کمیسیون ماده 100

در این مقاله کمیسیون ماده 100 را بطور کامل بررسی میکنیم و به تبصره های مهم ماده صد شهرداری اشاره خواهیم کرد. کلیه شهروندان باید اصول حقوقی مربوط به ماده 100 شهرداری و تبصره های مربوط به این ماده ، که یکی از مهمترین قوانین شهرداری ها جهت مدیریت و کنترل ساختمان سازیها در حریم شهر می باشد را آشنایی کامل داشته باشند. به ادامه مطلب توجه فرمایید :

کمیسیون ماده 100 | دادپویان حامی

کمیسیون ماده 100 | دادپویان حامی

 

ماده 100 شهرداری

بر مبنای قوانین جاری شهرداریها مخصوصا کمیسیون ماده 100 کلیه شهروندان موظف هستند پیش از هر فعالیتی بمنظور ساختمان سازی در داخل محدوده و حریم شهر نسبت به اخذ پروانه از شهرداری محل اقدام نمایند. طبق تبصره 1 ماده صد شهرداری در صورت عدم توجه هر شهروند به ماده 100 شهرداری موجب می گردد تا مأموران شهرداری از ادامه فعالیت آن جلوگیری نموده و پرونده ای را تحت عنوان پرونده تخلف ساختمانی تشکیل و ظرف یک هفته با دستور شهردار منطقه به کمیسیون ماده 100 ارجاع نماید.

کمیسیون ماده 100 شهرداری و مراحل رسیدگی پرونده

پس از ارجاع پرونده تخلف ساختمانی به کمیسیون ماده 100 شهرداری، دبیر کمیسیون مربوطه که یکی از کارکنان رسمی شهرداری خواهد بود پرونده مربوطه را در دستور کار کمیسیون مذکور قرار داده و به ذینفع اعلام می دارد که چنانکه توضیحاتی دارد ظرف 10 روز کتباً به کمیسیون اعلام نماید و پس از مهلت مقرر اعضای کمیسیون نسبت به آت اتخاذ تصمیم می کنند.

ماده صد شهرداری

اعضای کمیسیون ماده 100 پس از ملاحظه محتویات پرونده یکی از تصمیمات ذیل را اتخاذ می کنند:

الف) طبق ماده صد شهرداری ، چنانچه بنای احداثی خلاف اصول شهرسازی بافتی و بهداشتی و خلاف مشخصات مندرج در پروانه باشد به تقاضای شهرداری حکم بر تخریب بنا صادر می شود.

ب) طبق تبصره 2 ماده 100 شهرداری در صورت تأیید استحکام بنا و تشخیص رعایت اصول ایمنی و فنی از سوی مهندس ناظر و کارشناس رسمی می توان حکم تخریب را به جریمه تبدیل نمود.

ماده صد شهرداری | دادپویان حامی

ماده صد شهرداری | دادپویان حامی

 

بیشتر بخوانید :  وظایف کمیسیون ماده 100 شهرداری

کمیسیون ماده 100 چیست؟

طبق مقررات ماده صد قانون شهرداری چنانچه اضافه بنای احداثی برابر کاربری تعیین شده (مسکونی) و اضافه بر تراکم باشد شهرداری می تواند برابر رأی کمیسیون از 1/2 تا 3 برابر ارزش معاملاتی ساختمان که همه ساله از سوی شورای شهر تصویب و ابلاغ می گردد جریمه ذی نفع را مشخص و وصول نماید. جریمه اضافه بنا با کاربری تجاری و صنعتی و اداری و اضافه بر تراکم نباید کمتر از 2 برابر و بیشتر از 4 برابر ارزش معاملاتی سال احداث بنا باشد.

طبق تبصره 4 ماده 100 شهرداری اگر اضافه بنا در کاربرهای مجاز بوده ولی بدون پروانه احداث شده باشد جریمه آن به ازای هر یک متر مربع 10/1 ارزش معاملاتی را در نظر گرفته و یا چنانچه ساختمان دارای ارزش سرقفلی است 1/5 ارزش سرقفلی را از ذینفع مطالبه و پایان کار بنا از سوی شهرداری اخذ گردد.

طبق تبصره 5 ماده 100 قانون شهرداری عدم احداث پارکینگ نیز مشمول 1 تا 2 برابر ارزش معاملاتی ساختمان می گردد مساحت پارکینگ نباید با احتساب گزارش مناسب کمتر از 25 متر باشد.

در تبصره 4 ماده 100 شهرداری آمده است که تجاوز هر شهروندی به معابر شهر تجاوز به حقوق عمومی محسوب می شود و مالکین در هنگام تجدید بنا و نوسازی ساختمان باید مطابق طرحهای مصوب نسبت به اصلاح گذرهای عمومی عقب نشینی لازم برابر حدود تعیین شده در طرح اقدام نماید و شهرداری در صورت مشاهده تخلف از این امر ضمن جلوگیری از ادامه عملیات ساختمان مراتب را در کمیسیون مربوط به ماده صد شهرداری مطرح و تصمیم مقتضی اتخاذ می نماید.
تبصره 10 ماده 100 شهرداری در مورد آراء صادره از کمیسیون ماده 100 شهرداری، هر گاه شهرداری یا مالک یا قائم مقام او از تاریخ ابلاغ رأی ظرف مدت 10 روز نسبت به آن رأی اعتراض نماید مرجع رسیدگی به این اعتراض کمیسیون دیگر ماده 100 خواهد بود که اعضای آن غیر از افرادی می باشد که در صدور رأی قبلی شرکت داشته اند رأی کمیسیون قطعی است.

ماده 100 شهرداری | دادپویان حامی

ماده 100 شهرداری | دادپویان حامی

 

بیشتر بخوانید :  مطالبه خسارت از شهرداری

امیدواریم این مقاله ی ماده 100 شهرداری برای شما هموطنان گرامی مفید واقع شده باشد. سوالات و مشکلات خود را در زمینه ماده صد قانون شهرداری میتوانید در انتهای همین صفحه در بخش دیدگاه با ما مکاتبه کنید و منتظر پاسخ کارشناسان حقوقی موسسه در اسرع وقت باشید. 

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری باسابقه و متبحر در امور ماده صد شهرداری که همگی کاملاً آشنا و مسلط به قوانین و مقررات شهرداری می باشند آمادگی ارائه خدمات حقوقی تخصصی در زمینه دعاوی علیه شهرداری و اعتراض به آراء کمیسیون ماده 100 شهرداری و مشاوره حقوقی در این خصوص به صورت کاملاً حرفه ای را دارد جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست