ممنوع الخروجی کردن افراد در رویه قضایی و قوانین موضوعه سابقه ی زیادی دارد. در قانون آیین دادرسی کیفری در ماده 188 آن بعلاوه بند «ث» ماده 247 و مواد 248 و 292 و 509 آن می توان این درخواست را کرد.

علل ممنوع الخروجی

اشخاصی را که می توان تقاضای ممنوع الخروجی آنها را کرد و مانع خروج آنها از ایران شد به شرح ذیل می باشند

  1. محکومان کیفری که دوران محکومیت را سپری نکرده اند یا جهت اجرای حکم متواری اند
  2. اشخاص مشمول ماده 17 قانون گذرنامه مصوب 1351
  3. بدهکاران بانکی موضوع لایحه قانونی ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی مصوب 1359
  4. بانوانی که برای خروج از کشور رضایت همسر خود را ندارند
  5. افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سوء شهرت می باشند

نکته ی مهم این است که قانون آیین دادرسی کیفری، ممنوعیت خروج افراد از کشور براساس دستور یا قرار عدم خروج از کشور است. البته در مواردی نیز زن برای وصول مهریه ی خود از طریق دفترخانه رسمی ازدواج، مبادرت به صدور اجرائیه کرده که پس از ابلاغ آن به همسرش می تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول مرد اقدام کند. به عبارت دیگر گاهی زن به اموال شوهرش دسترسی ندارد و نمی تواند برای وصول طلبش مالی را معرفی کند و مرد نیز از معرض اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می کند که در این مواقع زن می تواند تقاضای ممنوع الخروجی شدن او را کند تا از خروج شوهرش از کشور به قصد فرار از پرداخت بدهی و عدم پرداخت آن جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید :  جعل و تزویر توسط کارشناس

انواع ممنوع الخروجی

گاهی دستور ممنوع الخروجی صادر می گردد و آن زمانی است که براساس ماده 188 قانون آیین دادرسی کیفری در صورت عدم دسترسی به متهم و تا پیش از شروع به تحقیقات، بازپرس می تواند با توجه به اهمیت و شدت جرم ارتکابی و در صورت وجود دلایل وقوع جرم، دستور منع خروج از کشور را صادر کند. که این دستور پیش از شروع به تحقیق صادر و غیرقابل اعتراض است.

در حالی که قرار عدم خروج از کشور که از انواع قرارهای نظارت قضایی است و به استناد بند «ث» ماده 247 متناسب با نوع جرم ارتکابی صادر می شود برخلاف دستور منع خروج از کشور لزوماً پس از تفهیم اتهام بر فرد صادر می گردد.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب و متخصص این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت تخصصی در دعاوی مربوط به جرم ممنوع الخروجی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست