قرارداد کارگزاری

کارگزار در حکم وکیل سرمایه گذار است که از سوی او اقدام به سرمایه گذاری در بورس می نماید.
کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که به خرید و فروش اوراق بهادار و کالا یا اوراق مبتنی بر کالا از سوی مشتریان خود می پردازند. (قرارداد کارگزاری)

قرارداد کارگزاری

کارگزاران، به عنوان یک بنگاه معاملاتی، عملیات سرمایه گذاری و خدمات کارگزاری و خدمات مالی، مثل ارائه مشاوره در مورد روش های افزایش سرمایه را انجام می دهند قرارداد کارگزاری در فرم های مشخصی که خود شرکت های کارگزاری ارائه می دهد تنظیم می شود.

در بند 51 ماده 1 دستور العمل معاملات قرارداد اختیار معامله ی سهام در بورس اوراق بهادار مصوب 95/09/17، قرارداد فی ما بین مشتری و کارگزار تعریف شده که طبق آن حقوق و تعهدات طرفین براساس قرارداد و توسط خود طرفین تعیین می شود و مفاد قرارداد، توسط هیأت مدیره ی بورس مشخص می گردد.

متقاضیان باید به هنگام انعقاد قرارداد کارگزاری، علاوه بر مدارک خود اطلاعات مربوط به حساب بانکی مرتبط با معاملات کالا یا اوراق بهادار را نیز ارائه دهد.

موضوع این قراردادها، اجرای درخواست های اتخاذ موقعیت خرید یا موقعیت فروش و همچنین درخواست های اعمال و اعلام نوع تسویه در بازار معاملات قرارداد اختیار معامله و ایفای تعهدات مشتری در مقابل بورس است.

قرارداد کارگزاریمبلغ قرارداد کارگزاری ، طبق کارمزدهای تعیین شده در قانون دریافت می شود.

از پیوست های قرارداد کارگزاری بیانیه ریسک است که طی آن مشتری اعلام می دارد که توانایی ارزیابی و تحمل ریسک مالی را که خرید یا فروش اختیار معامله به همراه خواهد داشت دارد.

بیشتر بخوانید :  شروط استاندارد در حقوق قراردادها

کارگزار می تواند به منظور اطمینان از ایفای تعهدات مشتری وثایق یا تضمیناتی را از وی دریافت کند.

اختلافات ناشی از این قرارداد، طبق مواد 36 و 37 قانون بازار ارواق بهادار، در صورت عدم سازش در «کانون ها» توسط «هیأت داوری» که متشکل از سه عضو می باشد، رسیدگی می شوند. هر چند اصل در حل اختلافات ناشی از کارگزاری ، همان سازش است. ( قرارداد کارگزاری )


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص و متبحر در زمینه امور قراردادهای داخلی و بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش اعم از مشاوره و تهیه و تنظیم قرارداد ها و وکالت ناشی از دعاوی قراردادی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )

2 دیدگاه.

 • با سلام
  با گزینه تماس با موسسه تماس گرفتم ولی کسی جواب نداد.
  نیاز به مشاوره در خصوص عقد قرار داد کارگزاری دارم لطفا رهنمایی نمایید.
  با تشکر
  اسدی راد
  ۰۹۱۶۶۰۳۸۹۱۳

فهرست