بیمه قراردادهای بین المللی

بیمه قراردادهای بین المللی به عنوان یکی از ابزار مدیریت ریسک در قراردادهای بین المللی است. به عبارت دیگر، پس از شناسایی ریسک ها و خطرهای موجود در انواع قراردادهای بین المللی یکی از ابزار مهم برای اجتناب از خطر و انتقال آن، بیمه می باشد.

تسهیلات بیمه ای می تواند از سوی شرکتهای خصوصی بیمه و یا از سوی دولت ارائه شوند.

بیمه قراردادهای بین المللی

اصول اساسی حاکم بر بیمه قراردادهای بین المللی عبارتند از :

  1. اصل جانشینی: با پرداخت حق بیمه، حق رجوع به بیمه گر منتقل می شود.
  2. اصل حسن نیت
  3. اصل اتکایی: در این اصل، بیمه گذار به بیمه گر اجازه می دهد تا برخی از ریسکها را به حساب خود نگه دارد و مازاد بر آن را بین بیمه کران اتکایی دیگر تقسیم نماید.

بیمه قراردادهای بین المللی می تواند برای هر قسمت از قرارداد تعیین شود، از جمله خود کالا یا خدمات ارائه شده، صادرات کالا، حمل کالا(بیمه ی حمل هوایی- دریایی- زمینی- ریلی)، خسارات ناشی از عدم انجام تعهدات، بیمه ی وسیله ی حمل و…

آنچه در بحث بیمه حائز اهمیت است، موضوع بیمه است. موضوع عقد بیمه خطر یا ریسک تحقق حادثه ی خسارت بار است. این خطر باید احتمالی باشد و ریسک های صددرصدی در بیمه ی بازرگانی، قابل بیمه کردن نیستند. این امر نشان دهنده ی این وقعیت است که هر امر تجاری بین المللی قابل بیمه کردن نیست، از جمله معاملات بورسی و سهام که در آنها خود ریسک ابزا کسب سود محسوب می شود. در این توع معاملات، برای کنترل ریسک از ابزار مالی مشتقه Derivative instruments  استفاده می شود، همچون Swap ، قراردادهای بین المللی آتی، اختیار معامله و یا پیمان آتی.

بیشتر بخوانید :  شرایط فسخ قراردادهای بین المللی ( ماده 219 قانون مدنی )

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در قراردادهای بین المللی و سابقه درخشان در تهیه و تنظیم انواع قراردادهای بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی در این زمینه در بخش قراردادهای بین المللی به طور مفصل توضیح داده شده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست