قرارداد لیزینگ

قرارداد لیزینگ نوعی اجاره ی اعتباری است که بین چند شخص حقیقی یا حقوقی منعقد می گردد. عموماً موضوعات لیزینگ املاک ، ساختمان ها و وسایل نقلیه هستند اما تجهیزات صنعتی یا تجاری نیز موضوع این قرارداد ، قرار می گیرند.

تنظیم قرارداد لیزینگ در دو حوزه صورت می گیرد:

لیزینگ عملیاتی یا بهره برداری Operating Lease

با موضوع حق بهره برداری از موضوع اجاره، برای مدت معین

لیزینگ مالی یا سرمایه ای Financial or Capital  Lease

که همان اجاره ی اعتباری، با موضوع اجاره ی موضوع لیزینگ، به شرط تملیک است.

در حالت عادی و صنعتی لیزینگ همچون لیزینگ های عملیاتی، قرارداد لیزینگ بین شرکت لیزینگ و متقاضی تنظیم می گردد و پس از پایان بهره برداری، موضوع قرارداد به مالک باز می گردد یعنی در این حالت لیزینگ 3 طرف دارد:

  1. فروشنده
  2. موجر (Lessor)
  3. مستأجر(Lessee)

به این ترتیب که موجر، کالای مورد نیاز مستاجر را از فروشنده تأمین می کند و مستأجر اختیار دارد تا پایان مدت قرارداد، با داشتن مالکیت منفعت موضوع لیزینگ از آن بهره برداری کند.

قرارداد لیزینگ

در لیزینگ یا اجاره ی اعتباری فروش نیز، که از انواع لیزینگ مالی (سرمایه ای) است هم طرفین در قرارداد 3 نفر هستند و شرکت تولید کننده (موجر) موافقت به فروش محصولات خود از طریق لیزینگ می نماید. در این نوع لیزینگ مستأجر پس از پایان اقساط و تسویه مالک موضوع لیزینگ می شود.

اما لیزینگ اهرمی که یکی دیگر از انواع لیزینگ مالی است، طرفین قرارداد 4 نفر هستند

1- فروشنده  2- موجر  (Lessor) 3- وام دهنده(اعتبار دهنده) که معمولاً یک موسسه ی مالی اعتباری، بانک، شرکت بیمه یا صندوق می باشد  4- مستأجر(Lessee)

بیشتر بخوانید :  داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت

در این نوع از لیزینگ، شرکت لیزینگ با دریافت تسهیلات بانکی یا اعتبار از موسسات اعتباری و…، منابع و اقلام مورد نیاز مستأجر را تأمین می نماید و از فروشنده می خرد و با اقساط مشخص به مستأجر اجاره می دهد. مستاجر پس از اتمام اقساط که منطبق با اقساط اعتبار دریافت شده است، مالک موضوع قرارداد می شود.

از شروط مهمی که در حین تنظیم قرارداد لیزینگ می تواند در قرارداد درج شود، می توان به شرط سلب حق انتقال به غیر و استرداد مورد اجاره در صورت عدم رعایت آن اشاره نمود، به این معنا که شرط شود که مستأجر تا قبل از تسویه ی کامل قرارداد، امکان انجام هر گونه معامله در مورد موضوع قرارداد را نخواهد داشت.

مسئولیت سازماندهی و تهیه ی پیش نویس های قراردادی لیزینگ و مذاکرات مربوط به آن بسیار پیچیده و نیازمند متخصصین و وکلای با تجربه هستند.

در سطح بین المللی نیز موسسات بین المللی ، از جمله شرکت مالی بین المللی(IFC) که وابسته به بانک جهانی است به توسعه ی لیزینگ در کشورهای در حال توسعه پرداخته اند.


موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص و متبحر در زمینه امور قراردادهای داخلی و بین المللی آماده ی ارائه خدمات حقوقی تخصصی خویش اعم از مشاوره و تهیه و تنظیم قرارداد ها و قرارداد پیمانکاری و وکالت ناشی از دعاوی قراردادی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: امتیاز: )
فهرست