خود را با وکیل فسخ کند ، یکی از راه های فسخ قرارداد وکالت عزل وکیل به واسطه موکل می باشد به این نحو که مطابق با ماده ۶۷۸ قانون مدنی و ۶۷۹ قانون مدنی چنین برداشت می شود : ( موکل می‌تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر این که ‌وکالت وکیل و یا عدم عزل در ضمن عقد لازمی شرط شده باشد )

موکل می تواند مراتب عزل وکیل را با مراجعه به وکیل و اطلاع دادن به او به موجب سند رسمی یا عادی یا اعلام کتبی بیان دارد .

هم چنین مطابق با ماده ۳۷ قانون آئین دادرسی مدنی مراتب عزل وکیل چنانچه در اثناء مراحل دادرسی باشد ؛ می بایستی به دادگاه اطلاع داده شود و اگر عزل در جلسه دادگاه باشد باید در صورتجلسه قید گردد .

مطابق با ماده ۳۸ قانون آیین دادرسی مدنی: تا زمانی که عزل وکیل به ‌اطلاع او نرسیده است اقدامات وی در حدود وکالت، همچنین ابلاغ هایی که از طرف دادگاه به وکیل می‌شود ‌مؤثر در حق موکل خواهد بود، ولی پس از اطلاع دادگاه از عزل وکیل، دیگر او را در امور راجع به دادرسی، وکیل نخواهد شناخت.

در رابطه با عزل وکیل می بایست به این نکته توجه داشت که عزل وکیل موجب اطاله دادرسی نگردد ، بدین منظور ماده ۴۳ قانون آیین دادرسی مدنی:  عزل یا استعفاء وکیل یا تعیین وکیل جدید باید در زمانی انجام شود که موجب تجدید جلسه دادگاه نگردد ، درغیر این‌صورت دادگاه به این‌ علت جلسه را تجدید نخواهد کرد.

علاوه بر نکته ذکر شده می بایستی به این نکته توجه داشت که چنانچه عزل وکیل در زمان مناسب صورت نگرفته باشد ، موجب عدم تجدید جلسه دادرسی خواهد شد .

شرایط اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری و کارآموزی وکالت

مطابق با آن چه که در قوانین به خصوص قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶ ، در رابطه با شرایط اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری و کارآموزی وکالت بیان شده ، کلیه اشخاصی که دارای مدرک دانشنامه لیسانس یا بالاتر در رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی می باشند ، در صورتی که متقاضی اخذ پروانه وکالت کانون وکلای دادگستری می باشند ، می بایستی در آزمونی که با توجه به ماده ۱ قانون کیفیت اخذ پروانه دادگستری ، کلیه کانون های وکلای جمهوری اسلامی ایران را مکلف کرده است که حداقل یک بار در سال نسبت به پذیرش متقاضیان پروانه وکالت کارآموزی وکالت اقدام نمایند ، شرکت کنند .

کمیسیونی متشکل از رئیس کل دادگستری کل استان ، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلا مربوطه که به دعوت از کانون وکلا هر کانون می باشد تشکیل خواهد شد تا در رابطه با تعیین تعداد کارآموزان وکالت آن سال تصمیم گیری نمایند .

مطابق با ماده ۱۰ لایحه قانونی استقلال کانون وکلاء دادگستری به اشخاص ذیل پروانه داده نمی شود :

  1. ۱٫اتباع خارجه
  2. قضات و مستخدمين دولتي و بلدي و مملكتي و بنگاه‌هايي كه تمام يا قسمتي از سرمايه آن متعلق به دولت است در حين اشتغال به‌خدمت به‌استثناي استادان دانشكده حقوق كه اشتغال به تدريس در يكي از شعب حقوقي دارند در صورت اجازه شوراي دانشگاه
  3. محجورين و همچنين كساني كه سن آنها كمتر از ۲۵ سال باشد
  4. محكومين به انفصال ابد از خدمات دولتي
  5. اشخاص مشهور به فساد اخلاق و تجاهر به استعمال مسكر و افيون و اعمال منافي عفت
  6. محكومين به جنايت مطلقاً و محكومين به جنحه‌هايي كه منافي با امانت و عفت و شئون وكالت است به تشخيص هيأت مديره كانون و يا آنكه به موجب قانون مستلزم محروميت از بعضي حقوق اجتماعيست
  7. كساني كه به اتهام جنايت يا جنحه‌هاي مذكور در ماده فوق تحت محاكمه هستند
  8. اشخاصي كه طبق حكم محكمه از وكالت محروم شده‌اند

 

اشخاصی که مطابق با ماده ۸ لایحه قانونی استقلال کانون وکلا و سایر قوانین می توانند بدون شرکت در آزمون اخذ پروانه کارآموزی وکالت ، موفق به دریافت به اخذ پروانه کارآموزی وکالت شوند :

۱- به كساني كه داراي ده سال متوالي يا پانزده سال متناوب سابقه خدمات قضايي بوده و لااقل پنج سال رياست يا عضويت دادگاه داشته باشند ‌و سلب صلاحيت قضايي از آنها از طرف دادگاه عالي انتظامي قضات نشده باشد.

۲- كساني كه داراي دانشنامه ليسانس بوده و ۵ سال سابقه خدمات قضايي داشته باشند و سلب صلاحيت قضايي از طرف دادگاه عالي انتظامي از آنها نشده باشد.

۳- نمايندگان هر يك از مجلسين كه علاوه از عضويت كميسيون دادگستري سابقه تدريس در دانشكده حقوق داشته و يا حداقل بيست سال در‌ دو ائر وزارت دادگستري و يا ثبت اسناد انجام وظيفه اداري نموده باشند به شرط آن كه از تاريخ تصويب اين قانون ظرف مدت دو ماه درخواست صدور ‌پروانه نمايند .

۴- مطابق با آن چه در ماده واحده ی قانون اجازه وکالت دادگستری به افسران قضایی لیسانسه حقوق بازنشسته نیرو های مسلح مصوب ۱۳۵۱ ، به افسران نظامی متقاضی با توجه به شرایط مندرج در قانون فوق الذکر پروانه کارآموزی وکالت داده می شود .

شرایط اخذ پروانه مشاوره حقوقی

مطابق با مفاد ماده ۱۸۷ قانون برنامه ی سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، مصوب ۲۷/۱/۱۳۷۹ و نیز هم چنین آئین نامه اجرایی ماده ۱۹۷ قانون مذکور قوه قضاییه مجاز به صدور مجوز و اعطای پروانه مشاور حقوقی به متقاضیان واجد شرایط مندرج در آئین نامه مذکور شده است ، برای صدور پروانه ی مشاور حقوقی هیئتی که در قوه قضاییه تشکیل شده است نسبت به چگونگی انجام آن تصمیم گیری خواهد نمود و بر اساس آن از متقاضیان واجد شرایطی که شرایط پذیرش آن ها در آئین نامه فوق الذکر بیان شده ، آزمون کتبی به عمل خواهد آمد و سپس از کلیه کسانی که در این آزمون پذیرفته خواهند شد آزمون شفاهی گرفته خواهد شد و سپس مدت کارآموزی که شش ماه می باشد آغاز خواهد شد .

لازم به ذکر است که بیان گردد ، اعضای هیئت علمی رسمی دانشکده های حقوق که دارای مدرک دکترای تأیید شده بوده و دست کم سه سال سابقه ی تدریس در دروس حقوقی دارند ازشرکت در آزمون مذکور معاف می باشند ( ماده ۸ آئین نامه و تبصره آن )

شرایط ابلاغ به وکیل پایه یک دادگستری

همانطور که ذکر شد به موجب قرارداد وکالت ، شخص وکیل پایه یک دادگستری از جانب موکل نماینده ی قانونی او تلقی می گردد تا به امور حقوقی او از جمله پرونده مطرح شده در محاکم قضایی رسیدگی کند ، لذا کلیه ابلاغ هایی که از مراجع قضایی مطابق با قانون می بایستی به طرفین دعوی اعلام گردد در صورت کلیه داشتن وکیل به وکیل قانونی او ابلاغ می گردد .

بنابراین پس از طی شدن تشریفات اداری و تقدیم دادخواست از جانب وکیل به مراجع قضایی ، کلیه اظهارنامه ها ،اخطاریه ها ، اخطاریه های رفع نقص ، اخطاریه پرداخت هزینه نشر آگهی ، اخطاریه رؤیت نظر کارشناس ، ابلاغ کلیه قرارها و احکام و آراء صادره و نیز اجرائیه ها به وی ابلاغ می گردد و چنانچه با توجه به لزوم ابلاغ به وکیل ، وقت رسیدگی به موکل بدون دعوت از وکیل صورت بپذیرد موجب تجدید جلسه دادرسی خواهد شد .

در رابطه با ابلاغ به وکیل پایه یک دادگستری ، ماده ۴۷ قانون آئین دادرسی مدنی چنین بیان می دارد ؛ ( اگر وكیل بعد از ابلاغ رای و قبل از انقضای مهلت تجدیدنظر و فرجام خواهی فوت كند یا ممنوع از وكالت شود یا به واسطه قوه قهریه قادر به انجام وظیفه وكالت نباشد ، ابتدای مهلت اعتراض از تاریخ ابلاغ به موكل محسوب خواهد شد .)

ـ درمواردی كه طرح دعوا یا دفاع به وسیله وكیل جریان یافته و وكیل یادشده حق وكالت در مرحله بالاتر را دارد كلیه آرای صادره باید به او ابلاغ شود و مبداء مهلت ها و مواعد از تاریخ ابلاغ به وكیل محسوب می گردد .

روش های اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری

ماده ۳۴ قانون آئین دادرسی مدنی روش های مختلفی که موکل می تواند به وکیل وکالت را اعطا نماید ،؛ و نیز همچنین چگونگی اعطای وکالت از جانب موکل به وکیل را بیان نموده است که عبارت است از ؛  ( وكالت ممكن است به موجب سند رسمی یا غیر رسمی باشد. در صورت اخیر ، درمورد وكالتنامه های تنظیمی در ایران، وكیل می تواند ذیل وكالتنامه تایید كند كه وكالتنامه را موكل شخصاً در حضور او امضا یا مهر كرده یا انگشت زده است. )

در صورتیكه وكالت در خارج از ایران داده شده باشد باید به گواهی یكی از مامورین سیاسی یاكنسولی جمهوری اسلامی ایران برسد. مرجع گواهی وكالتنامه اشخاص مقیم در كشورهای فاقدمامور سیاسی یا كنسولی ایران به موجب آیین نامه ای خواهد بود كه توسط وزارت دادگستری باهمكاری وزارت امور خارجه ظرف مدت سه ماه تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه خواهد رسید.

اگر وكالت در جلسه دادرسی داده شود، مراتب در صورتجلسه قید و به امضای موكل می رسد و چنانچه موكل در زندان باشد، رئیس زندان یا معاون وی باید امضا یا اثر انگشت او راتصدیق نمایند .

با توجه به آنچه در ماده ۳۴ بیان شد ، به روش های ذیل اعطای وکالت صورت می پذیرد :

۱- اعطای وکالت با سند رسمی : در دفاتر اسناد رسمی تهیه و تنظیم خواهد شد .

۲- اعطای وکالت با سند غیر رسمی : چنانچه در ایران وکالت اعطا شده وكیل می تواند ذیل وكالتنامه تایید كند كه وكالتنامه را موكل شخصاً در حضور او امضا یا مهر كرده یا انگشت زده است و چنانچه وكالت در خارج از ایران داده شده باشد باید به گواهی یكی از مامورین سیاسی یاكنسولی جمهوری اسلامی ایران برسد .

۳- اعطای وکالت در جلسه دادرسی : چنانچه وكالت در جلسه دادرسی داده شود، مراتب می بایستی در صورتجلسه قید و به امضای موكل برسد .

۴- اعطای وکالت در زندان : چنانچه وکالتنامه از جانب موکل به وکیل در زندان اعطا شود رئیس زندان یا معاون وی باید امضا یا اثر انگشت او راتصدیق نمایند .

بررسی حقوق معنوی وکیل پایه یک دادگستری

 

۱- حمایت قانونی جهت ممنوعیت تعلیق وکیل، به موجی ماده ۱۷ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری ( از تاریخ اجرایی قانون هیچ وکیلی را نمی توان از شغل وکالت معلق یا ممنوع نمود مگر به موجب حکم قضایی دادگاه انتظامی )

۲- حمایت کیفری به موحب ماده ۲۰ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری(هرکس  نسبت به وکیل دادگستری در حین انجام وظیفه وکالتی یا به سبب ان توهین نماید به حبس تادیبی از ۱۵ روز الی ۳ ماه محکوم خواهد گردید)

۳- حمایت از لزوم احترام به شخص وکیل به موحب تبصره ی ماده واحده (انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوا دعوی مصوب ۱۳۷۰) وکیل در موضوع دفاع از احترام  و تامینات شاغلین شغل قضا برخوردار است

طبق تبصره این ماده واحده حفظ حرمت و شان شخص وکیل در نظر گرفته شده است.

بررسی حقوق مادی وکیل پایه یک دادگستری(حق الوکاله)

تعیین حق الوکاله وکیل ،امری توافقی بین موکل و وکیل می باشد که مطابق با توافقی که بر میزان حق الوکاله انجام میدهند. می توانند قرارداد حق الوکاله (قرارداد وکالت) تنظیم و به امضا طرفین برسد که این قرار داد برای طرفین حقوق و تکالیفی را به همراه دارد و همچنین در صورتی که قرارداد حق الوکاله (قرارداد وکالت) بین طرفین منعقد نشده باشد و میان طرفین فقط وکالتنامه امضا شده باشد و از میزان حق الوکاله صحبتی نشده باشد، قانونگذار مبلغی را براساس تعرفه مشخص نموده است که مطابق  با ان حق الوکاله تعیین میشود .

حدود اختیارات وکیل پایه یک دادگستری

حدود اختیاراتی که وکیل به واسطه قرارداد وکالت می تواند داشته باشد ، همچنین حدود اختیاراتی که موکل می تواند به وکیل اعطا نماید ، از جانب قوانین مورد توجه قرار گرفته است ، اما موضوعی که مورد اهمیت است این است که تعیین حدود اختیارات وکیل پایه یک دادگستری از جانب موکل او امری توافقی می باشد که تمام آن چه که موکل می خواهد به وکیل اختیار دهد ، می بایستی ضمن وکالتنامه قید گردد و به امضاء طرفین برسد .

ماده ۳۵ قانون آیین دادرسی مدنی چنین بیان می دارد ؛

وكالت در دادگاهها شامل تمام اختیارات راجع به امر دادرسی است جز آنچه را كه موكل استثناء كرده باشد ، یا توكیل در آن خلاف شرع باشد لیكن در امور زیر باید اختیارات وكیل در وكالتنامه تصریح شود :
۱ – وكالت راجع به اعتراض به رای ، تجدیدنظر ، فرجام خواهی و اعاده دادرسی .
۲–وكالت در مصالحه و سازش                                                                             .
۳ – وكالت در ادعای جعل یا انكار و تردید نسبت به سند طرف و استرداد سند .
۴–وكالت در تعیین جاعل                                                                                    .
۵–وكالت در ارجاع دعوا به داوری و تعیین داور                                                             .
۶–وكالت در توكیل                                                                                        .
۷–وكالت در تعیین مصدق و كارشناس                                                   .
۸–وكالت در دعوای خسارت                                                                           .
۹–وكالت در استرداد دادخواست یا دعوا                                                           .
۱۰–وكالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث                                  .
۱۱–وكالت در ورود شخص ثالث و دفاع از دعوای ورود ثالث                              .
۱۲–وكالت در دعوای متقابل و دفاع درقبال آن                                            .
۱۳–وكالت در ادعای اعسار                                                                                 .
۱۴ – وكالت در قبول یا رد سوگند

علاوه بر موارد اشاره شده در ماده ۳۵ قانون آئین دادرسی مدنی ، ماده ۶۶۳ قانون مدنی در رابطه با تصرف خارج از حدود وکالت چنین بیان می دارد که ؛ ( وکیل نمی‌تواند عملی را که از حدود وکالت او خارج است انجام دهد.)

در نتیجه با توجه به اختیاراتی که موکل به وکیل در وکالتنامه اعطا کرده و به امضاء هر دو رسیده و نیز در ماده ۳۵ قانون آئین دادرسی مدنی حدودی برای آن تعیین گردیده همواره می بایستی به یاد داشت ، در صورتی که وکیل از حدود اختیاراتش فراتر رفته باشد ، عمل حقوقی وکیل باطل محسوب می گردد و جنبه فضولی بودن عمل را پیدا می کند که در این صورت مقررات مربوط به آن حاکم به عمل وکیل خواهد بود .

حقوق وکیل پایه یک دادگستری

 

امر وکالت به لحاظ اهمیت و حساسیت ویژه و نیز هم چنین مسئولیتی که برای وکیل به همراه داره، همواره نیازمند حمایت های قانونی و ضمانت اجراهای فوری برای شخص وکیل می باشد، به همین جهت تمام حقوقی (اعم از مادی و معنوی) اگه به موجب قرارداد وکالت برای وکیل مترتب میشود از جانب قانونگذار مورد توجه قرار گرفته است که  به برسی قوانین مربوطه می پردازیم .

تفاوت نماینده حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری

برای مشخص شدن تفاوت نماینده حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری ابتدا باید بدانیم نماینده حقوقی کیست و چرا به او به عنوان نماینده حقوقی اطلاق می شود و در تعیین حدود و اختیارات چه تفاوتی با وکیل پایه یک دادگستری دارد ، بدین منظور ماده ۳۲ قانون آئین دادرسی مدنی بیان می دارد که : ( وزارتخانه‌ها ، موسسات  دولتی و وابسته به دولت ، شرکتهای دولتی ، نهادهای انقلاب اسلامی و موسسات عمومی غیر دولتی ،‌ شهرداری ها و بانک ها می‌توانند علاوه بر استفاده از وکلای دادگستری برای طرح هرگونه دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی مربوط از اداره حقوقی خود یا‌ کارمندان رسمی خود با داشتن یکی از شرایط زیر به عنوان نماینده حقوقی استفاده نمایند:
۱ – دارا بودن لیسانس در رشته حقوق با دو سال سابقه کار آموزی در دفاتر حقوقی دستگاه های مربوط .
۲ – دوسال سابقه کار قضایی یا وکالت به ‌شرط عدم محرومیت از اشتغال به‌ مشاغل قضاوت یا وکالت .
‌تشخیص احراز شرایط یاد شده به ‌عهده بالاترین مقام اجرایی سازمان یا قائم ‌مقام قانونی وی خواهد بود .

‌ارائه معرفی‌ نامه نمایندگی حقوقی به مراجع قضایی الزامی است . )

مطابق با مفاد ماده فوق به برخی از مراجع دولتی و نهاد های انقلاب و عمومی غیر دولتی و وزارت خانه ها و بانک ها و شهرداری ها و … که ماده فوق بیان شده ، اجازه داده شده است که علاوه بر استفاده از وکلاء دادگستری از اشخاصی که شرایط آن ذکر گردید به عنوان نماینده حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری قائل شد این است که تنها شخصی که پس از قبولی در آزمون کارآموزی وکالت کانون وکلاء و طی دوره ی کارآموزی موفق به اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری شده است را می توان وکیل دادگستری اطلاق کرد و حدود اختیاراتی که قوانین برای وکیل پایه یک دادگستری لحاظ کرده اند بسیار وسیع تر از نماینده حقوقی می باشد و نیز هم چنین مطابق با آنچه که در قوانین جدید آیین دادرسی اعم از کیفری و حقوقی آمده است اختیار استفاده از نماینده ی حقوقی فقط به صراحت در آئین دادرسی مدنی و امور حقوقی پیش بینی شده است و در امور کیفری نماینده حقوقی پذیرفته خواهد شد .

استغفای وکیل پایه یک دادگستری

واژه ی استعفا به معنای درخواست کناره گیری از کار و شغل می باشد ، بدین جهت هرگاه وکیل پایه یک دادگستری که امر وکالت را از جانب موکل خود پذیرفته ، پس از قبول وکالت ، و یا حتی در حین جریان رسیدگی به پرونده توسط هریک از مراجع قضایی به جهتی از جهات از انجام امر وکالت منصرف گردد می تواند استعفا دهد که امر استعفا وکیل به لحاظ اهمیت موضوع مورد توجه قانونگذار بوده است که در ادامه به بررسی مواد قانونی پیش بینی شده در قوانین می پردازیم .

بر طبق ماده ۳۹ قانون آئین دادرسی مدنی : ( در صورتی که وکیل استعفای خود را به دادگاه اطلاع دهد ، دادگاه به موکل اخطار می کند که شخصاً یا توسط وکیل جدید ، دادرسی را تعقیب نماید و دادرسی تا مراجعه موکل یا معرفی وکیل جدید حداکثر به مدت یک ماه متوقف می‌گردد.
‌وکیلی که دادخواست تقدیم کرده در صورت استعفاء، مکلف است آن را به اطلاع موکل خود برساند و پس از آن موضوع استعفای وکیل و اخطار رفع‌نقص توسط دادگاه به موکل ابلاغ می‌شود، رفع نقص به عهده موکل است. )

ماده ۴۳ قانون آئین دادرسی مدنی بیان می دارد : (عزل یا استعفاء وکیل یا تعیین وکیل جدید باید در زمانی انجام شود که موجب تجدید جلسه دادگاه نگردد، درغیر این‌صورت دادگاه به این‌علت جلسه را تجدید نخواهد کرد. )

مطابق با ماده فوق چنانچه استعفا وکیل در زمان مناسب صورت نگرفته باشد ، به موجب عدم تجدید جلسه دادرسی خواهد بود .

هم چنین در رابطه با ابلاغ و رؤیت رای صادره به وکیل در زمان استعفا او از ماده ۴۵ قانون آئین دادرسی مدنی چنین می توان برداشت نمود که :

هرگاه پس از صدور‌ رأی یا در موقع ابلاغ آن استعفاء و از رؤیت رأی امتناع نماید، باید دادگاه رأی را به‌ موکل ابلاغ نماید در این صورت ابتدای مدت تجدیدنظر و فرجام، روز‌ ابلاغ به وکیل یاد شده محسوب است مگر اینکه موکل ثابت نماید از استعفاء وکیل بی‌ اطلاع بوده در این صورت ابتدای مدت از روز اطلاع وی محسوب‌ خواهد شد و چنانچه از جهت اقدام وکیل ضرر و زیانی به موکل وارد شود، وکیل مسؤول می‌باشد.

درخصوص این ماده، دادخواست تجدیدنظر و‌فرجام وکیل مستعفی قبول می‌شود و مدیر دفتر دادگاه مکلف است به‌ طور کتبی به‌ موکل اخطار نماید که شخصاً اقدام کرده یا وکیل جدید معرفی کند و یا‌ اگر دادخواست ناقص باشد، نقص آن را برطرف نماید.

فهرست