مطالبه وجه چک از طریق اجرای ثبت

مطالبه وجه چک از طریق اجرای ثبت یکی از طرق مطالبه وجه چک می باشد .به طور کلی در مورد سند تجاری چک راه های مختلفی برای اقدام قانونی جهت مطالبه وجه آن وجود دارد. از جمله این موارد : طرح شکایت کیفری، طرح دعوای حقوقی و اقدام از طریق اجرای ثبت می باشد. در این مقاله به بررسی مطالبه وجه چک از طریق اجرای ثبت می پردازیم.

مراحل مطالبه وجه چک از طریق اجرای ثبت

  1. اولین قدم در اقدام از طریق اجرای ثبت این است که دارنده چک باید دایره ی اجرایی مربوط به چک خود را به درستی تشخیص دهد چرا که مطابق ماده 245 آیین نامه اجرای مفاد اسناد لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی درخواست اجرای چک از اداره ثبت، محلی که بانک طرف حساب صادر کننده چک در آن محل واقع است به عمل می آید.
  2. مدارک لازم برای درخواست اجرا باید تکمیل شود من جمله:
  • درخواست نامه چاپی طبق نمونه موجود در ثبت
  • اصل و فتوکپی چک و گواهی برگشت آن

لازم به ذکر است برای اقدام از طریق اجرای ثبت مطابقت امضای صادر کننده با نمونه آن در بانک الزامی است.

مطالبه وجه چک

امکان اجرای بخشی از مبلغ چک و چک مشروط

باید خاطر نشان شود که درخواست اجرای وجه چک از طریق اداره ی ثبت در مورد چکهایی که بخشی از مبلغ آن پرداخت و بخشی از آن پرداخت نشده نیز ممکن است (با توجه به ماده 246 آیین نامه اجرای مفاد اسناد لازم الاجرا) بعلاوه با توجه به ماده 248 آیین نامه فوق، چک هایی که روی آن ها پرداخت وجه به صورت مشروط قید شده است نیز از طریق اجرای ثبت قابل وصول می باشد.

مزایا و معایب اجرا از طریق اداره ی ثبت

از مزایای مطالبه وجه چک از طریق اداره ثبت، میتوان به این موضوع اشاره نمود که چنین اقدامی ، زمان کمتری را تلف می کند و به پروسه ی وصول وجه سرعت می بخشد . چرا که اداره ثبت بدون رسیدگی و صدور حکم، اقدام به اجرای مفاد چک می نماید.

بنابراین در اجرای ثبت نیاز به تقدیم دادخواست و تشریفات دادرسی و قطعیت حکم هم نیست.

معایب اقدام از طریق اداره ثبت

  • امکان حبس کردن صادر کننده وجود ندارد.
  • هزینه اقدام از این طریق بیشتر از دادگستری است.
  • اجرا از طریق اداره ثبت تنها علیه صادر کننده امکان پذیر است و علیه ظهرنویسان امکان پذیر نمی باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب و متبحر این موسسه آماده ارائه هر گونه مشاوره و قبول وکالت دعاوی جهت مطالبه وجه چک از طریق اجرا می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)
فهرست