قرارداد لیسانس

قرارداد لیسانس ،از دسته ی قراردادهای تجاری با موضوعیت انتقال فناوری است. این قرارداد از مهمترین و رایج ترین طرق انتقال فناوری محسوب می شود، به این ترتیب که اعطاکننده ی امتیاز ( Licensor ) به انتقال گیرنده  ( Licensee ) اجازه ی ساخت، تولید، فروش و عرضه و استفاده از محصول، خدمت یا فرآیند خاص خود را می دهد.

حق اختراع ، Know How، علائم تجاری ، Copy right ، شیوه ی اختراع ، فرآیندها ، تکنیک ها ، مالکیت صنعتی و تجاری ، از موضوعات قراردادهای لیسانس هستند.

با انعقاد قرارداد لیسانس ، اعطا کننده از استناد به حق «جلوگیری از استفاه از امتیاز اعطاء شده» محروم می گردد و تنها راه حمایت از او، استناد به قوانین حمایتی در حوزه ی مالکیت فکری و حقوق رقابت، از جمله قوانین داخلی و همچنین قوانین بین المللی، همچون TRIPS ، در بندهای قرارداد است.

 1. لیسانس انحصاری که بیشتر حامی منافع دریافت کننده است و طی آن حق انحصاری تولید، فروش و.. به گیرنده اعطا می شود و حق انتقال موضوع قرارداد به ثالث و همچنین فعالیت خود اعطاکننده در موضوع، در حوزه ی قراردادی مزبور، از اعطاکننده سلب می گردد.
 2. لیسانس شبه انحصاری یا انفرادی یا منفرد که در آن اعطاکننده از اعطای لیسانس به شخص ثالث ممنوع است اما خود وی مجاز به بهره برداری است.
 3. لیسانس غیرانحصاری یا ساده که به موجب آن ضمن اعطا مجوز و لیسانس به دریافت کننده، امکان اعطاء لیسانس به اشخاص ثالث و یا فعالیت شخصی را دارد.

قرارداد لیسانس

از شروط محدود کننده برای دریافت کننده که معمولاً در تنظیم قراردادهای لیسانس از آن استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شرط تعدیل قیمت
 2. ضمانت نامه پرداخت، به منظور تضمین پرداخت کل مبلغ دانش فنی
 3. تعهدات وابسته، شروطی که لیسانس را وادار می سازد در قبال دریافت لیسانس و فناوری، مبادرت به خرید کالاهای واسطه یا سرمایه ای و اخذ لیسانس دیگری نماید.
 4. انتقال پیشرفت های فناورانه، به این معنا که اگر دریافت کننده به نوآوری حادث در فناوری تحت لیسانس دست یافت، آن را به اعطاء کننده ی لیسانس نیز انتقال دهد.
 5. محدودیت های جغرافیایی
 6. محدودیت در فعالیت های رقابتی
 7. محدودیت در تحقیق و توسعه، مثلاً لیسانس گیرنده ملزم شود که دقیقاً مطابق با ویژگی های تحت لیسانس به تولید بپردازد و از حق هرگونه اقدامات تحقیقاتی محروم گردد.
 8. محدودیت در استخدام
 9. محدودیت در تبلیغات
بیشتر بخوانید :  تقاضای اجرای رای داوری ( درخواست صدور اجرائیه )

از تعهدات اعطا کننده ی امتیاز در قرارداد لیسانس که ممکن است به عنوان شرط در تنظیم قرارداد لیسانس استفاده شوند نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. تعهد به واگذاری و تحویل موضوع لیسانس
 2. آموزش پرسنل لیسانس گیرنده
 3. اعطای اطلاعات کافی و دستورالعمل های لازم

در قرارداد لیسانس ، برخلاف قرارداد فرنچایز، اعطاء کننده لیسانس با ریسک کنترل در مورد دریافت کننده مواجه نیست و پس از اعطای لیسانس، مدیریتی بر دریافت کننده نخواهد داشت.

در تحلیل ماهیت حقوقی قرارداد لیسانس از دیدگاه حقوق ایران، باید آن را در چارچوب ماده 10 قانون مدنی دانست.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص و متبحر در زمینه امور قراردادهای داخلی و بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش اعم از مشاوره و تهیه و تنظیم قرارداد ها و وکالت ناشی از دعاوی قراردادی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست