وکیل دعاوی ثبت علائم و اختراعات و طرح های صنعتی

  1. صفحه اصلی
  2. دعاوی
  3. وکیل دعاوی ثبت علائم و اختراعات و طرح های صنعتی

طرح های صنعتی

طبق ماده 20 قانون طرح های صنعتی هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگها و یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است. مهم ترین نکته در خصوص طرح صنعتی همانطورکه در قانون آمده است جدید یا اصیل بودن است که این بدان معناست که طرح نباید از طریق انتشار یا برحسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای عموم افشاء شده باشد.اظهارنامه باید در بردارنده مشخصات طرح باشد و ممکن است طراح به غیر از متقاضی باشد که در قسمت اخیر باید ذیحق بودن متقاضی برای ثبت طرح صنعتی محرز باشد. همچنین ممکن است طراحان متعدد و مالکیت نیز مختص یه یک شخص حقیقی یا حقوقی نباشد.

اداره مالکیت صنعتی پس از بررسی اظهارنامه در صورت کامل بودن مدارک و وجود شرایط لازم که در مطالب فوق به آن اشاره شد. طرح های صنعتی را ثبت و آگهی مربوط به انتشار آن را جهت درج در روزنامه رسمی صادر می نماید و پس از از انتشار آن در روزنامه رسمی گواهی ثبت آن را به نام متقاضی صادر می نماید. در غیر اینصورت آن را مردود اعلام می نماید. بنابراین حمایت قانونی از طرح صنعتی با ثبت آن در اداره ثبت طرح های صنعتی آغاز می شود و پس از آن، مالک حق بهره برداری انحصاری از طرح را خواهد داشت. اگر کسی بدون اجازه مالک طرح، اقدام به تولید یا توزیع محصولات حاوی طرح نماید، به کمک وکیل دعاوی ثبت علائم، اختراعات و طرح های صنعتی، دادخواستی تهیه و به دستور مقام قضایی، آن محصولات و قالب های مربوط به آن ها، توقیف و نابود خواهند شد و مرتکب علاوه بر جبران خسارت ممکن است به حبس از نظر جزایی نیز محکوم شود. همچنین وکالت دعاوی ابطال ثبت علامت تجاری از جمله دعاوی است که نیازمند داشتن حداقل معلومات و اطلاعات در حوزه حقوق مالکیت فکری و مشخصاً حقوق علائم تجاری است.در واقع وکیل دعاوی ثبت علائم ، اختراعات و طرح های صنعتی ، در چنین دعاوی بایستی بر موارد و مستنداتی که بر اساس آن می توان دعوی ابطال ثبت علامت تجاری، الزام اداره مالکیت صنعتی به ثبت علامت و نام تجاری و یا بعضاً ابطال جزئی علامت ثبت شده را مطرح نمود؛ مسلط باشد. در دادنامه هایی که تهیه می شود، بر اساس ملاکهایی مانند تمایز یا عدم تمایز دو علامت، ثبت مقدم علامت، ایجاد شبهه برای مصرف کننده عادی، طبقه بندی علائم تجاری، مالکیت یا عدم مالکیت خواهان نسبت به علامت تجاری،احراز ذی نفع بودن خواهان دعوی ثبت یا ابطال علامت یا نام تجاری، حقوق مکتسبه و مقدم صاحب علامت تجاری که در اثر استفاده صاحب علامت برای وی ایجاد شده و … دادگاههای بدوی و تجدیدنظر به دعاوی علامت تجاری رسیدگی و حسب مورد حکم به ورود یا بطلان دعاوی و خواسته هایی مانند ابطال ثبت علامت تجاری، الزام اداره مالکیت صنعتی به ثبت علامت تجاری و یا ابطال جزئی از علامت تجاری صادر می نمایند.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی آماده ارائه مشاوره و انجام اقدامات لازم جهت ثبت و حمایت از اختراعات، طرح های صنعتی، علامت تجاری، نشان های جغرافیایی، کپی رایت و سایر موضوعات حقوق مالکیت فکری می باشد. همچنین این موسسه در زمینه مشاوره و تنظیم قرارداد انتقال تکنولوژی (TOT) و حل و فصل اختلافات مربوط به قراردادهای انتقال تکنولوژی و اختلافات مربوط به حقوق اموال فکری در محاکم یا مراجع مختلف داوری بهترین کارکرد ممکن را به موکلین خویش ارائه می دهد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 2 امتیاز: 5)
در صورت تمایل مدارک خود را جهت بررسی رایگان توسط وکیل پایه یک دادگستری ارسال فرمایید .
نام و نام خانوادگی
فایل ها را به اینجا بکشید
حداکثر اندازه فایل: 2 MB.

    فهرست