تنظیم قرارداد تجاری

اهمیت قرارداد در حقوق ایران و حقوق بین الملل کاملا محرز و ثابت است. در روابط پیچیده اقتصادی و تجاری و امور تجارت و بازرگانی جهانی تنظیم قرارداد متضمن امور متعددی می باشد که سبب پیجیدگی آن شده است. به طور کلی، قراردادها معمولاً به صورت مکتوب منعقد می شوند. هر قراردادی چه داخلی و چه بین المللی شکل خاص خود را دارد. هزاران نمونه قرارداد مختلف وجود دارد که ذکر شاکله ی آنها و رعایت نکات حقوقی آنها در تنظیم قرارداد از اهمیت فراوانی برخوردار است. در ذیل به صورت موردی و عملی، موضوعات حقوقی در تنظیم قرارداد تجاری ذکر می شود:

 • عنوان قرارداد: نامی است که طرفین قرارداد برای قرارداد خود انتخاب می کنند.
 • طرفین قرارداد: قرارداد حداقل دو طرف دارد ممکن است شخص حقیقی باشد یا شخص حقوقی.
 • موضوع قراداد: مال یا تعهد یا انجام کاری است که قرارداد برای آن تنظیم می شود. موضوع قرارداد نباید خلاف مقررات و قوانین جاری کشور و نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد موضوع قرارداد باید منفعت عقلائی داشته باشد.
 • دقت شود که الفاظ مربوط به موضوع قرارداد دقیق نگارش شود مثلاً واحد متر وزن یا نوع کار تعمیر یا ساخت یا احداث ساختمان در جای خود آورده شود و واحد اقلام درست به کار رود.
 • موضوع قرارداد باید کاملاً به وضوح و روشنی مشخص گردد و از استفاده از الفاظ مبهم و نامشخص و نامعین خودداری شود.
 • تعهدات و مسئولیت های طرفین به خوبی قید گردد.
 • تعیین مدت برای انجام تعهدات و مفاد قرارداد
 • تعیین تضمین در قرارداد: وقتی قراردادی منعقد می شود، به خصوص چنانچه موضوع آن انجام کار یا ساختن چیزی باشد این تردید وجود دارد اگر طرف قرارداد به تعهد خود عمل نکند چگونه باید جبران خسارت شود یا درصورت انجام کار و وجود نقص چگونه خسارت گرفته شود، برای وصول به این اهداف چه باید کرد. راه حل این است که از متعهد تضمین گرفته شود. این تضمین هنگام پرداخت پیش پرداخت برای اطمینان ازجلوگیری از اتلاف منابع مالی از متعهد گرفته می شود.
 • برای اطمینان از صحت و سلامت کار و انجام خوب موضوع قرارداد تضمین حسن انجام کار از متعهد اخذ می شود.
 • بنابراین علاوه بر توضیح موارد فوق در تنظیم قرارداد تجاری، موارد ذیل نیز در تنظیم قرارداد تجاری بایستی به خوبی رعایت شود و متن یا مفاد هر یک از این موارد بایستی به گونه ای تنظیم شود که در عین استفاده از اصطلاحات حقوقی و فنی رایج، آثار حقوقی مشخصی داشته باشد. این موارد به طور خلاصه عبارتند از:
 1. طرفین قرارداد
 2. موضوع قرارداد
 3. مدت قرارداد
 4. محل انعقاد قرارداد
 5. چگونگی تحویل موضوع قرارداد
 6. مبلغ قرارداد (و چگونگی پرداخت آن)
 7. تعهدات کارفرما (خریدار)
 8. تعهدات مجری (فروشنده)
 9. ضمانت نامه  (تضمین حسن انجام تعهد)
 10. موارد فسخ قرارداد
 11. حوادث قهری و غیر مترقبه (فورس ماژور)
 12. مراجع حل اختلاف
 13. تاخیرات و پیش بینی خسارت تاخیر تادیه
 14. نحوه پرداخت
 15. عدم واگذاری موضوع قرارداد به غیر
 16. اطلاع طرفین از کلیه خصوصیات و مشخصات قرارداد
 17. عدم وجود واسطه
 18. اقامتگاه طرفین
 19. کسورات  قانونی
 20. گارانتی و تضمین
 21. و سایر نکات حقوقی دیگر..
بیشتر بخوانید :  خسارت تأخیر تأدیه در اسناد تجاری

تنظیم قرارداد تجاری

پیشنهاد ما : انعقاد و تنظیم قرارداد تجاری درست و کاملا حقوقی، مهمترین بخش از فعالیت های تجاری و حقوقی محسوب می شود و منشا تعهد و التزام برای طرفین قرارداد است.هدف از انعقاد هرگونه قرارداد، تنظیم روابط قانونی بین طرفین قرارداد برای برقراری و ایجاد حقوق، مسئولیت ها، انجام وظایف، پیشبرد پروژه و رویه هایی برای حل اختلافات است. برای تنظیم قرارداد تجاری، شما قطعاً نیازمند به یک حقوقدان و وکیل متخصص در زمینه ی قراردادها می باشید.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی وفق مأموریت سازمانی و با نگاه به چشم انداز متعالی خود با رعایت ارزش ها و رفتار حرفه ای و با رعایت قواعد و استانداردهای علمی و حقوقی و فراتر از آن با همکاری و همیاری حقوقدانان، مشاوران، وکلا، کارشناسان و متخصصان تراز اول، امکان ارائه و انجام هرگونه خدمات حقوقی و تهیه و تنظیم قرارداد تجاری ، قرارداد پیمانکاری ، قراردادهای مهندسی در حوزه های مختلف را دارد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست