وکیل دعاوی چک

تعریف اسناد تجاری: اسناد تجاری به کلیه اسنادی که بین تجار و افراد رد و بدل می شوند گفته می شود مانند چک، سفته و برات

تعریف چک : مطابق با ماده 310 قانون تجارت « چک نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد ، کلاً یا بعضاً مسترد و یا به دیگری واگذار می نماید. به زبان ساده چک نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده می تواند تمام یا قسمتی از پولی که نزد بانک دارد را پس بگیرد یا به شخص دیگری واگذار نماید.( وکیل دعاوی چک )
انواع چک عبارتند از:

1. چک عادی :

چکی است که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد.

2. چک تأیید شده:

 چکی است که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت وجه آن، تأیید می شود ( بانک پس از امضاء وتأیید معادل وجه چک را در حساب جاری صاحب حساب مسدود می نماید)

وکیل دعاوی چک

3. چک تضمین شده یا رمز دار:

 چکی است که توسط همان بانک به عهده همان بانک با درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه توسط بانک تضمین می شود. متقاضی صدور چک تضمین شده نیازی به داشتن حساب جاری در بانک صادرکننده چک تضمینی ندارد.( وکیل دعاوی چک )

4.  چک مسافرتی :

چک مسافرتی یا همان تراول چک، چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هر یک از شعب آن بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می شود.

بیشتر بخوانید :  قراردادهای بین المللی

چک باید به صورت نقد و بدون وعده صادر شود. زیرا چک باید همانند اسکناس وسیله پرداخت نقدی باشد. بنابراین اگر به فرض مثال، امروز چکی برای تاریخ فردا یا هفته یا ماه یا سال آینده صادر شود، صادرکننده چك مجازات كيفري نخواهد شد، زیرا این چک حقوقی است. صدور چک بدون وعده، بسیار کم پیش میاید و حتی بسیاری از چک‌هایی که صادرکنندگان آن توسط دادگاه به مجازات حبس محکوم می‌شوند، در واقع چک‌های وعده دار و حقوقی هستند اما دلیل تعیین مجازات در این موارد آن است که صادرکنندگان چک به عنوان متهم در دادسرا یا دادگاه قادر به اثبات این موضوع که چک به صورت وعده‌دار (مدت دار) صادر شده است نیستند. لذا مشورت و استفاده از یک وکیل دعاوی چک و اسناد تجاری با تجربه در این گونه موارد راهگشاست.

بیشتر مردم تصور می‌كنند، چكی كه حقوقی می‌شود از اعتبار افتاده و بی‌ارزش است در حالی كه این‌گونه نیست و در چكهای حقوقی فقط صادركننده قابل تعقیب و مجازات كیفری نیست ولی میتوانند وجه چک را وصول نمایند و به حق خود برسند. زمانیکه دارنده چك یا كسی كه چك به نام او پشت‌ نویسی شده است، متوجه شود كه در حساب صاحب چك، پولی وجود ندارد كه به او بپردازند، ابتدا باید، چك را برگشت بزند و پس از آن یك گواهی عدم پرداخت كه شامل مشخصات چك و صادركننده آن و علت پرداخت نشدن چک است را به همراه مهر و امضا از بانك دریافت كند تا بتواند مراحل بعدی شكایت را ضمن مراجعه به یک وکیل دعاوی چک و اسناد تجاری انجام دهد. پیش از هر اقدامی جهت طرح دعوای چک، در آغاز بایستی تعیین نمود چک اختلافی حقوقی است یا کیفری. بارها دیده شده حتی افراد دارای اطلاعات حقوقی نیز قادر به تشخیص وجهه‌ی کیفری و یا حقوقی بودن چک نبوده و شوربختانه راه بلند دادرسی و طرح دعوا را به نادرست رفته‌اند و پس از سال‌ها پی‌گیری پرونده آشکار می‌شود که از همان آغاز این دعوا درست مطرح نشده است لذا دقت و توجه در این‌باره دارای اهمیت است پس همراه بودن یک وکیل دعاوی چک و اسناد تجاری و مشاوره دعاوی چک در این زمینه الزامی به نظر می رسد. پرونده ها و دعاوی مربوط به چک و وصول چک نیاز به تخصص دارد. باید با مشورت با وکیل دعاوی چک و اسناد تجاری متخصص خود بتوانید نخست روند کار را به روشنی مشخص کنید و سپس اقدام به طرح دعاوی و دنبال کردن پرونده در مراجع قضایی کنید. این امر با مشاور و وکیل دعاوی چک و اسناد تجاری امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید :  Doing Business in Iran

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی در خصوص پیگیری دعاوی راجع به چک و سایر اسناد تجاری ( از قبیل، اقامه دعوای حقوقی مطالبه وجه چک علیه صادر کننده و ظهرنویس، اقامه دعوای کیفری و تقاضای مجازات صادره کننده چک، اخذ حکم جلب، ممنوع الخروج کردن ، توقیف اموال صادر کننده چک و ظهر نویس و ضامن) خدمات ویژه ای ارائه می دهد. بعضی از خدمات ما در مورد دعاوی مرتبط با چک عبارتند از:

  • اقامه دعوای حقوقی مطالبه وجه چک و سایر اسناد تجاری(سفته ، برات)
  • اقامه دعوای کیفری و درخواست مجازات صادرکننده چک بلا محل ، جلب متهم ، ورود به مخفیگاه جهت جلب
  • در خواست صدور اجرائیه ثبتی و ممنوعیت خروج بدهکار ازکشور
  • توقیف اموال و دارائیهای صادرکننده چک بلامحل(قرار تامین خواسته)
  • در صورت وجود شرایط قانونی کلیه اقدامات فوق علیه صادر کننده چک قابل اعمال است
  • علیه ظهرنویس یا ضامن میتوان اقامه دعوای حقوقی نموده یا توقیف اموال گرفت.
به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست