کمیسیون

پس از تشکیل وزارت آبادانی و مسکن و گسترش فعالیت در زمینه ی  تهیه طرح های جامع شهری، با تصویب قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، این شورا به عنوان عالی ترین مرجع سیاستگذاری و تصویب ضوابط معماری و شهرسازی و طرح های جامع شهرهای کشور تعیین گردید.
وفق ماده 15 این قانون، وظیفه بررسی و تصویب طرح های تفضیلی شهری به عهده ی کمیسیون نهاده شد که از آن پس به عنوان کمیسیون ماده 5 شناخته شد که متن آن به شرح ذیل است:

ماده ی 5: بررسی و تصویب طرح های تفضیلی شهری و تغییرات آنها در هر استان یا فرمانداری کل که به وسیله کمیسیون به ریاست استاندار یا فرماندار کل به عضویت رئیس انجمن شهرستان، شهردار، نمایندگان وزارت فرهنگ، هنر، آبادانی و مسکن و نماینده مهندس مشاور تهیه کننده طرح انجام می شود. آن قسمت از نقشه های تفضیلی که به تصویب انجمن شهر برسد، برای شهرداری لازم الاجرا خواهد بود. تغییرات نقشه های تفضیلی اگر در اساس طرح جامع شهرداری موثر باشد، باید به تأیید شورای عالی شهرسازی برسد.

کمیسیون

تبصره: شهرداری پایتخت از شمول این ماده همچنین، طرح های تفضیلی موضوع بند 3 ماده 4 و بند 2 ماده مذکور مستثنی خواهد بود.

اگر چه شهر تهران از اجرای این قانون مستثنی شده بود، اما در سال 1365 با اصلاح تبصره ی ذیل ماده 5، نحوه ی رسیدگی به طرح های تفضیلی در شهر تهران مشخص گردید.

براساس این قانون، کمیسیون شامل معاونان و وزرای مسکن و شهرسازی، کشور و نیز شهردار تهران به همراه برخی سازمانهای دیگر، عهده دار بررسی و تصویب این طرح ها شدند.

بیشتر بخوانید :  استرداد ملک در تصرف شهرداری

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری مجرب در امور شهرداری آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 2 امتیاز: 4)
فهرست