ممانعت شهرداری از عملیات ساختمانی بدون پروانه ساختمان بدون مجوز دادگاه

شرح موضوع

ممانعت شهرداری از عملیات ساختمانی بدون پروانه ساختمان بدون مجوز دادگاه

سؤال: آیا شهرداری اجازه جلوگیری از عملیات ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه و تخریب بنای مستحدثه بدون مجوز را دارد یا خیر؟

نظریه شماره 4589/7 اداره کل حقوقى قوه قضائیه مورخ 27 / 7 /  1373 :

تخلفات ساختمانی قبل از سال 1385 همانند تخلفات ساختمانی بعد از آن تابع تبصره های اصلاحی 1،2،3،8 و الحاقی 9، 10، 11 ماده 100 قانون شهرداری است و در مورد کلیه پرونده های مطروحه در کمیسیون های تبصره 1 ماده 100 قانون مذکور باید طبق تبصره های الحاقی و اصلاحی رأی صادر شود. کمیسیون می تواند در صورت عدم رعایت اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی و یا عدم پرداخت جریمه درمواردی که کمیسیون جریمه تعیین کرده، رأی بر تخریب صادر نماید در غیر این صورت با اخذ جریمه مقرر در قانون بلامانع بودن صدور برگ پایان کار ساختمان اعلام می شود.

باتوجه به قسمت اخیر ماده 100 قانون شهرداری، شهرداری می تواند بدون مراجعه به مقامات قضائی از عملیات ساختمانی بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه به وسیله مامورین خود جلوگیری کند ولی مجاز به تخریب و رفع آثار مستحدثه خلاف پروانه یا بدون رعایت مندرجات پروانه، بدون صدور حکم از ناحیه کمیسیون های ماده 100 نمی باشد.

مطالب مرتبط: کمیسیون ماده 100 شهرداری

   الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمان و ابطال پروانه ساختمان

طرح دعوا علیه شهرداری

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

پرسش و پاسخ

2 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • ساختمانی دارای 5 واحد مسکونی بدون انباری می باشد. چگونه می توان دربام مشاعی انباری ساخت و برای آن سند گرفت؟ آیا شهرداری اجازه ساخت انباری یا گذاشتن کانکس را می دهد؟ ممنون از پاسخگویی.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   اکتبر 4, 2022 1:25 ب.ظ

   سلام. شهرداری در این خصوص پروانه نمی دهد. استقرار کانکس در صورت رضایت سایر همسایگان فاقد اشکال است. در هر حال ساخت و ساز در مانحن فیه موضوع را مشمول بررسی در کمیسیون ماده صد می نماید و در صورت ابقای بنا سندهای صادره قابل اصلاح با درج انباری می باشد.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

نظریات مشورتی