قراردادهای بین المللی دارای اهمیت فراوانی می باشد چرا که در صورت عدم دقت کافی در موضوع و شرایط و مفاد قرارداد موجب به وجود آمدن خسارتی جبران نشدنی بر طرفین می گردد و این بی دقتی و بی توجهی به قیود و شرایط قرارداد و نگارش غیرشفاف و غیرحرفه ای متن قرارداد موجب توقف اجرای قرارداد و طرح دعاوی و حقوقی علیه طرف قرارداد می گردد.

download-5

نکات قراردادهای بین المللی

لذا ترجیحاً در این نوع قراردادها باید از افراد متخصص در این زمینه که به قراردادهای بین المللی و قوانین و مقررات راجع به آن کاملآً آشنایی داشته باشند بهره مند گردید چرا که قراردادهای بین المللی به دلیل زبان تخصصی قراردادی و واژگان ادبیات مندرج در این نوع قراردادها مستلزم دقت و تأمل بیشتری می باشد.

قراردادهای بین المللی مراحل مختلفی را تا تنظیم قرارداد طی می نماید که به صورت مختصر به شرح ذیل به آنها اشاره می شود:

مکاتبات رسمی:

طرفین در مورد موضوع معامله به منظور شفاف شدن جنبه های مختلف معامله از جمله نوع کالا و خدمات، مبلغ، شرایط پرداخت، مدت اجرای تعهد و غیره با یکدیگر به صورت رسمی مکاتباتی را انجام می دهند.

تنظیم یادداشت تفاهم نامه

در این مرحله نمایندگان طرفین چارچوب کلی توافقات در مراحل اولیه را ثبت می کنند که این سند برای طرفین الزام آور نمی باشد ولی در مراحل بعدی می تواند مستند و دلیلی برای هر یک از طرفین محسوب شود لذا در نگارش این سند باید دقت لازم بکار رود.

بیشتر بخوانید :  قراردادهای توزیع بین المللی

تنظیم یادداشت توافق

در این سند، با پیشرفت توافقات طرفین، جزئیات بیشتری از معامله توسط طرفین به ثبت می رسد ولی این سند نیز مانند یادداشت تفاهم نامه برای طرفین الزام آور نمی باشد ولی طرفین با قبول برخی از جنبه های معامله، خود را در معرض تعهد قرار می دهند.

تنظیم موافقتنامه

این سند، موضوعات اصلی مربوط به توافقات طرفین را به طور الزام آور برای طرفین تبیین می کند معمولآً در صورتی که ابعاد معامله محدود باشد، کلیه موضوعات در موافقتنامه منعکس می گردد.

تنظیم قرارداد

images-12

نکات قراردادهای بین المللی

قرارداد مشتمل بر موضوعات اصلی و موضوعات فرعی مرتبط با قرارداد می گردد. معمولاً موضوعات اصلی در موافقتنامه و موضوعات فرعی به صورت ضمائم قرارداد تهیه می گردد. یک اصل کلی در نگارش قرارداد اعم از داخلی و بین المللی، مقید نبودن به یک الگوی ثابت است و برای هر معامله باید یک قرارداد خاص نوشته شود چرا که استفاده از الگوی ثابت در اجرای قراردادها اختلاف زیاد فنی، اقتصادی و حقوقی بین طرفین و حتی اشخاص ثالث به وجود می آورد.

اگر چه در کشور ما حجم زیادی از قراردادها با ارزش مالی بسیار بالا منعقد می گردد ولی متأسفانه در عرصه قراردادهای بین المللی کیفیت قراردادها بسیار ضعیف می باشد و همین امر طرفین قراردادها را دچار مشکل می نماید و باعث طرح دعاوی مختلف می گردد موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی در این راستا با بهره گیری از وکلا و کارشناس متخصص در امور قراردادهای بین المللی آمادگی ارائه مشاوره و حضور در جلسات مذاکره و تهیه و تنظیم قراردادها به صورت کاملاً استاندارد و حرفه ای می باشد لذا جهت بهره مندی از این خدمات ویژه می توانید با موسسه تماس بگیرید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

1 دیدگاه.

  • مطلب بسیار مفیدی بود لطفاً مطلبی درباره قراردادهای BoT منتشر کنید با تشکر

فهرست