نحوه تنظیم قرارداد

با عنایت به ماده 183 قانون مدنی می توان گفت که عقد یا قرارداد عبارت است از اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر توافق به انجام کاری بنمایند که مورد قبول آنها باشد. ( نحوه تنظیم قرارداد )

نحوه تنظیم قرارداد

نحوه تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی

در نحوه تنظیم قرارداد با اشخاص حقیقی توجه به مسأله بلوغ، عقل، ممنوع المعامله نبودن شخص بسیار مهم است. همچنین لازم به ذکر است شخصی که به نمایندگی و وکالت از سوی دیگری قرارداد را تنظیم می نماید باید برگه ی نمایندگی یا وکالت نامه را ضمیمه قرارداد نماید.

مطابق با ماده 190 قانون مدنی باید اشاره کرد که برای صحت عقد یا قرار داد چهار شرط اساسی لازم است که این شروط عبارتند از :

1- قصد و رضای طرفین

برای انجام عقد یا قرارداد هر یک از طرفین باید اراده و رضایت انعقاد آن را داشته باشند.

2- اهلیت طرفین

طرفین قرارداد باید اهلیت استیفاء و اهلیت تمتع داشته باشند.

بدین توضیح که اهلیت استیفا یعنی قدرت و توانایی اعمال حق یعنی شخص بتواند در اموال و حقوق خود تصرف کند.

اهلیت تمتع یعنی شخص قابلیت این را دارد که دارای حق و تکلیف شود که این اهلیت با تولد انسان شروع و با مرگ او پایان می پذیرد.

3- موضوع معین که مورد معامله باشد

4- مشروعیت بودن جهت معامله

اجزای تشکیل دهنده یک قرارداد

1- عنوان: منظور قصد واقعی طرفین از انعقاد قرارداد می باشد.

2- موضوع: یعنی باید مال موضوع قرار داد دارای ارزش اقتصادی باشد، در زمان انعقادموجود باشد و چنانچه موجود نباشد در زمان انعقاد قرار داد کیفیت و کمیت آن معلوم باشد و کاملاً توصیف شود. و امکان تسلیم آن به مشتری باشد و شخص مالک آن باشد.

بیشتر بخوانید :  قرارداد نمایندگی توزیع و فروش

در کلیه قراردادها باید تاریخی که طرفین بر انتقال مال یا انجام کاری توافق می کنند درج شود و توصیه می شود تاریخ را هم به صورت عددی و هم به صورت حروفی درج گردد زیرا از نظر حقوقی آثار بسیار مهمی خواهد داشت در مواردی ممکن است تاریخ انتقال یا تاریخ انجام کار غیر از تاریخ تنظیم باشد بنابرایت در بند جداگانه ای تحت عنوان مدت قرارداد باید زمان دقیق آغاز و پایان کار تصریح شود.

4- مبلغ

باید میزان و نحوه پرداخت قیمت مورد معامله دقیقاً با ذکر جزئیات و اقساط و مدت آن و اسنادی که به صورت چک حساب جاری و یا چک مسافرتی یا وجه نقد است توضیح داده شود تا جلوی هر گونه سوء استفاده را در این خصوص  بگیرد.

5- محل تنظیم قرار داد و محل انجام تعهد

باید محل تنظیم کلیه قراردادها معین باشد زیرا طبق قانون آئین دادرسی مدنی محل تنظیم نقش مهمی در تعیین دادگاهی که صالح بر رسیدگی به اختلافات ناشی از قرارداد است خواهد داشت.

اگر محل انجام تعهد به دلایلی مشخص نباشد در ملکی که قرارداد در آنجا تنظیم شده باید تعهد انجام گیرد مگر اینکه طبق عرف محل خاصی اقتضاء نماید.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری که همگی متخصص در امور حقوقی که در بخش قرارداد اجاره توضیح داده شده است می باشد جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست