تنظیم قرارداد خرید و فروش

اهمیت قرارداد در حقوق ایران و حقوق بین الملل کاملا محرز و ثابت است. در روابط پیچیده اقتصادی جهانی، تنظیم قرارداد متضمن امور متعددی می باشد که سبب پیچیدگی آن شده است. به طور کلی، قراردادها معمولا به صورت مکتوب منعقد می شوند. هر قراردادی چه داخلی و چه بین المللی شکل خاص خود را دارد. هزاران نمونه قرارداد مختلف وجود دارد که ذکر شاکله ی آنها و رعایت نکات حقوقی آنها در تنظیم قرارداد (تنظیم قرارداد خرید و فروش) از اهمیت فراوانی برخوردار است. در ذیل به صورت موردی و عملی، به برخی از موضوعات حقوقی در تنظیم قرارداد داخلی و قرارداد بین المللی خرید و فروش اشاره می شود:

 1. طرفین معامله: در تنظیم قرارداد احراز دقیق طرفین معامله بسیار حائز اهمیت است.
 2. موضوع معامله: در تنظیم قرارداد تعیین دقیق موضوع معامله خرید و فروش بسیار حائز اهمیت است.
 3. مبلغ خرید و فروش: مبلغ نهایی و پیش پرداخت ها مشخص شود.
 4. تاریخ قطعی شدن یا لازم الاجرا شدن معامله: در مقابل پیشنهاد (ایجاب) خریدار، فروشنده باید قبول کند که شرایط را می پذیرد. بعد از انعقاد قرارداد در این بند ذکر می کنند که به عنوان مثال معامله ظرف مدت مشخص قطعی و لازم الاجرا خواهد شد.
 5. تعهد خریدار: خریدار متعهد شده است که در زمان مقرر در قرارداد، به تعهد خود مبنی بر پرداخت مبلغ معامله وفا کند و چون زمان یک شرط اساسی است، در صورت عدم انجام تعهد در زمان مقرر، تخلف صورت می گیرد و خریدار مسئولیت خواهد داشت.
 6. تعهد فروشنده : فروشنده به عنوان مثال متعهد است که ملک را تخلیه و سند مالکیت، تملک وتصرف را در اختیار خریدار قرار دهد. همچنین دیگر تعهدات فروشنده طبق توافق مورد نظر درج شود.
 7. تحویل: شرایط تحویل مال مورد معامله خرید و فروش بین طرفین ذکر می شود.
 8. شرایط پرداخت:شرایط پرداخت ثمن مورد معامله و شرایط پرداخت آن ذکر شود.
 9. فسخ قرارداد: هر یک از طرفین حق دارند در صورت بروز تخلف قراردادی و یا به عنوان مثال عدم تطابق اوصاف و ویژگی های کالاهای تحویل گرفته با قرارداد اصلی، طرف مقابل، با اعلام کتبی در مدت مشخص، قرارداد را فسخ نمایند.
 10. خسارات: خسارات ایجاد شده براساس قرارداد و عدم ایفای تعهدات ذکر شود.
 11. حل و فصل اختلافات: تعیین قانون حاکم بر قرارداد، دادگاه صالح رسیدگی به اختلافات مشخص شود.
 12. وضعیت غیرمترقبه: معیارهای تعیین وضعیت غیرمترقبه و مصادیق آن ذکر شود.
 13. بازرسی کالاها: در قرارداد خرید و فروش موارد و شرایط مربوط به بازرسی کالاها به منظور انطباق با اوصاف و شرایط قرارداد پیش بینی می شود.
 14. اسناد: اسناد و سیاهه تجاری که بایستی بین خریدار و فروشنده رد و بدل گردد و شرایط آن ذکر شود.
بیشتر بخوانید :  نمونه قرارداد بین المللی خدمات

تنظیم قرارداد خرید و فروش

پیشنهاد ما : انعقاد و تنظیم قرارداد درست و کاملا حقوقی، مهمترین بخش از فعالیت های تجاری و حقوقی محسوب می شود و منشأ تعهد و التزام برای طرفین قرارداد است. هدف از انعقاد هر گونه قرارداد، تنظیم روابط قانونی بین طرفین قرارداد برای برقراری و ایجاد حقوق، مسئولیت ها، انجام وظایف، پیشبرد پروژه و رویه هایی برای حل اختلافات است. برای تنظیم قرارداد خرید و فروش، شما قطعاً نیازمند به یک حقوقدان و وکیل متخصص در زمینه ی قراردادها می باشید.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی وفق مأموریت سازمانی و با نگاه به چشم انداز متعالی خود با رعایت ارزش ها و رفتار حرفه ای و با رعایت قواعد و استانداردهای علمی و حقوقی و فراتر از آن با همکاری و همیاری حقوقدانان، مشاوران، وکلا، کارشناسان و متخصصان تراز اول، امکان ارائه و انجام هرگونه خدمات حقوقی و تهیه و تنظیم قرارداد خرید و فروش، قرارداد پیمانکاری و قراردادهای مهندسی در حوزه های مختلف را دارد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست