اصول مذاکره تجاری از رویه ی مشخص و خاصی پیروی نمی کند، اما برخی رویه های عرفی طی زمان ایجاد شده که طرفین قراردادی در طی تشکیل قرارداد و مذاکرات پیش قراردادی به آن پایبند هستند. همچنین علاوه بر این اصول کلی، باید به قوانین تجاری بین المللی در زمینه ی تشکیل قراردادهای بین المللی نیز توجه کرد.

مذاکره، فرایند ایجاد یک رابطه ی حقوقی در بر دارد. آنچه در مذاکره حائز اهمیت است مدیریت حقوقی است که در طی آن داده ها تبدیل به موادی می شوند که قابل تطبیق با قالب های حقوقی است.

خود داده، شامل 2 بحث مهم ارزش ها و ریسک ها است. در واقع افراد در مرحله ی مطالعات امکان سنجی (Feasibility study) به بررسی ارزش ها و ریسک های طرفین می پردازند. از تبیین این دو، داده (Data) لازم برای انعقاد قرارداد بدست می آید  که مدیر حقوقی باید بتواند در مرحله ی مذاکرات قراردادی، آنها را تبدیل به بندهای قراردادی کند که قابلیت انطباق حقوقی داشته باشند.

مذاکره باید از یک منطق حقوقی پیروی کند و از آنجایی که حق هر دو طرف معامله مدنظر است و طرفین برای انجام شدن کار، و نه انجام نشدن، حاضر به توافق با یکدیگر شده اند، تعدیل ریسک های طرفین با هم و چانه زنی بر سر نکات اساسی تنها در این مرحله صورت می گیرد.

اما به طور کلی از اصول حاکم بر مذاکرات بین المللی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- اصل حسن نیت: صداقت در رفتار، ارائه ی اطلاعات و افشای اطلاعات لازم، فقدان قصد تقلب و تدلیس

بیشتر بخوانید :  قرارداد حق العملکاری

2- رعایت اصول منصفانه: اصل عدالت و انصاف

3- امکان وساطتت اشخاص یا سازمانهای بین المللی، غیر از طرفین

4- حل مسائل به صورت مشترک Joint problem solving

5- ایجاد قدرت رقابت

از نتایج مهم مرحله ی مذاکرات، خصوصاً در قراردادهای بزرگ می توان به تشکیل هیأت مدیریتی مشترک اشاره کرد که طرفین با تشکیل آن به حل بهتر مشکلان آتی ناشی از قرارداد کمک می کنند.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در قراردادهای بین المللی و سابقه درخشان در تهیه و تنظیم انواع قراردادهای بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی در این زمینه در بخش قراردادهای بین المللی به طور مفصل توضیح داده شده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست