نحوه تنظیم قرارداد

تعریف حقوقی

شخص حقوقی عبارت است از دسته ای از افراد که دارای منافع مشترک بوده یا پاره ای از اموال که به هدف خاصی اختصاص داده شده اند و قانون آن ها را طرف حق می شناسد و برای آنها شخصیت مستقلی قائل است مانند دولت، شهرداری ها، شرکتهای تجارتی، انجمن ها و موقوفات ( نحوه تنظیم قرارداد )

نحوه تنظیم قرارداد

نحوه تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی

زمان تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی باید با ملاحظه اساسنامه شرکت و آگهی آخرین تغییرات آن (مندرج در روزنامه رسمی معلوم شود که آیا شرکت در محدوده موضوع فعالیت خود قصد انعقاد قرارداد دارد یا خیر؟) و نیز مشخص شود چه کسانی دارای نمایندگی و حق امضای اسناد و قرارداد برای شرکت می باشند.

مواردی که در تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی باید رعایت شوند به قرار ذیل می باشد:

1- موضوع قرارداد: که باید ارزش اقتصادی داشته باشد، در زمان تنظیم قرارداد موجود و معلوم باشد، تسلیم مال موضوع قرارداد امکانپذیر باشد و فروشنده مالک باشد و اگر مورد معامله در زمان انعقاد قرارداد موجود نباشد باید کمیت و کیفیت آن توصیف شود.

2- مدت قرارداد: مدت قرارداد حتماً باید ذکر شود و تاریخ انعقاد هم به صورت عددی و هم حروفی باشد زیرا ممکن است تاریخ انجام کار غیر از تاریخ تنظیم قرارداد باشد.

3- مبلغ قرارداد: توصیه می شود که میزان و نحوه پرداخت قیمت مورد معامله دقیقاً با ذکر جزئیات اقساط و مدت آن و یا اسنادی که به صورت چک حساب جاری و یا چک مسافرتی یا وجه نقد است توضیح داده شود تا از هر گونه سوء استفاده پیشگیری شود.

بیشتر بخوانید :  ایجاد موسسه پزشکی غیرمجاز توسط افراد غیر متخصص

4- محل تنظیم قرارداد و محل انجام تعهد: محل تنظیم قرارداد باید مشخص باشد زیرا طبق قانون آئین دادرسی مدنی محل تنظیم قرارداد تعیین دادگاهی که در رسیدگی به اختلاف ناشی از قرارداد صالح است نقش مهمی خواهد داشت.

محل انجام تعهد نیز باید در برخی از قراردادها معین باشد به خصوص در قراردادهایی که موضوع آن ارائه خدمات یا تحویل کالاست.

شرایط صحت قرارداد

مطابق با ماده 190 قانون مدنی برای صحت قرارداد چهار شرط اساسی لازم است:

  1. قصد و رضای طرفین
  2. اهلیت طرفین
  3. موضوع معین که مورد معامله باشد
  4. مشروعیت جهت معامله

 

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری که همگی متخصص در امور قراردادهای داخلی و بین المللی دپارتمان قراردادها که در بخش قرارداد اجاره توضیح داده شده است می باشد جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست