قرارداد بین المللی

شکل و نحوه ی تنظیم قرارداد بین المللی به طور کلی به خواسته ها و اهداف طرفین و نوع مدیریت حقوقی مورد نظر آنها برای حفظ ارزش ها و کنترل ریسک بستگی دارد. نظام پرداخت (Fiscal Regin) مدنظر طرفین نیز بر نحوه ی تنظیم قرارداد موثر است.

قرارداد بین المللی

برخی مجامع بازرگانی بین المللی به تبیین فرم های نمونه ی قراردادی برای برخی از کالاهای مصرفی و نیز خدمات پرداخته اند که در حوزه ی تجارت بین الملل و قرارداد بین المللی از آنها استفاده می شود، مانند فرم شماره ی 188 جهت قرارداد تهیه ی تجهیزات و تأسیسات و ماشین آلات برای صادرات و واردات، تنظیم شده توسط کمیسیون اقتصادی ملل متحد برای اروپا، که طبق آن موارد لازم برای تشکیل قرارداد، نحوه ی بسته بندی، نحوه ی تنظیم اسناد حاوی نقشه ی راه و اسناد توصیفی، نحوه ی تحویل، گارانتی، نحوه ی پرداخت و … احصاء شده و یا شرایط قرارداد بین المللی کارهای ساختمانی مهندسی راه و ساختمان و شروط قراردادی تنظیم شده توسط FIDIC که موارد لازم برای تنظیم قراردادهای ساخت و طراحی و نحوه ی تنظیم آن را بیان نموده است.

اما به طور کلی فرم های قراردادی را می توان به دو دسته ی فروش (Contract of Sale) و خدمات (Service Contract) تقسیم نمود که در ذیل به نمونه های از آنها اشاره می شود. باید اضافه کرد که یک قراردادهای بین المللی می تواند ترکیبی از این دو نوع نیز باشد.

نمونه قرارداد فروش بین المللی کالا

شماره ی قرارداد:

تاریخ قرارداد:

بیشتر بخوانید :  تفاوت میان تفاهم نامه، توافق نامه و قرارداد از دیدگاه حقوقی

– میان

خریدار:……………………..(که از این پس به عنوان “خریدار” نامیده می شود) و همراه شخص فروشنده “طرفین” خطاب می شوند.

با

فروشنده:…………………..(که از این پس به عنوان “فروشنده” نامیده می شود)

فروشنده تعهد دارد….را به خریدار بفروشد و خریدار نیز موافقت کرده ……را براساس مفاد و شروطی که در این قرارداد اشاره شده است خریداری نماید.

بند 1- تعاریف

در جهت هدف این قرارداد، عبارات بدین شرح تعریف می شوند:

1- خریدار……

2- فروشنده………..

3- تاریخ موثر……………

 4- سفارش خرید………..

5- قیمت فروش…………….

بند 2- کالا، کیفیت آن، خصوصیات و تعداد آن، قیمت واحد و مقدار کل

2-1- کالا……………

2-1-1-………………..

2-1-2…………………..

2-2- خصوصیات کالا

2-2-1-……………….

2-2-2-……………

2-3- مقدار کالا

2-4- قیمت واحد

بند 3- ارزش قرارداد

بند 4- تشریفات لازم برای سفارش کالا

بند 5- نحوه ی پرداخت

5-1- خریدار باید پرداخت را به فروشنده توسط افتتاح LC به عنوان ضمانت برای تسلیم انجام پرداخت از طریق………………طی ………….روز به مقصد……………..انجام دهد.

بند 6- بسته بندی

بند 7- نحوه ی بارگیری

بند 8- نحوه ی تحویل

8-1- تحویل در این قرارداد طبق شرط CIF از شروط INCO terms

بند 9- قانون حاکم بر قرارداد

بند 10- نحوه ی حل و فصل اختلافات

بند 11- خسارات

بند 12- اعتبار وحدت قرارداد


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در قراردادهای بین المللی و سابقه درخشان در تهیه و تنظیم انواع قراردادهای بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی در این زمینه در بخش قراردادهای بین المللی به طور مفصل توضیح داده شده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

بیشتر بخوانید :  وکیل دعاوی تجاری و بازرگانی

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 3)
فهرست