قرارداد واردات

در مورد قرارداد واردات ، آنچه مدنظر اعطاکننده ی امتیاز قرارداد واردات است، فعالیت دریافت کننده ی امتیاز تحت وجهه ی شخصیت حقوقی اعطاء کننده است بنابراین اصولاً واردکننده ی انحصاری تحت قرارداد توزیع انحصاری و یا دریافت پروانه از سوی عرضه کننده ، به این فعالیت می پردازد و واردات انحصاری می تواند موضوع قراردادهای توزیع، نمایندگی و عاملیت قرار گیرد و خود شکلی در یک قرارداد تجاری نیست.

قرارداد واردات

این شکل از اعطای پروانه به دادن امتیاز فعالیت تجاری شهرت دارد و دهنده ی امتیاز، بر فعالیت تجارتی موضوع پروانه نظارت دارد.

موافقتنامه ی توزیع صادرات

ممکن است قرارداد توزیع بین صادر کننده و تولید کننده و یا عمده فروش، در یک کشور منعقد شود. در طی این قرارداد صادرکننده می تواند حق انحصاری توزیع کالاهای تولید کننده در خارج یا در یک بازار مشخص را به خود اختصاص دهد.

طبق بعضی موافقتنامه های توزیع صادرات، توزیع کننده تعهد می کند که سالانه سفارشهایی را با مبالغی معین برای تولید کننده فراهم کند. اما در برخی دیگر از موفقتنامه های صادرات، صادرکننده ملزم به دریافت سفارش در حدود مشخص نیست و فقط موظف است در صورت دریافت سفارش از مشتریان خارجی، آن را به تولیدکننده یا عرضه کننده اطلاع دهد.

در این نوع قرارداد صادرکننده متعهد می شود که به اسم خودش و نه به عنوان نماینده ی مشتری خارجی سفارشات را بدهد و شخصاً مسئول قیمت کالا در مقابل عرضه کننده است.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص و متبحر در زمینه امور قراردادهای داخلی و قرارداد بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش اعم از مشاوره و تهیه قرارداد پیمانکاری و تنظیم قرارداد و وکالت ناشی از دعاوی قراردادی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
بیشتر بخوانید :  قرارداد نمایندگی توزیع و فروش
فهرست