وکالت بلاعزل چیست

به عقدی که در آن شخصی، شخص دیگر را نایب خود قرار می دهد، وکالت بلاعزل گفته می شود.

موکل می تواند در هر زمانی اراده کند وکیل را عزل و وکالت را فسخ کند مگر این که عدم عزل وکیل در ضمن عقد آمده باشد. در این صورت دیگر حق فسخ وکالت را ندارد، اما باز هم موکل می تواند عمل مورد وکالت را در صورتی که با حقوق وکیل در تعارض نباشد، شخصاً انجام دهد.

وکالت بلاعزل

به عنوان مثال بیشتر مردم هنگام خرید و فروش ماشین و یا ملک وکالت نامه بلاعزلی بین هم رد و بدل می کنند. یعنی فروشنده پس از دریافت کامل مبلغ معامله به خریدار جهت انجام مراحل اداری وکالت بلاعزل می دهد، اما اگر فروشنده (موکل) پس از دادن وکالت بلاعزل اقدام به فروش آن مال به شخص ثالث کند به دلیل تعرض به حقوق وکیل این عمل او فروش مال غیر بوده و جرم محسوب می شود.

فسخ وکالت بلاعزل:

– اگر شرط عدم عزل محدود به مدت مشخصی باشد، موکل پس از گذشت آن مدت می تواند وکیل را عزل کند .

– اگر برای عقدوکالت مدت زمان معین شده باشد، پس از سپری شدن زمان آن وکالت خود به خود منتفی می شود.

همچنین باید به این موضوع توجه داشت که راحت ترین طریقه ی نفی وکالت بلاعزل استفاده از ماده ۶۸۳ قانون مدنی است و در صورت اعتراض وکیل اثبات موضوع از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.

لطفاً توجه داشته باشید که وکالت بلاعزل علاوه بر محاسن زیادش در بعضی موارد ممکن است مشکلاتی نیز ایجاد کند.

گاهی افراد با امضای یک وکالت نامه ی رسمی بلاعزل ناخواسته تمام دارایی خود را از دست می دهند.

وکالت عقدی است جایز به این معنی که با مرگ یا حجر یا سفه هر یک از طرفین (موکل یا وکیل) و یا با استعفای وکیل با عزل موکل منحل می گردد.

بیشتر بخوانید :  وظایف موسسه حقوقی

وکالت بلاعزل نیز بدین معنی است که موکل دیگر حق عزل وکیل را نداشته باشد که این عمل به دو صورت قابل انجام است:

  1. وکالت وکیل ضمن عقد لازم شرط شده باشد
  2. عدم عزل وکیل در ضمن عقد شرط شده باشد که در این صورت نیز اگر این شرط شرط فعل باشد یعنی موکل تعهد نماید که وکیل را عزل نکند ولی عزل کند این عزل درست و وکالت منحل می گردد اما وکیل نیز به سبب تخلف شرط می تواند عقد لازم را فسخ کند.

وکالت بلاعزل

راههای انحلال وکالت بلاعزل

  1. یکی از مواردی که موجب انحلال وکالت بلاعزل می گردد این است که موکل خود مورد و موضوع وکالت را انجام دهد برای مثال موکل شخص را برای فروش خانه اش وکیل می کند و این وکالت بلاعزل است و در این حالت اگر موکل خود خانه را به فروش برساند چون موضوع وکالت انجام شده است وکالت نیز منتفی می گردد.
  2. فوت یا حجر یا سفه یکی از طرفین از حالات دیگر انحلال عقد وکالت بلاعزل است.
  3. انجام عملی منافی با موضوع وکالت توسط موکل
  4. در صورت مدت دار بودن وکالت نیز پایان مدت عقد از موارد انحلال وکالت بلاعزل است.
  5. فسخ یا اقاله ی و یا در کل انحلال عقدی که وکالت وکیل در آن قید شده است.

از اینرو باید در دادن وکالت بلاعزل نهایت دقت را داشته باشند، راهنمایی های یک وکیل مجرب می تواند به شما این اطمینان را بدهد که دیگران اختیار تعرض به اموال شما را پیدا نخواهند کرد.


موسسه ی حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای مجرب ( وکیل پایه یک دادگستری ) آمادگی ارائه ی خدمات حقوقی و راهنمایی های عقد قرارداد وکالت را دارد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست